Pobyt na Krétě

Ubytování - Zvláštnosti turistických pobytových oblastí - Sezóna - Obchody v turistických oblastech - Města ve vnitrozemí

Podstránky: Kam jet na Krétu, Last minute na Krétu

Ubytování na Krétě

V zásadě se můžete setkat s následujícími možnostmi:

  • apartmány
  • studia
  • hotelové pokoje
  • domatia

Kréta: vnitřek apartmánu
Pohled do typického apartmánu


Tato cedule znamená nabídku domácího ubytování, domatia

Apartmány jsou větší než studia, taky obvykle dražší. Apartmán se od studia liší tak, že má oddělenou kuchyňku, kdežto studio má jenom kuchyňský kout. Něco jiného jsou čistě hotelové pokoje s televizí a jiným vybavením. Hotely se hodnotí na kategorie A až E, kde A je nejlepší. Většina jich je B nebo C, což přibližně odpovídá našim třem nebo čtyřem hvězdičkám. Jako domatia se často označují přidružené hotelové pokoje u krétských taveren. Domatia se označují písmeny A až C, kterážto písmena ovšem neodpovídají kvalitě hotelových pokojů. Nedávno zavedli nové hodnocení podle hvězdiček, takže teď v je v tom hodnocení totální zmatek.

Kréta: hotel v zeleni
Zvenku vypadají hotýlky malebně, třebaže jsou novéKréta: kuchyňská linka v apartmánu
kuch. linka v apartmánuKréta: typický hotel
skoro každý hotel má vlastní smetištěKréta: vnitřek apartmánu
elektrika je normální evropskáKréta: hotelový bazén
Moje rada: vybírejte hotel podle bazénu

V řeckém apartmánu jsou lůžka, koupelna s toaletou, kuchyňský kout s vařičem a lednička, nějaké to nádobí. Samozřejmě pár stolků a židlí, skříně. Studia jsou to samé, akorát menší. Rádio je k ničemu, protože v něm hrají jenom řecké vybnkávačky a to je dobré tak akorát na zešílení.

Služby a úklid jsou samozřejmě závislé na ceně a na domluvě. Občas si budete muset dokoupit toaleťák, ručník ale zpravidla dostanete.

Ceny

Samozřejmě jak kde. Hotely se rozlišují podle písmenek A až E. Pokud pojedete na vlastní pěst, tak počítejte s tím, že jedna noc v běžném krétském hotýlku stojí 10 až 20 € pro jednu osobu. Céčkové a déčkové hotely se dají mimo sezónu sehnat kolem 15 - 20 € za celý dvoulůžkový pokoj. Horší domatia seženete i kolem 10 €, ale to musíte mít štěstí. Naopak v sezóně a v turistických oblastech se někdy nedostanete pod 30 € na osobu a noc.

Oproti tomu jedete-li s cestovkou, tak vás jedna noc vyjde většinou trochu laciněji.

Na vnitřní straně dveří řeckého hotelového pokoje musí podle zákona viset ceník, který nesmí být překročen.

Příplatky jsou běžné


Magnetický úchyt s klíči, bez nějž nefunguje elektřina. Jinde je to na nějakou kartu.

I když máte na pokoji klimatizaci, můžete za ni doplácet až několik euro denně (2 až 8), aby vám ji pustili. V sezóně se bez klimatizace nedá přežít, takže v některých hotelech ji zdražují podle toho, jaké je vedro. Je to takový řecký národní sport, skásnout turisty na příplatcích. Doplácet se může i za televizi nebo jiné vybavení nebo za hotelový trezor. Pozor, tyto příplatky nikdy nejsou v ceně zájezdu!

Na druhou stranu, když jsem se pokusil spočítat, kolik sežere klimatizace elektřiny za den, dostal jsem se k částce 5 €. Takže klimatizace kolem této částky nemusí být jenom snaha za každou cenu vydělat.

Elektrika by měla fungovat normálně, někde to ovšem závisí na tom, zda jsou klíče zastrčené v takovém magnetickém úchytu. Zásuvky jsou v celém Řecku normální.

Toaleťák do koše

V Řecku se použitý toaletní papír nesplachuje do záchoda, ale hází se do odpadkového koše. Je to hodně velký nezvyk, ale nic na tom není. Akorát jsem se ten koš časem bál otevírat. Dělá se to tak kvůli horkému klimatu -- jak "kanalizací" teče málo vody a úzké trubky, tak by jim to ten toaleťák ucpával.


Krétské záchody nerady papír

V některých restauracích mají dokonce na toaletě piktogramy znázorňující ruku s papírem nad košem.

Když už o tom píšu -- na Krétě se staví dost podivně. Většina domů vůbec nemá kanalizaci a splašky vypouštějí kamsi do škarpy (odborně se tomu prý říká "trativody"). Až vám bude někdo na Krétě prodávat barák, tak na tohle bacha. Elektrické vedení je to samé, k baráku prostě vedou dva prověšené neizolované dráty.

