Podrobný informační web o dovolené na Krétě.

Kréta Last Minute

Aktuálně nejvýhodnější last minute termíny na Krétu do destinace Kréta

Apollon Apartments

Apollon Apartments

Řecko > Kréta Hotelové zařízení má 3 hvězdičky. *** Jídlo v rámci pobytu je: Bez stravy . Odlet: sobota 25.5. Návrat: sobota 1.6. Délka pobytu je 8 dnů, 7 nocí. Odlétá se z letiště: Praha . Konečná cena 5 223 Kč recenze pobytu detaily nabídky
Apartmány La Luna

Apartmány La Luna

Řecko > Kréta Hotelové zařízení má 3 hvězdičky. *** zařízení má svůj bazén, Jídlo v rámci pobytu je: Bez stravy . Odlet: sobota 25.5. Návrat: sobota 1.6. Délka pobytu je 8 dnů, 7 nocí. Odlétá se z letiště: Praha . Konečná cena 5 277 Kč recenze pobytu detaily nabídky
Azure Mare

Azure Mare

Řecko > Kréta Hotelové zařízení má 3 hvězdičky. *** Návštěvníci dávají pobytu Azure Mare hodnocení: 2 / 5. zařízení má svůj bazén, je to přímo u moře Jídlo v rámci pobytu je: Snídaně . Odlet: sobota 25.5. Návrat: sobota 1.6. Délka pobytu je 8 dnů, 7 nocí. Odlétá se z letiště: Praha . Konečná cena 5 468 Kč recenze pobytu detaily nabídky
Eltina Malia

Eltina Malia

Řecko > Kréta Hotelové zařízení nemá hodnocení hvězdičkami. Jídlo v rámci pobytu je: Bez stravy . Odlet: sobota 25.5. Návrat: sobota 1.6. Délka pobytu je 8 dnů, 7 nocí. Odlétá se z letiště: Praha . Konečná cena 5 590 Kč recenze pobytu detaily nabídky
Apartmány Perla

Apartmány Perla

Řecko > Kréta Hotelové zařízení má 3 hvězdičky. *** Jídlo v rámci pobytu je: Bez stravy . Odlet: sobota 25.5. Návrat: sobota 1.6. Délka pobytu je 8 dnů, 7 nocí. Odlétá se z letiště: Praha . Konečná cena 5 644 Kč recenze pobytu detaily nabídky
Irilena

Irilena

Řecko > Kréta Hotelové zařízení má 2 hvězdičky. ** zařízení má svůj bazén, Jídlo v rámci pobytu je: Bez stravy . Odlet: sobota 25.5. Návrat: sobota 1.6. Délka pobytu je 8 dnů, 7 nocí. Odlétá se z letiště: Praha . Konečná cena 5 775 Kč recenze pobytu detaily nabídky
Zobrazilo se 6 termínů.

Kréta Last minute

Hledání zájezdů na Krétu není tak snadné jako třeba hledání zájezdů na Kypr, protože Kypr je samostatná země a v nabídkách cestovek je samostatně. Kréta je ovšem pod Řeckem, a tak se last minutky hledají hůře.

Níže uvedené odkazy nebo formuláře by vám měly trochu pomoci. Vedou na weby největších zájezdových portálů zprostředkujích webový prodej zájezdů všech (nebo skoro všech) ostatních cestovek.

Co hledat

Jestliže chcete sehnat pobyt do okolí hlavního města, vyhledávejte oblasti: Heraklion, Analipsi, Kokkini Hani, Gouves, Chersonissos nebo Hersonissos, Stalis = Stalida, Malia, Sissi. (Až najdete něco do Amoudara, tak bacha, tam je elektrárna.)

Pobyt na západ do okolí Chanie najdete přes názvy Chania, Marina (Agia Marina), Platanias (Palatanias), Gerani, Kalamaki, Kolymbari, Tavronisis.

Krétský středozápad tvoří menší letoviska Bali, Agia Pelagia, Lygaria, Fodele, Georgiopolis (Geougiopolis) a větší Rethymno.

Malebné jižní pobřeží najdete pod názvy: Paleochora (Paleohora) -- to je nejmalebnější městečko-letovisko, Plakias -- velmi oblíbené letovisko, Matala -- klíčové slovo pro širší oblast středního jihu.

Východní oblast kolem zálivu Mirabelo najdete pod: Nikolaos (Agios Nikolaos), Elounda, Sitia (Sithia), Ierapetra -- ta je už na jižním pobřeží

Jestliže nevíte, kam chcete, přečtěte si kam vybrat zájezd na Krétu.

