Volný čas, zábava

Co na Krétě s volným časem

Dvě kréty - Koupání a moře - Hory - Atrakce a cíle pro turisty

Dvě Kréty

Celou dobu jsem měl pocit, že na Krétě existují dva světy.

  1. Svět turistických oblastí na severním pobřeží a kolem atrakcí.
  2. Drsný a kouzelný řecký svět krétského vnitrozemí.

Nenechte se zavřít to toho prvního světa, tak zní moje rada.

Koupání a moře

Kréta: Irča hází talíř
Létající talíř startuje

Kréta: pískový hrad
To není skutečný hrad, jen pískový

Kréta: písková piramida
Krétská pyramida

Kréta: pláž
Pohled na typickou severokrétskou pláž

Kréta: pláž
Severokrétské pláže se do moře svažují povlovně

Jestli se chcete válet u vody, tak Kréta je na to opravdu príma místo.

Moře je teplé (obzvláště koncem léta a na podzim) a docela dost slané (ne jako Balt). Na všechny pláže je (až na řídké výjimky) vstup zdarma.

Prakticky po celém severním pobřeží se táhnout perfektní pláže, které se do moře svažují postupně. Moře je mělké a dno písčité, pouze občas se objevují sranda-útesy. Na jihu jsou pláže řidší, moře se rychleji svažuje do hloubky, voda je znatelně čistší. Je to tam lepší na potápění. Po celém ostrově se občas objevují obzvláště hezké lokality na koupání, například Olous nebo pláž Matala.

Úplně nejlepší je ovšem vyrazit k moři do terénu, kde se dají najít ta nejlepší robinzonovská zákoutí. Zvláště to doporučuji v sezóně. Na vyhlášených plážích totiž může být někdy přeplněno. Slyšel jsem i o tom, že voda může být špinavá a plná odpadků (z vlastní zkušenosti nemohu potvrdit).

Pod vodou všude plavou ryby. Jediné, na co je třeba dávat pozor, jsou mořští ježci (nejsem si jistý, zda jde o skutečné jméno), vypadají jako černé chuchvalce. I pokud se nepotápíte a v plavání jste amatéři, určitě si pořiďte na plavání alespoň normální koupací brejličky -- vidíte pod vodu.

Na plážích se dají pronajmout lehátka. Lehátko stojí většinou dvě eura na den, v sezóně na západě i pět €. Proč je lehátko výhodné: plážový písek je velmi jemný a nepříjemný v oděvech. Řekové, kteří lehátka pronajímají, velmi dobře poznají Čechy -- podle toho, že si lehátko neobjednají a šetří eura.

Skoro na každé turistické pláži je sprcha se sladkou vodou (obvykle bezplatná). Zejména na severu v turistických oblastech.

Kromě povalování, plavání a potápění se na krétských plážích dají hrát různé hry nebo stavět z písku. Jak se písek prolije slanou vodou, drží dobře tvar.

Existují různé půjčovny loděk, vodních skútrů a podobných věcí. Ceny ovšem pro české socky nejsou příznivé.

Slyšel jsem pár varování

V některých letech bývají severní pláže špinavé. Prý jsou znečištěné chaluhami. Neověřeno.

Občas se stává, že na jižní pobřeží přinese vítr ze širého moře ropu. Tankery si prý ve Středozemním moři na volném moři cestou zpátky čistí nádrže. Tankery jezdí jižně od Kréty k Suezu.

Na jihu je lepší vyvarovat se koupání na divočejších místech. Údajně místy bývají pár metrů od břehu spodní proudy, ve kterých se může průměrný plavec utopit.

Hory

Hory jsou na Krétě nádherné a vysoké. Je tu pár dvoutisícovek. Od moře se hory zvedají někdy až s tisícimetrovým převýšením.

Vřele doporučuji vyrazit si do hor alespoň na jeden den. Prostě si někam vyjet a přejít kopec z údolí do údolí.

Častým cílem je soutěska Samaria, ale ta je moc turistická. Ale když nic, tak aspoň tam. Nebo do Diových jeskyní (ať už do té v pohoří Ida nebo na pláň Lashiti). Ať ale vyrazíte kamkoliv, uvidíte malebné hory.


Tři obrázky z kaňonu Imbros

Krétské vnitrozemí je taková malebná polo-divočina. Krétské hory jsou červeno-hnědé od typického krétského vápence. Většinu porostu tvoří křoví, ve vyšších polohách trsovitá tráva. Turistické značky jsou malované na kamenech, ale moc jich není. V údolích i na srázech se čas od času vyskytují řecké vesnice, jejichž obyvatelé se živí pěstováním oliv, pasením koz, pálením rakie a prodejem továrně tkaných jako-ručních koberců náhodným turistům.

