Soutěska Samaria

Samaria je nejznámější a patrně i nejkrásnější krétská soutěska. Nachází se na západě v kraji Chania. Je velmi známá, a tak si tam v sezóně můžete připadat jako v Praze na Václaváku.


Cedule Samaria psaná latinkou i alfabetou


Pohled z vyhlídky u Xiloskalo


Cestou dolů, dolů, dolů


Samaria je jedno z mála míst Kréty s lesem


Okolní hory Levka Ori jsou vysoké jak Tatry


Samaria je nejdelší soutěska v Evropě

Kolem soutěsky Samaria je nejznámější krétský národní park s relativně zachovalým původním rostlinstvem. Hory kolem Samarie se jmenují Levka Ori (Λευκα Ορη), je to nejzápadnější ze tří významných krétských pohoří.

Klasický výlet vypadá tak, že ráno vyjedete do hor, pak se chvíli kocháte rozhledem, načež začnete sestupovat šíleným sešupem do údolí. Prakticky celou dobu jdete ve štrúdlu jiných turistů. K večeru dojdete k moři, kde si musíte pronajmout loď, protože po břehu údajně nevede žádná cesta. Nejjednodušší je zařídit si celý výlet do Samarie i s odvozem u nějaké místní cestovky. Měli byste se vejít do třiceti euro, ale v ceně nemusí být vstupné do parku 3,5€ a dokonce ani cena lodního lístku. České cestovky nabízejí Samarii jako fakultativní výlet, ale obvykle za to chtějí 40 až 60 €.

Stezka v soutěsce je místy velmi úzká a jednosměrná podobně jako je to třeba ve Slovenském ráji. Zatímco ve Slovenském ráji můžete teoreticky doporučený směr porušit a jít v protisměru, v soutěsce Samarii je to hodně hovězí nápad, protože proti těm davům se prostě nedá jít. Leda byste stihli vyjít hodně brzo, abyste vyšli do vesničky Samaria ve stejnou chvíli, jako tam dorazí turisté shora. Nejužší místa v dolní části je prostě třeba projít v době, kdy tam nikdo není.

Začíná se ve vesničce Xiloskalo (Ξιλόσκαλο). Nejlepší je vyrazit strašně brzo (kolem osmé) a jít rychle, nebo naopak později (kolem jedenácté) a jít pomalu. Kolem deváté a desáté startují největší davy.


Uprostřed soutěsky neobydlená vesnička Samaria


Nejužší místo soutěsky se nazývá Železná vrata

Vstupné do parku stojí 3,5€ (nebo 5€, údaje se liší) a na výstupu se odevzdává ústřižek, aby bylo jasné, že tam nikdo nezůstal. Cestou se mnohokrát překonává říčka a cesty jsou kamenité. Část cesty v soutěsce vede korytem říčky. Chce to rozhodně dobré boty a středně dobrou kondici (naštěstí se jde dolů). Cestou se prochází opuštěnou vesnicí Samaria a pak se jde do nejužšího místa, Železné brány (Sideroportes). Dole je pak stará opuštěná vesnička s kostelíkem a kamenným můstkem.

Dole u moře jsou hospůdky a pláž, jmenuje se to tam Agia Roumeli (Αγια Ρυμέλη). Jezdí odsud lodě do Chora Sfakion a možná i jinam. Agia Roumeli je prý nejkrásnější večer, když všichni ti turisté odplují. Je tu pár hotýlků. Z Agia Roumeli do Chora Sfakion se dá dobře doplout lodí, ale pěšky se to dá projít také, cesta vede přes Agios Jannis. Řekové provozující lodní dopravu existenci této cesty tají, aby vydělali.

Varianta názvu: Samaria gorge, řecky: Φ. Σαμαριάς

Kastelli = Kissamos Chania pláž Elafonisi Paleochora Samaria Plakias jezero Kournas Východní Kréta Střední Kréta mapka západní Kréty

 

Kréta > Cíle > Samaria

Komentáře k této stránce - soutěska Samaria na diskusním webu najih.cz

rady pro turisty, lenochy a dobrodruhy

kreta.rovnou.cz píše Yuhů, © 2004 - 2021, +420 732 746 901, info@rovnou.cz kontakt.