Paleochora

Paleochora je město a letovisko na jižním pobřeží západní kréty.

Zajímavostí Paleochory je ubytování ve městě ve starobylých domech, nikoli v moderních novostavbách jako jinde na Krétě. Samotné městečko je velmi příjemné a večer do něj nesmějí auta. Spousta domů je třeba zasazena do skály nebo jde o rekonstruované středověké domy.

Benátská pevnost ze třináctého století. Nic v ní není, je docela rozpadlá. Přístup Řeků k památkám je vskutku pozoruhodný -- co není 2000 let staré, to zřejmě nemá cenu.

Paleochora je rozhodně jedno z nejhezčích míst Kréty, určitě co se týká prázdninového pobytu. Pod pevností je výborné klidné ubytování. Horší je to kolem hlavní třídy, protože tam přes den jezdí auta. V noci tam sice auta nesmějí, ale v tamních tavernách si povídají turisté. Jestli si potrpíte na klid, dejte na to pohor. Paleochora také není vhodná pro ty, kteří hledají hotel přímo na pláži. Jestli znáte bulharsko, tak si to přirovnejte třeba k městečku Kiten, kde se také nedá bydlet na plážích, ale i tak je celkově pobyt moc příjemný.

Na východ od města je pláž. Nebývá moc zaplněná. Pokud mohu soudit, je kolem Paleochory z Kréty úplně nejlepší oblast na potápění a šnorchlování. Moře je extrémně čisté. Občas se ale zvedne prudký jižní vítr (v létě tak každý třetí čtvrtý den), a tak se potápět ani dokonce koupat nelze, protože vlny mohou být nebezpečné.


Večerní idylka na oblázkové pláži s tamaryškem


Možná poslední typické řecké město na pobřeží Kréty

 

Máte-li štěstí a podaří se vám sehnat ubytování v Paleochoře, můžete podnikat výlety po liduprázdném vzdálenějším okolí. Půjčte si auto a navštivte pláž Elafonisi. Do Samarie se vydejte raději s nějakou cestovkou, nebo si udělejte túru po pobřeží do hor směrem k přístavu Souda nebo až k Agia Roumeli (ústí soutěsky Samarie). V severních horách je vesnička Kantanos, kde se pěstují a na podzim oslavují jedlé kaštany.


Levné taverny s posezením přímo na ulici


Když se zvedne jižní vítr, koupat se kvůli vlnám nedá.

 

Varianta názvu: Paleohora. Řecky Παλαιοχώρα

Kastelli = Kissamos Chania pláž Elafonisi Paleochora Samaria Plakias jezero Kournas Východní Kréta Střední Kréta mapka západní Kréty

Náhled hledání na invia.cz
Last minute do Paleochora

Náhled hledání na invia.cz
Ubytování v Paleochoře
v nabídkách všech cestovek

Za fotografie na této stránce děkuji Davidu Sedláčkovi.

Kréta > Cíle > Paleochora

Komentáře k této stránce - Paleochora na diskusním webu najih.cz

rady pro turisty, lenochy a dobrodruhy

kreta.rovnou.cz píše Yuhů, © 2004 - 2023, +420 732 746 901, info@rovnou.cz kontakt.