Podrobný informační web o dovolené na Krétě.

Dovolená Kréta Last Minute

Vyhledávají se aktuálně nejvýhodnější nabídky zájezdů z databáze srovnávače evropou.cz.

Chrisselen

Chrisselen

Řecko > Kréta > Platanias Hotel má 3.5 hvězdičky. *** Návštěvníci dávají hotelu Chrisselen hodnocení: 4.6 / 5. hotel má vlastní bazén, vzdálenost na pláž 200 m Strava v rámci zájezdu je: Bez stravy . Odlet: středa 19.6 Návrat: sobota 29.6 Délka zájezdu je 11 dnů, 10 nocí. Odlétá se z letiště: Praha . Cena včetně všech poplatků 6 990 Kč recenze hotelu ověřit dostupnost
Gialos

Gialos

Řecko > Kréta > Ierapetra Hotel má 2.5 hvězdičky. ** Návštěvníci dávají hotelu Gialos hodnocení: 3.7 / 5. díky své poloze má hotel klidné okolí, vzdálenost na pláž 20 m Strava v rámci zájezdu je: Bez stravy . Odlet: středa 19.6 Návrat: sobota 29.6 Délka zájezdu je 11 dnů, 10 nocí. Odlétá se z letiště: Praha . Cena včetně všech poplatků 6 990 Kč recenze hotelu ověřit dostupnost
Damnoni Paradise

Damnoni Paradise

Řecko > Kréta > Plakias Hotel má 2 hvězdičky. ** Návštěvníci dávají hotelu Damnoni Paradise hodnocení: 1.9 / 5. díky své poloze má hotel klidné okolí, Strava v rámci zájezdu je: Bez stravy . Odlet: středa 19.6 Návrat: středa 26.6 Délka zájezdu je 8 dnů, 7 nocí. Odlétá se z letiště: Praha . Cena včetně všech poplatků 6 990 Kč recenze hotelu ověřit dostupnost
Nikos

Nikos

Řecko > Kréta > Plakias Hotel má 2 hvězdičky. ** Návštěvníci dávají hotelu Nikos hodnocení: 4.1 / 5. díky své poloze má hotel klidné okolí, vzdálenost na pláž 200 m Strava v rámci zájezdu je: Bez stravy . Odlet: středa 19.6 Návrat: sobota 29.6 Délka zájezdu je 11 dnů, 10 nocí. Odlétá se z letiště: Praha . Cena včetně všech poplatků 7 490 Kč recenze hotelu ověřit dostupnost
Nirever Apartments Clever

Nirever Apartments Clever

Řecko > Kréta > Kato Gouves Hotel má hvězdičky. Návštěvníci dávají hotelu Nirever Apartments Clever hodnocení: 3.4 / 5. hotel má vlastní bazén, díky své poloze má hotel klidné okolí, vzdálenost na pláž 700 m Strava v rámci zájezdu je: Bez stravy . Odlet: středa 19.6 Návrat: středa 26.6 Délka zájezdu je 8 dnů, 7 nocí. Odlétá se z letiště: Praha . Cena včetně všech poplatků 7 990 Kč recenze hotelu ověřit dostupnost
Ambrosia Hotel

Ambrosia Hotel

Řecko > Kréta > Malia Hotel má 2 hvězdičky. ** Návštěvníci dávají hotelu Ambrosia Hotel hodnocení: 1.8 / 5. hotel má vlastní bazén, vzdálenost na pláž 200 m Strava v rámci zájezdu je: Snídaně . Odlet: pátek 21.6 Návrat: pátek 28.6 Délka zájezdu je 8 dnů, 7 nocí. Odlétá se z letiště: Praha . Cena včetně všech poplatků 8 473 Kč recenze hotelu ověřit dostupnost
Zobrazilo se 6 zájezdů.

Kréta Last minute

Hledání zájezdů na Krétu není tak snadné jako třeba hledání zájezdů na Kypr, protože Kypr je samostatná země a v nabídkách cestovek je samostatně. Kréta je ovšem pod Řeckem, a tak se last minutky hledají hůře.

Níže uvedené odkazy nebo formuláře by vám měly trochu pomoci. Vedou na weby největších zájezdových portálů zprostředkujích webový prodej zájezdů všech (nebo skoro všech) ostatních cestovek.

Co hledat

Jestliže chcete sehnat pobyt do okolí hlavního města, vyhledávejte oblasti: Heraklion, Analipsi, Kokkini Hani, Gouves, Chersonissos nebo Hersonissos, Stalis = Stalida, Malia, Sissi. (Až najdete něco do Amoudara, tak bacha, tam je elektrárna.)

Pobyt na západ do okolí Chanie najdete přes názvy Chania, Marina (Agia Marina), Platanias (Palatanias), Gerani, Kalamaki, Kolymbari, Tavronisis.

Krétský středozápad tvoří menší letoviska Bali, Agia Pelagia, Lygaria, Fodele, Georgiopolis (Geougiopolis) a větší Rethymno.

Malebné jižní pobřeží najdete pod názvy: Paleochora (Paleohora) -- to je nejmalebnější městečko-letovisko, Plakias -- velmi oblíbené letovisko, Matala -- klíčové slovo pro širší oblast středního jihu.

Východní oblast kolem zálivu Mirabelo najdete pod: Nikolaos (Agios Nikolaos), Elounda, Sitia (Sithia), Ierapetra -- ta je už na jižním pobřeží

Jestliže nevíte, kam chcete, přečtěte si kam vybrat zájezd na Krétu.

