Svatyně Ida (Ideo Andro)

Svatyně Ida je jeskyně vysoko v pohoří Ida. Podle pověsti se zde narodil bůh Zeus, jeho matka se zde skrývala před Diovým otcem titánem Kronem. Malého Dia kojila koza a Zeus jí potom za odměnu přičaroval mytický "roh hojnosti". To je taková ta věc, kterou na renesančních obrazech drží pěkná holka a vylétávají z toho květiny a potraviny.

Jeskyně se nachází v centrálním krétském pohoří Ida. Dá se sem dostat autem, parkuje se asi dvacet minut pod jeskyní. Kvůli archeologickým vykopávkám je vlastní jeskyně nyní nepřístupná. Poslední zprávy hovoří o tom, že přístupná je a že vstupné je 4 €.

Kréta: fotka
Pohled na pohoří Ida od jihu


Masiv Psyloritis od západu vypadá menší

Jakmile Zeus vyrostl, přestěhoval se do jiné jeskyně v pohoří Dikti (jeskyně poblíž dnešní vsi Psichro).

Pár kiláků od jeskyně je nejvyšší vrchol Kréty, hora Psiloritis (Ψηλορειτης) vysoká 2456 metrů nad mořem. Jako Tatry. Když si ale uvědomíte, že "nad tím mořem" skutečně jste (jižní pobřeží je daleko 20 km, severní 25 km), tak pochopíte, že to jsou fakt Hory. Psiloritis je pouze o tři metry vyšší než jiná hora v západním krétském pohoří Levka Ori, hora Pachnes (Παχνες, 2453 m n.m.). Tam je ten sešup k moři ještě mnohem lepší (asi 10 km).

Svatyně Ida se označuje jako Ideo Andro, řecký zápis Ιδαίο Αντρο.

Heraklion Knossos Chersonissos Stalida Malia Archanes Lassithi Jeskyně u Psichro Agia Pelagia Fodele Bali Svatyně Ida Zaros Gortys Festos Agia Triada Matala Tilisos Západní Kréta Východní Kréta Střední Kréta mapka centrální Kréty

Psiloritis

Na Psiloritis se dá dostat pouze pěšky z parkoviště Analipsis za obcí Anogiu, kam se pro změnu dá rozumně dostat pouze autem.  Petr Hamrník mi o tom napsal:

Psiloritis je moc pěkný kopec, na vrchol a zpět to bylo 7 hodin (4+3). Je dobré sledovat žlutočerné šipky, případně (částečně poničené) značení kovovými tyčemi s označením "E4". Vrchol za to stojí, je vidět na obě moře. Trekové boty jsou nutné.

 

Kréta > Cíle > Svatyně Ida
rady pro turisty, lenochy a dobrodruhy

kreta.rovnou.cz píše Yuhů, © 2004 - 2023, +420 732 746 901, info@rovnou.cz kontakt.