Ověření dostupnosti

U každého objednaného zájezdu musí prodejce ještě ověřit dostupnost. Obzvlášť to platí pro last-minute zájezdy. Může se vám tedy stát, že buďto bude zájezd nedostupný (nakonec ho přece jen naplnili), nebo že se to nestihne ověřit, pokud to objednáte opravdu v té velmi poslední chvíli.

hrab-vyhled-na-spinalongu.jpg
Spinalonga na Krétě

chora-sfakion.jpgchora-sfakion-plaz.jpg
Chora Sfakion

Není last minute jako last minute

Cestovky už vědí, že lidé hledají last minutky hlavně kvůli ceně. A tak dávají nálepku "na poslední chvíli" lecčemu, jenom aby to prodali. Přesvědčte se, zda je onen zájezd na poslední chvíli opravdu tak výhodný. Někdy je také dobré počkat opravdu na poslední chvíli (tři dny před odletem), kdy cena klesne opravdu, nikoli pouze nominálně. Na druhou stranu se pak ujistěte, zda všechno stihnete.

Teoreticky by se cestovky měly snažit na poslední chvíli prodat všechny volné kapacity, které mají, i za cenu mírné ztráty, aby na tom netratily ještě víc na utopených nákladech. Výrazné zlevňování ale cestovky do poslední chvíle odkládají, na což zase čekají největší socky, takže se ty opravdu zlevněné last minutky se tak rychle prodají přes kamenné kanceláře, že se někdy ani nestačí dostat na web. Takže je to loterie. Může se stát, že když kupujete zájezd v létě a ten zájezd se odehrává za týden, tak se někdy dostanete na o chlup lepší cenu, než kdybyste to kupovali na jaře.

Ale na druhou stranu ale může být úplně vyprodáno. Zrovna v posledních letech bývá Kréta během prázdninových měsíců úplně obsazená, protože je málo letadel a protože u nás běží inflace rychleji než v Řecku. Je tedy možné, že ani letos žádné pořádné last minutky na Krétu nebudou k mání.

First minute

Cenově průměrně nejvýhodnější je kupovat zájezdy ještě v předchozím roce od listopadu nebo z kraje roku. Můžete se dostat na slevu zhruba 15 % oproti katalogové ceně. Je to opravdická sleva, protože cestovky si potřebují co nejrychleji udělat představu o tom, co se na Krétě bude v daném roce skutečně objednávat, a za tuto informaci jsou ochotny "platit" slevou. Cestovky mají na podzim už většinou vytištěné katalogy pro Krétu na následující rok a v katalogu si můžete ověřit, že tu slevu skutečně dostáváte. (Trochu počítejte s tím, že na termínovaném vkladu by za půl roku ty peníze také nějaké to procento vydělaly, ale i tak jde o dobrou slevu.) Výše slevy na first moment / first minute se postupem času velmi zmenšuje, končí někdy kolem března, kdy už je to jenom symbolických pár procent. Ale nenaleťte na nějaké příliš vysoké slevy typu 50 % a jiné podobné fóry. Takové triky se počítají z nějakých sranda-pohádkových přemrštěných cen, které nejsou v žádném katalogu. Když prostě cestovka zájezd, který je za 15 tisíc, prohlásí za 30ti tisícový, načež na něj dá slevu 50 %, tak pojde nula od nuly.

Co považuju za Last Minute

Za last minute považuju jenom takové termíny dovolených, které mají odlet za méně než 11 dnů. V takhle krátkém čase před odletem už cestovní kanceláře vědí, že něco neprodaly, takže se musejí snažit a dát to levněji.

Na jiných vyhledávačích se dají možná najít lastminutky, které mají odlet třeba až za dva měsíce, ale to mě prostě nezajímá. Takové zájezdy nebudou opravdu zlevněné, bude to jenom reklamní trik, jak lidi přimět k nákupu.

Termíny dovolené kupované na poslední chvíli nejsou vždycky levnější. V posledních letech platí, že cestovky si díky lepším algoritmům dokážou nastavit ceny tak, aby co nejpřesněji kopírovaly poptávku. Asi nejlepší lastminutky se dají sehnat u cestovních kanceláří, které v zahraničí provozují svoje vlastní ubytovací kapacity. Těm jde skutečně o to, aby to naplnily. Ostatní cestovky většinou jenom potřebují obsadit místo v letadle.