Původní porost Krétských hor tvořily cypřiše. Ty vykáceli už starověcí Řekové. Dneska jsou leckde místo cypřišů olivovníky. Hlavními stromy jsou cesmínový dub a rohovník. Krajinou se vinou tisícileté zarostlé dlážděné silnice, mezi křovím rozpoznáte někdejší zídky vinohradů. Všude se válí spousta šedých a hnědých balvanů. Mrkněte na fotky kytek.

Pokud do hor pojedete autem, tak pozor na zatáčky. Občas za nimi prostě začíná propast. Chce to dobré gumy.

Turistika

Řekové obecně turistiku moc nechápou a nepodporují. Představují si turistický ruch tak, že cizinec přijede, sežere gyros a hranolky, zajde si do místního muzea nebo akvaparku -- a to je celá dovolená. (Upřímně řečeno, Rusové, Němci a spousta Čechů to tady tak dělá. )

Takže na Krétě v horách nejsou turistické značky, rozcestníky ani nic takového. Výjimečně místo značek najdete jakési barevné cákance na kamenech. Mapy nejsou nic moc. O to větší je to legrace.

Nemá moc smysl ptát se místních domorodců na cestu. Většinou ani okolí svého bydliště pořádně neznají.

Atrakce a cíle pro turisty

Dobře si zvažte, zda svůj čas věnujete klasickým turistickým atrakcím. Po prohlédnutí třetího mínojského paláce můžete mít pocit, že dva by bývaly stačily (pokud se zrovna nezajímáte o archeologii nebo o historii). Ve frontě na Knóssos můžete mít pocit ztráty času. Výletní plavby na vzdálené ostrovy jsou zajímavé prvních dvacet minut.

Když si v nějakém turistickém prospektu přečtete, že nějaké místo nabízí spoustu zábavy pro mladé, tak to většinou znamená, že se tam jezdí ožírat Němci a Rusové.

Dobře, konec strašení. Většina turistických cílů Kréty za vidění opravdu stojí.

Pokud na Krétu přijedete s cestovkou, budou se na vás agenti cestovky snažit vydělat ještě trochu více peněz, než kolik už dostali. Ve slangu českých cestovek se tomu říká "fakultativní výlety". Na tom není nic špatného, protože tím můžete předejít větším výdajům za různá nezlevněná vstupná, ušetříte čas strávený blouděním a podobně. Na druhou stranu to pravé dobrodružství je, když někam zkusíte jet na vlastní pěst.

Existuje pár míst, na které se prakticky nedá jet jinak než s cestovkou. Jednak je to soutěska Samaria (protože je jednosměrná a nedá se tam tedy dojet autem, aby se pak dalo i odjet) a pak jsou to pevnosti Spinalunga a Gramvousa (ty jsou zase na ostrově). Takže je dobrý nápad na tahle dvě místa zkusit ten fakultativní výlet.

Z Kréty se s cestovkami dost často jezdí na různé vzdálené ostrůvky. Asi nejzajímavější je výlet na Santorini, sopečný ostrov (bývalý ostrov Théra zaniklý v gigantické explozi kolem r. 1450) s "úplně rozkošným" městečkem. Uvědomte si ale, že plavba tam trvá čtyři hodiny. Plavba zpět to samé, čili potenciální nuda.


Místní stylizovaný foklór

Další častá "fakultativní" akce je tak zvaný krétský večer. To jsem si taky odpustil, takže referovat nemůžu. Bavil jsem se ale s jednou kamarádkou, která má řecký původ a jezdí do Řecka na tyhle večery dělat tanečnici. Prý je to děsná otrava, ale jsou v krojích, tancuje se, hraje se na buzuki (pro Evropana to zní jako stále ta samá skladba), takže se to některým turistům i líbí. Ukazovala mi nějaké fotky a musím říct, že víc než řecký kroj jí sluší džíny, co nosí normálně.

Kláštery

Kláštery jsou na Krétě většinou obývané normálními mnichy. Připravte se na to, že dovnitř nesmí žena bez sukně. V nouzi stačí omotat se ručníkem, ale prý ne všude. Krétské kláštery mi připadají půvabné svými zákoutími a tím, že jsou většinou na kopci nebo na stráni (jako ostatně všechno na Krétě, co není u moře).

Kréta > Volný čas

Komentáře k této stránce - co dělat na Krétě na diskusním webu najih.cz

rady pro turisty, lenochy a dobrodruhy

kreta.rovnou.cz píše Yuhů, © 2004 - 2024, +420 732 746 901, info@rovnou.cz kontakt.