Stalida

Stalida (též často Stalis) je turistické městečko na severním pobřeží Kréty nedaleko města Malia. Dneska už jde prakticky o spojenou aglomeraci s Malií, cesta pěšky trvá asi dvacet minut. Stalida leží od Malie západně. Dál na západ leží Chersonissos. V této oblasti se dá sehnat ubytování všech kategorií.

Na ceny dovolené do Stalis jsem si napsal srovnávač.

Kréta: hotelový bazén
Bazén u typického hotýlku ve Stalida

Kréta: noční ulice
pobřežní silnička ve Stalidě v noci

Kréta: pláž
Stalida má výbornou dlouhou pláž, možná trochu nudnou

Stalida je častým cílem českých cestovek. Typickou zástavbu tvoří lacinější hotely, většinou s vlastními bazény. Jsou vyskládané kolem pobřežní silničky bez chodníků. Je to taková dlouhá rušná nudle obestavěná restauracemi. Takže pokud vás nebaví povalování u moře, tak je Stalida docela nudné místo.

Kousek dál od pobřeží je hlavní krétská silnice (kolem Stalidy a Malie se dál v kopcích staví poslední úsek severokrétské dálnice) a nad silnicí už jsou neprůchodné křovinaté kopce. Je to vlastně okraj pohoří Selena Oros, které je patrné na všech fotkách. Hory Selena Oros patří do většího pohoří Dikti a  jsou vysoké až 1599 m nad mořem. Vzhledem k tomu, že jsou nad mořem i doslova, jsou vizuálně opravdu vysoké. Pitomé je, že v těch horách není nic jako turistické značky, takže se prakticky nedají normálně procházet.

Původně Stalis bývala prý rybářská vesnička, ale kde mívala centrum, to se dá jenom hádat. Žádné staré budovy jsem tu neviděl.

Stalidou projíždějí autobusy z Malie do Heraklionu, stavějí na zamávání. Stalida je dobré výchozí místo, pokud chcete poznat střední a východní Krétu, protože má dobré spojení jak na Heraklion, tak výbornou silnici na východ do Agios Nikolaos. Jeden den si určitě půjčete auto a zajeďte si na planinu Lassithi. Pěšky se dostanete pouze do Malie, autobusem rychle do Chersonissosu. Do hor se ze Stalidy cestuje špatně.

Kréta: zahrady ve Stalidě
Ve Stalidě je kolem hotelů spousta překrásných zahrad

Ze Stalidy pochází značná část mých fotek kytek.

Ve Stalidě tráví léto nějaký Novotný, prý bývá v televizi. Má tu prý i barák.

Určitě si prostudujte i informace o Malii, je to prakticky stejná aglomerace, akorát že Malia má cosi jako historické centrum, kdežto Stalida je akorát pobřežní nudle natažená na západ.

Varianty názvu: Stalis, Stalida, řecky Σταλις nebo Σταλιδα

Heraklion Chersonissos Stalida Malia Pláň Lassithi Jeskyně u Psichro Agios Nikolaos Olous Spinalonga Knossos Archanes Západní Kréta Střední Kréta Východní Kréta Mapka severního pobřeží Kréty v okolí Malie a Heraklionu

České cestovky v letovisku Stalida využívají tyto hotely: studia Pepi (též Popi), studia Elena, Kyknos Beach hotel, Cactus Beach, Ariadne Beach, Hotel Agrabela, George Place, Jane Nikolas, Agapi, Studio Maistrali, Synero, bungalovy Katrin, Sofokles (též Sofoklis, špatný hotel), Blue Sea, Palm Beach (nic moc), Anthoussa Resort, Zephyros, Vila Maria Lambis, Sunshine (apartmány a studia), apartmány Mary, Alkyonides (nic moc hotel), Semiramis Village.

Náhled hledání na invia.cz
Ubytování ve Stalida
v nabídkách všech cestovek na invia.cz

Kréta > Cíle > Stalida

Komentáře k této stránce - Stalis / Stalida na diskusním webu najih.cz

rady pro turisty, lenochy a dobrodruhy

kreta.rovnou.cz píše Yuhů, © 2004 - 2023, +420 732 746 901, info@rovnou.cz kontakt.