Přikrývky se nepovlékají

Místo povlaku na přikrývku vyfasujete k přikrývce prostěradlo. Používá se to tak, že se přikryjete prostěradlem a potom přikrývkou, načež se v noci desetkrát probudíte, protože se to rozpadá.Většina hotelů je umístěna v zahradách, často v noci osvětlených

Pohled z hotelu přímo na pláž

Stížnosti

Jestliže jedete s cestovkou a dostanete špatný pokoj nebo je něco rozbitého, musíte co nejrychleji odchytit svého delegáta a řešit to přes něj. Pokud už delegáta v dohledu nemáte, musíte urgovat na recepci hotelu. Někde se s vámi bavit budou, jinde ne.

V případě, že se setkáte s opravdu ošklivým problémem (chybějící postel, neobyvatelný pokoj apod.) a nikdo to nebude chtít řešit, nechte si od svého delegáta dát formulář na stížnost. Ten se posílá do centrály cestovky. Blbé na tom je, že se to řeší až zpětně, takže dovolená bude zkažená, ale máte určitou šanci, že někdy v zimě dostanete částečnou kompenzaci. Někdy požadavek na reklamační formulář funguje trochu jako výstraha: jsou delegáti, kteří mají snahu a berou to vážně, ovšem jiní na nějaké problémy klientů z vysoka dlabou. Je to o lidech a o kvalitě cestovky.


Takhle vypadá voucher na ubytování, který cestovka posílá před zájezdem poštou

Pobyty se stravou v ceně

Zájezdy s plnou penzí nebo all inclusive osobně nedoporučuji. V takovém případě totiž není hotel nijak moc motivován nabízet vám opravdu dobré jídlo. A obvykle taky nenabízí -- jsou to samé hranolky nebo podobné laciné potraviny. Když vám v hotelu nebude chutnat (ano, i to se může stát), máte zkaženou dovolenou. Lepší je objednat si pobyt bez stravy nebo jenom se snídaněmi (snídaně vás aspoň donutí vstát). Můžete si potom vybírat jídlo v nějaké místní taverně, nebo se vydat na dlouhý výlet se zabaleným gyrosem a nadláblout se někde v kopcích mezi olivovníky. Více o krétském jídle.

Běžnou praxí all-inclusive je to, že si jídlo ani pití nesmíte nikam odnášet s sebou. Další nepříjemnost pobytů se zaplaceným jídlem je plastový pásek na zápěstí, který dostanete na znamení, že do hotelu patříte. Ten pásek nejde sundat (vadí při koupání).

2018: Řekové zavedli pobytovou taxu ve výši od 0,5 € do 3 € na noc, podle kvality hotelu.

Kréta: noční ulice
noční turistická oblastKréta: obchod v noci
v noci jsou obchody pro turisty přesvícené

Zvláštnosti turistických pobytových oblastí

Většina turistických oblastí Kréty, kam míří pobytové nabídky cestovek, je přilepena na severní pobřeží ostrova. To se povlovně svažuje do moře a tvoří spoustu pláží. Prakticky všude, kde jsou pláže, jsou turistické oblasti. Takže na severu všude. Jednotlivá města severního pobřeží (namátkou Heraklion, Chersonissos, Stalida, Malia) tak vlastně splývají do unifikované aglomerace s jednou úzkou silnicí / ulicí podél pláže a s větší silnicí asi kilák od moře (případně ještě kus dál v horách dálnice). Kolem těchto dvou silnic / ulic se vlastně rozprostírají veškerá ubytovací zařízení, restaurace a obchody.

I přes koncentraci turistických hotelů do pobřežních letovisek se na Krétě myslím nikde nevyskytují magalomanské příšernosti typu bulharského Slunečného pobřeží nebo tuniského Yasmine Hammamet. Na Krétě má málokterý hotel víc jak 4 patra a průměr jsou 3. Takže přes určitou bujarost a přeplácanost si Kréta udržuje svůj styl i na pobřeží.

Kréta: pláž
Dají se najít i romantické pláže (Malia)


Jinde se musíte spokojit s bujnou vegetací (Gouves)

Upřímně řečeno, stejně jsou ty turistické oblasti docela nuda. Pokud si jeden den zajdete na večeři a druhý den si nakoupíte suvenýry, třetí den už je to pěkná otrava a je potřeba z turistické oblasti někam vypadnout. Teda aspoň já jsem to tak cítil. Ono je sice fajn, když kolem rostou palmy a eukalypty, ale švitořící Němci, bezohledné skútry a autobusy (nemají tam nikde chodníky) hlučí natolik, že to otravní číšníci a blikající neony už jenom doplňují.

Ale asi zase jak kde. Občas se i na severním pobřeží dají najít jakási centra starších měst (Malia, Chersonissos, Sitia, Rhetimno, Chania, Agios Nikolaos) a tam je to lepší.

Zajímavé jsou v těch turistických oblastech ještě nezastavěné parcely, což jsou vlastně skládky nebo rumiště se zvláštním rostlinstvem, kde v porostu bydlí toulaví psi a zrají plané fíky či granátová jablka. Nezastavěných parcel u moře rychle ubývá. Taky jsou tam občas pole, olivovníky nebo jakési pseudozahrady s červenou půdou.