Není last minute jako last minute

Cestovky už vědí, že lidé hledají last minutky hlavně kvůli ceně. A tak dávají nálepku "na poslední chvíli" lecčemu, jenom aby to prodali. Přesvědčte se, zda je onen zájezd na poslední chvíli opravdu tak výhodný. Někdy je také dobré počkat opravdu na poslední chvíli (tři dny před odletem), kdy cena klesne opravdu, nikoli pouze nominálně. Na druhou stranu se pak ujistěte, zda všechno stihnete.

Ověření dostupnosti

U každého objednaného zájezdu musí prodejce ještě ověřit dostupnost. Obzvlášť to platí pro last-minute zájezdy. Může se vám tedy stát, že buďto bude zájezd nedostupný (nakonec ho přece jen naplnili), nebo že se to nestihne ověřit, pokud to objednáte opravdu v té velmi poslední chvíli.

Co považuji za Last Minute

Jako Last Minute jsou zde brány pouze zájezdy, které mají odlet za méně než 11 dnů. To je období, ve kterém cestovky už opravdu vědí, že nemají dostatečně naplněnou kapacitu, a potřebují zlevňovat.

Klasický zvyk mezi cestovkami je naopak prohlásit za Last Minute cokoli, co jim přijde, že už by se za Last Minute dalo prohlásit. V klasických vyhledávačích dovolené proto není problém najít jako last minute zájezdy, které mají odlet třeba až za 3 měsíce.

Ne vždy platí, že last minutky jsou levnější. V posledních letech je to spíše naopak. Cestovky jsou díky internetu a lepším komunikacím lépe schopné předem odhadovat poptávku a upravovat už katalogové ceny tak, aby jim pokud možno nezbylo žádné neprodané místo v letadle nebo nasmlouvaný pokoj v hotelu. Často se proto na poslední chvíli spíše zdražuje. Zejména, když nárazově stoupne poptávka. Třeba protože u nás prší nebo je vedro. Naopak když je hezky, lidé nákupy zájezdů odkládají na později.

Last minute zájezdy jsou v posledních letech mnohem více limitované dostupností charterových letenek než nabídkou hotelů. Zatímco hotelů je v destinacích obvykle dostatek a většinou mají volno, letadla, letiště a letové plány nafukovací nejsou. Může se tedy stát, že last minutky jsou týden od týdne výrazně zlevněné nebo naopak nedostupné, protože záleží na aktuální volné kapacitě letadel.

Dovolená na Krétě

Kréta je nejjižnější a největší řecký ostrov. Je celkem dost velká, zabírá čtyři řecké provincie. Od západu k východu jsou to provincie Chania, Rethymno, Heraklion a Lassithi s hlavním městem Agios Nikolaos.

V Řecku se platí normálně eurem. Voda je všude pitná. Protože je Řecko v EU, je cestování velmi bezpečné, protože Češi mají na Krétě stejná práva jako Řekové.

Počasí na Krétě

Klima Kréty a větší části Řecka už je do značné míry kontinentální v tom smyslu, že jsou zde studené zimy a velmi teplá léta. Na dvou nejvyšších pohořích (Levka ori a Ideo oros) v zimě normálně sněží. Přes zimní sezónu naštěstí stihne spadnout tolik srážek, že Kréta je ostrov zelený. Pouze v nejvýchodnějších oblastech se vyskytují polopouště (ovšem musím říct, že i ty mají své kouzlo). V létě je na Krétě velmi teplo a zhruba po celý srpen vane od severu vítr Metelmi, což je znát hlavně v severních letoviscích. Na jižním pobřeží vanou silné větry od moře po celé léto, ale méně pravidelně. Vítr není v létě tak nepříjemný, protože dokáže ochladit. Asi nejhezčí je Kréta v dubnu, kdy všechno kvete a už je teplo, ale to tu ještě nefunguje turistická sezóna, takže se na Krétu v dubnu nijak snadno nedostanete. Zkraje května a června ale ještě můžete stihnout kvetoucí horské louky, což stojí za to.

Graf teploty vzduchu na severním pobřeží Kréty. V červenci a srpnu je průměr 27 stupňů.

Počasí na Krétě - teplota moře, vzduchu, srážky, aktuální počasí.

Na Krétu letecky

Ačkoli do jiných zemí sháním letenky přes lowcostové přepravce, na Krétu cestuji vždy s cestovní kanceláří. Je to kvůli tomu, že z Prahy létá na Krétu jenom SmartWings, u nichž zpáteční letenka většinou stojí stejně jako celý zájezd s ubytováním přes českou cestovní kancelář.

Na ostrově jsou dvě letiště Chania (CHQ) a Heraklion (HER). Letiště Chania je pro pobyt v západní části ostrova, přes letiště Heraklion přijíždějí turisté do střední a východní části.

Let na Krétu z Prahy trvá obvykle 2 hodiny a 50 minut.

Časový posun

Na Krétě je - stejně jako v celém Řecku - o hodinu více než u nás.

Na Krétě se výborně vaří

Mají místní jehněčí maso, čerstvé suroviny na saláty, ovoce je zralé. Ať už zvolíte All inclusive nebo se budete stravovat po tavernách, bývá to gastronomický zážitek. Jídlo na Krétě a řecká jídla.

Informační web kreta.rovnou.cz o dovolené na Krétě píše a programuje Dušan Janovský. tel. 732746901, email janovsky@gmail.com .