Co dělat ve Stalis / Stalida

zrovna Stalida moc na procházky vhodná není. Tam je problém v tom, že struktura Stalidy vypadá takhle: je moře, hotely, úzká silnička, další hotely, rumiště a smetiště, větší silnice, hotely a neprostupné kopce bez cest. Takže při procházkách nečekejte nic než útrapy. Já jsem si jednou vylezl na kopec nad Stalidou v domnění, že to půjde, ale nešlo to. Cestou jsem přelézal dva ploty a překonával jednu dvoumetrovou skálu.

Na pěší procházky spíše doporučuju zajít do Malie, to je tak čtvrt až půl hodinky a vydat se do kopců z ní. Ale bacha -- pokud jste zvyklá na Třeboňsko, tak tohle Třeboňsko fakt není. Upřímně řečeno, ale to už jsem říkal, Stalida je na horské procházky úplně debilní. Dá se chodit akorát kolem moře a tou úzkou rušnou silničkou mezi hotely.

Nejlepší je samozřejmě půjčit si auto. Doporučuju tyto výlety:

* pláň Lassithi, to je do hor na jih, spojit s horskými procházkami. Možná by tam šlo dojet autobusem, ale to fakt nevím
* pěšky do Malie, má docela atmosféru
* autobusem do Chersonissosu (doporučuju tavernu Mythos v jedné boční uličce od přístavu).
* Agios Nikolaos, docela hezké město po dálnici na východ. U něj je vesnička Krista, tam jsem nebyl, ale prý je zajímavá. Případně se projet na jih a zkusit se dostat do Ierapetry k libijskému moři.
* jeden delší výlet autem na jih, to jest do Gortysu, Festosu a případně až na Matalu
* s cestovkou nebo autem do Knossosu, cestou doporučuju navštívit Tillisos.
* autobusem do Heraklionu, mrknout do muzea, k přístavu a na trh.
* autobusem někam na blind do vnitrozemí, užít si atmosféru.
* s nějakou cestovkou můžete popřemýšlet o Spinalonze

Víc se toho za jedenáct dnů reálně stihnout nedá.

Když jdete jako z Malie po hlavní silniční silnici, tak poslední stavení po levé straně je pravá řecká taverna. Majitel je svébytný, ale ty speciality stojí za to. Škoda, že jsem si to tam nevyfotil.

Nejbližší internetová kavárna je v Malii, ale třeba tam je nějaký nový podnik, dva roky jsem tam nebyl. Další jsou v Chersonissosu.

Co se peněz týká, tak když nepočítám auto a benzín, tak já jsem se za 14 dnů ve Stalidě vešel do 40 euro. A to v tom jsou asi čtyři večeře v tavernách a možná i nějaké to vstupné do památek a muzeí. Jídlo se dá vařit nebo kupovat v místních tzv. supermarketech zhruba za dvojnásobek české ceny. Jediná lacinější sámoška poblíž je velký obchoďák v Malii.

rady pro turisty, lenochy a dobrodruhy

kreta.rovnou.cz píše Yuhů, © 2004 - 2020, +420 732 746 901, info@rovnou.cz kontakt.