Kréta: kopce nad mořem
Kopce nad mořem (Stalida)

Kopce

Jakmile se jde od turistických oblastí trochu do kopců, prakticky se tam nedá projít, protože jsou tam neproniknutelné křoviny, drátěné ploty (i třeba kilák od civilizace je padesát let starý plot), skály a strže. Na druhou stranu se dají v tom aridním porostu najít místy lesíky, ve kterých se volně pasou ovce nebo kozy se zvonci na krku.

Kréta: hezká zeleň u hotelu
Typický rodinný hotýlekKréta: výběžek pláže
Téměř všude si můžete za 2€ pronajmout lehátko na celý den

Sezóna

Od května do září je v Řecku sezóna. Proto se vyplatí jezdit tam v dubnu a v říjnu. V sezóně je všechno dražší, všude je víc Němců a Rusáků a je větší vedro. Na druhou stranu zcela mimo sezónu -- tj. v zimě -- tam chcípnul pes. Řekové v zimě pijou rakii a dělají děti. Někteří si ještě před Vánocemi také užívají setřásání oliv (mají tam myslím 30 miliónů olivovníků). V zimě také hodně prší.

Obchody v turistických oblastech


Typický "supermakret" v Gouves

Kréta: prodejna ikon
Prodejna jakoby starobylých ikon v Rethymnu


Sériové zboží s hlídačem


Některé oděvy jsou opravdu ručně šité (Spili)

Jsou prostě divné. Každý druhý se jmenuje SUPERMARKET a dohromady je v nich všechno a nic. Jsou dělané pro Němce, pro které je všechno lacinější než v Německu. Pro nás je samozřejmě všechno asi tak 2x až 3x dražší než u nás.

Je tam "laciná" zelenina, to znamená po přepočtu stejně drahá jako u nás, ale není nic moc.

Prodávané suvenýry jsou dělané strojově. Všichni tam prodávají hadry a stříbro, alabastrové sošky, ručníky s disneyovskými motivy a takové blbosti. Dobré jako dárky pro rodiče, ale nic víc.

Jediné, co je v turistických oblastech na Krétě opravdu laciné a zajímavé na koupi, jsou kožené pásky a víno. Chcete-li kvalitní víno, hledejte kolkované druhy s označením O.P.A.P. na etiketě. Stojí od 4€ výš, ale vyplatí se (zejména pokud to povezete domů). Olivový olej nekupujte, je to to samé co u nás v sámoškách.

Na Krétě se platí eurama, centům ale říkají lepta (psáno i na mincích alfabetou jako ΛΕΠΤΑ). Dříve měli Drachmy. Pokud v průvodci naleznete starší údaj v drachmách, tak škrtněte nulu a máte to přibližně v korunách. Eura můžete směnit v ČR, ale výhodnější je vybírat z bankomatů, protože spousta bank to bere jako vnitrostátní výběr (např. mBank). Na výběry peněz fungují všechny běžné platební karty.

Internetové kavárny stojí jedno až dvě eura na hodinu. Bývají ve všech větších městech (určitě v Chersonissos, Malia, Heraklion, Chania, Plaikas, Rethymno, Sithia, Ierapetra). Vlastní notebook mi například v Malii připojit nedovolili, ale možná to záleží na domluvě. Místy nabízejí převod fotek z foťáku a vypalování na CD, ale rozhodně to není pravidlem.

Kréta: nepořádek ve městě
Jakési nepořádné město na jihu KrétyKréta: asfaltové parkoviště
Zemědělské vnitrozemí

Města ve vnitrozemí

Dost se liší navzájem. Obecně jsou ale mnohem zajímavější než pobřežní města pro turisty.

Všude je hodně rozpadlých domů.

Z obývaných staveb čouhají dráty, protože tak mají daňové zvýhodnění, jako že to ještě není hotové. (Nejsem si ovšem jistý, že to tak je. Třeba to opravdu chtějí jednou dostavovat.)

Ve vnitrozemí je v obchodech laciněji, ale zpravidla tam neumějí anglicky. Krétské vnitrozemí má úžasné kouzlo. V každé vesnici je hlavní stavbou kostel, zpravidla plný ikon, a lidé do něj chodí. Samozřejmě většinou ti starší. Mladší odjíždějí studovat do Atén a pak tam zůstávají. To je na Krétě docela problém, protože se vylidňuje (v Aténách je to pak problém taky, ale opačný).

Co kupovat

Ve vnitrozemí se dá koupit relativně lacino místní hroznová pálenka, čili rakie. Ne, že by mi to chutnalo, ale já tomu nerozumím. (Něco málo o krétských alkoholech.)

Také se dá koupit med, který je dobrý a stojí asi dvě nebo tři eura za petflašku (konkrétně jsem to viděl v Retimonu).

Kréta > Ubytování

Komentáře k této stránce - ubytování na Krétě na diskusním webu najih.cz

rady pro turisty, lenochy a dobrodruhy

kreta.rovnou.cz píše Yuhů, © 2004 - 2024, +420 732 746 901, info@rovnou.cz kontakt.