Psichro, Diova jeskyně

Psichro je vesnička na okraji pláně Lassithi. Je zajímavá tím, že se nad ní parkuje, když se chcete dostat do druhé Diovy jeskyně -- Dikteo Andro.

Kréta: Psichro
Upoutávka pro turisty před výstupem

Kréta: Psichro
Oslíček vozící turistu k jeskyni za deset euro

Kréta: Psichro
Malebná subtropická vegetace v okolí jeskyně

Kréta: Psichro
Pokus o krasové jevy

Kréta: Psichro
Cestou z jeskyně nahoru

Od parkoviště k jeskyni vede asi dva kilák dlouhá pěšina strmě stoupající do kopce v serpentinkách. Můžete se tu trasu svézt na oslu, ale stojí to asi deset euro a po svezení prý chce nahoře ten Řek ještě bakšiš. Stejně tolik stojí průvodce, který je naprosto zbytečný. Samotný vstup do jeskyně stráží zděná budka, kde se vybírá vstupné asi tři eura.

Samotná jeskyně je jako geologický útvar velmi slabá. Žádné Koněprusy, to ani zdaleka. Prostě díra v zemi hluboká asi čtyřicet metrů. Pár krasových jevů, dole jezírko či spíše velká louže. Po cestě jsou rozmístěny lampy, je to docela hezky nasvícené, baterku nepotřebujete. Cestou mě spíše zaujaly mechy a ocelové šrouby porůznu navrtané do vápence. Kdyby tady zamlada nebydlel jakýsi pan Zeus, tak sem asi nikdo ani nepáchne.

Tuto jeskyni nazývám druhou Diovou, protože Zeus se narodil v jiné jeskyni v pohoří Ida -- v hlavním krétském pohoří. Tady kolem Lassithi je pohoří Dikti, to východní. Zamlada Zeus vymetal jeskyně z toho důvodu, že ještě neměl sociální status nejvyššího boha, a tak se skrýval (podobné případy skrývání jsou známy i z pozdější historie u smrtelníků, kteří chtěli vládnout světu). Zeus se mimochodem skrýval před svým otcem, titánem Kronem, který ho chtěl sežrat podobně jako všechny své děti, Diovy sourozence. Jakmile Zeus vyrostl, tak otce svrhnul (ale nesežral). Některé další Diovy příhody zmiňuji na stránce o mytologii Kréty.

Osobně se mi okolí vesničky Psichro a Diovy jeskyně moc líbilo. Hlavně příroda a kytičky. Spousta mechů, cesmínových dubů a rohovníků, neznámé byliny (např. ephedrium), šípky a tak.

Psichro se řecky píše Ψυχρό. Jeskyně je Δικταίο Αντρο, tedy Diktaio Andro, někdy přepisovaná jako Diktean nebo Dikteo.

Heraklion Chersonissos Stalida Malia Pláň Lassithi Jeskyně u Psichro Agios Nikolaos Olous Spinalonga Knossos Archanes Západní Kréta Střední Kréta Východní Kréta Mapka severního pobřeží Kréty v okolí Malie a Heraklionu

 

Kréta > Cíle > Psichro

Komentáře k této stránce - Psichro na diskusním webu najih.cz

rady pro turisty, lenochy a dobrodruhy

kreta.rovnou.cz píše Yuhů, © 2004 - 2023, +420 732 746 901, info@rovnou.cz kontakt.