V poslední době jsou last minutky omezené spíš kapacitou letadel než ubytovacími zařízeními. Letadla nejsou nafukovací a letištní poplatky na poslední chvíli fakt nezlevňují. Takže se běžně stává, že pár dnů před začátkem termínu jsou u moře volné hotely, ale není jak k nim dopravit cestující. Děje se to ve vlnách, dost záleží na počasí. Prostě pokud se Češi všichni rozhodnou, že chtějí za týden k moři, tak místa v letadlech zmizí během dne. Myslete na to a raději nakupujte dříve.

Na poslední chvíli do jiných zemí: do Turecka, do Bulharska, na Kanárské ostrovy, do Egypta, do Portugalska, na Madeiru, na Krétu, do Řecka, do Tuniska

Dovolená na Krétě

Kréta je nejjižnější a největší řecký ostrov. Je celkem dost velká, zabírá čtyři řecké provincie. Od západu k východu jsou to provincie Chania, Rethymno, Heraklion a Lassithi s hlavním městem Agios Nikolaos.

V Řecku se platí normálně eurem. Voda je všude pitná. Protože je Řecko v EU, je cestování velmi bezpečné, protože Češi mají na Krétě stejná práva jako Řekové.

Počasí na Krétě

Klima Kréty a větší části Řecka už je do značné míry kontinentální v tom smyslu, že jsou zde studené zimy a velmi teplá léta. Na dvou nejvyšších pohořích (Levka ori a Ideo oros) v zimě normálně sněží. Přes zimní sezónu naštěstí stihne spadnout tolik srážek, že Kréta je ostrov zelený. Pouze v nejvýchodnějších oblastech se vyskytují polopouště (ovšem musím říct, že i ty mají své kouzlo). V létě je na Krétě velmi teplo a zhruba po celý srpen vane od severu vítr Metelmi, což je znát hlavně v severních letoviscích. Na jižním pobřeží vanou silné větry od moře po celé léto, ale méně pravidelně. Vítr není v létě tak nepříjemný, protože dokáže ochladit. Asi nejhezčí je Kréta v dubnu, kdy všechno kvete a už je teplo, ale to tu ještě nefunguje turistická sezóna, takže se na Krétu v dubnu nijak snadno nedostanete. Zkraje května a června ale ještě můžete stihnout kvetoucí horské louky, což stojí za to.

Graf teploty vzduchu na severním pobřeží Kréty. V červenci a srpnu je průměr 27 stupňů.

Počasí na Krétě - teplota moře, vzduchu, srážky, aktuální počasí.

Na Krétu letecky

Ačkoli do jiných zemí sháním letenky přes lowcostové přepravce, na Krétu cestuji vždy s cestovní kanceláří. Je to kvůli tomu, že z Prahy létá na Krétu jenom SmartWings, u nichž zpáteční letenka většinou stojí stejně jako celý zájezd s ubytováním přes českou cestovní kancelář.

Na ostrově jsou dvě letiště

  • Chania (CHQ)
  • a Heraklion (HER).

Letiště Chania je pro pobyt v západní části ostrova, přes letiště Heraklion přijíždějí turisté do střední a východní části.

  • Let na Krétu z Prahy trvá obvykle 2 hodiny a 50 minut.

Časový posun

Na Krétě je - stejně jako v celém Řecku - o hodinu více než u nás.

Na Krétě se výborně vaří

Mají místní jehněčí maso, čerstvé suroviny na saláty, ovoce je zralé. Ať už zvolíte All inclusive nebo se budete stravovat po tavernách, bývá to gastronomický zážitek. Jídlo na Krétě a řecká jídla.

jidlo-menu.jpgvai-plaz.jpg

Oblasti v lokalitě Kréta

Oblast počet hodnocených hotelů
Chersonissos 117
Malia 73
Rethymno 53
Kato Gouves 44
Stalida 39
Chania 32
Ammoudara 28
Agios Nikolaos 27
Bali 27
Plakias 26
Heraklion 25
Elounda 23
Agia Marina 23
Agia Pelagia 21
Anissaras 20
Georgioupolis 18
Adelianos Kampos 18
Platanias 18
Kokkini Hani 16
Analipsi 16
Ierapetra 16
Paleochora 15
Sissi 11
Panormos 11
Agia Galini 10
Kavros 10
Makris Gialos 8
Skaleta 7
Sfakaki 6
Kutsuras 6
Kolymbari 6
Matala 5
Platanes 4
Gournes Pediados 4
Stalos 3
Gerani 3
Ligaria 2
Ferma 2
Almyrida 2
Milatos 2
Koundoura 2
Kastelli Kissamos 2
Kalamaki 2
Informační web kreta.rovnou.cz o dovolené na Krétě píše a programuje Dušan Janovský. tel. 732746901, email info@rovnou.cz .