Východní Kréta

popis jednotlivých míst

Pláž Vai Zakros Ierapetra Agios Nikolaos Olous Spinalonga Sitia Západní Kréta Střední Kréta Východní Kréta mapka východní Kréty

Za východní Krétu prakticky považuji nejvýchodnější kraj Lassithi (nejvýchodnější ze čtyř krajů).

Kraj Lassithi

Jde o ten nejvýchodnější kraj s vykousnutým zálivem Mirabelo.

Okolí Agios Nikolaos

Město Agios Nikolaos -- hlavní město kraje Lassithi

Pevnost Spinalonga je na ostrůvku Malá Spinalonga

Olous -- archeologická a turistická lokalita

Horská planina Lassithi

Vesnička Psichro s jeskyní

Elounda -- letovisko kousek od Olous. Hotely mají spoustu hvězdiček a dost vysoké ceny, okolí je nádherné.

Kritsa -- vesnička pro Turisty v horách nedaleko Agios Nikolaos. Něco mezi skanzenem a vesnicí. Místní specialitou je jogurt s medem.

Kalo Chorio nebo Kalo Horio -- pobřežní oblast jižně od Agios Nikolaos.

Istro nebo Istron -- letovisko s hezkou pláží, hezká vesnice. 12 km jižně od Agios Nikolaos. Minojské vykopávky místa zvaného Istrona. V Istronu dělá chybu spousta cestovatelů do Ierapetry, neboť obočují do hor už tady, s vidinou nejkratší cesty. Nejkratší možná je, ale taky je nejšílenější.

Amoudara -- letovisko, příliš blízko u silnice, ve svahu nad menším zálivem. 3 km od Agios Nikolaos. Stejný název má větší letovislo u Heraklionu (elektrárna).

Lató -- jakési vykopávky z mykénského období, poblíž Kritsy

Dikti -- jméno pohoří kolem pláně Lassithi

Gournia -- mínojské město, zajímavé vykopávky jihovýchodně od Agios Nikolaos. Vstupné 2€.

Driros - taky nějaké vykopávky

Toplou -- klášter u Sitie

Archeologie

Názvy míst nebo obcí s vykopávkami z mínojského období: Gournia, Vasiliki, Psira (na ostrově), Mochos, Makrigialos, Maronia, Petras, Agia Fotia, Palekastro, Petsofas, Traostalos a nejslavnější Zakros.

Jih

Pobřeží kolem Ierapetry je zajímavé horkým klimatem a naprosto čistým mořem. Vhodné pro potápění.

Město Ierapetra

Moni Faneromenis -- malý ženský klášter v horách. Poutní místo 14. a 15. srpna

Mirtos -- západně od Ierapetry, rozvaliny minojského sídla jménem Pirgos.

Makrigialos (Makris Yialos) -- nejvýchodnější letovisko na jižním pobřeží, 25 km od Ierapetry. Je zde mj. starý minojský dům. Kolem pobřeží na západ jsou další letoviska Koutsounari(českými cestovkami divně zapisované jako Kutsunari), Ferma, Agia Fotia, Ahlia, Koutsouras  a Analipsi. Je to jiné Analipsi než na severním pobřeží.

Achilia -- letovisko u malých pláží obklopených skalami. Dobré pro potápění.

Kapsa Monastery -- klášter 5 km od Makrigialu v ústí soutěsky Perivolakia.

Chrissi -- malý ostrůvek s přírodním parkem a dobrým koupáním. Jezdí se sem lodí.

Fournou Korifi -- nějaká zřícenina u Ierapetry

Úplný východ

Město Sitia -- podle něj je kraj Lassithi pojmenován

Palmová pláž Vai

Minojský palác Zakros

Itanos -- zbytky města z klasického řeckého období, takže antika. Kousek od pláže Vai na severovýchodním cípu ostrova Kréta.

Dovolená na východní Krétě

V úvahu připadají 3 letoviska:

Když uvidíte dovolenou do Agios Nikolaos, jde o ubytování v nějakém hotelu kolem zálivu v širším okolí Agios Nikolaos. Přesnou polohu doporučuji vždy ověřit podle recenzí nebo popisu. Kvalita ubytování se může hodně různit.

 Elounda je relativně malé letovisko, takže když si vybíráte zájezd tam, tak si můžete být dost jisti místem. Je to velmi hezké a nepřeplněné letovisko s dobrým koupáním.

Ierapetra je na jižním pobřeží. Menších měst je v okolí víc, u všech jsou nějaké hotely, ale obecně se téhle oblasti říká Ierapetra nebo Makris Gialos (Makrigialos), to je nejvýchodnější městečko téhle plážové zóny.

Podrobné informace o východní krétě

Východní Kréta je nejslunnější a nejsušší část ostrova s nejméně 320 slunnými dny ročně a zažít alespoň pár kapek deště od jara do podzimu je téměř nemožné. Ovšem i zima bývá, vzhledem k tomu, že Kréta je nejjižnější evropský ostrov vzdálený necelých 200 km od pobřeží Afriky, velice mírná, s průměrnými denními teplotami okolo 15°C . Přestože na celé Krétě v turistické sezóně pálí slunce každý den, severní a severovýchodní pobřeží (nejvíce) je obdařeno Meltemi větry, které umožňují turistům snášet tyto teploty bez větších problémů. To je dobrá stránka větrů Meltemi. Horší je, že hlavní střediska na severním pobřeží mezi Heraklionem a Agios Nikolaos mají často dlouhé, otevřené pláže, na které foukají tyto severozápadní větry ve směru z moře na pevninu tzv. on-shore větry. Jejich působením se tvoří vlny a mnoho užších pláží je těmito vlnami zalito a tudíž k ničemu.

V oblasti východní Kréty vanou ale tyto větry od pevniny na moře, tzv. off-shore větry, navíc pobřeží je členité, pláže nebo jejich části jsou většinou kryté a tak voda je klidná s výborným vstupem, vhodným i pro malé děti. Výjimkou je v červenci a srpnu druhá půlka Kouremenos pláže, kudy proudí větrný pás zesílený o 2 Bft stupně a proto jsou v tomto cca 300 m širokém pásu dvě profesionální windsurfingová centra. Tedy klimatické podmínky v různých částech ostrova a v rozličné části sezóny mohou mít velký vliv na spokojenost návštěvníků. Proto bych doporučoval neřídit se fotografiemi v katalogu CK, protože krásná hotelová pláž nafocená v květnu může být od půlky června do půlky září 80 % času zalitá mořem. Navíc jsem osobně viděl v mnoha katalozích "ilustrační" fota našich pláží (především Vai), přičemž většina zájezdů pořádaných českými a slovenskými CK je vzdálená od Vai minimálně 100 km.

Místo toho bych doporučoval si prohlédnout okolí místa pobytu na satelitních snímcích, např. na Google Maps, a pokud nejsou pláže na severním pobřeží chráněné od severozápadu, moc bych se na klidné koupání v hlavní sezóně netěšil. A při studiu okolí ubytování bych se zaměřil nejenom na pláže, ale i na prostředí. Zde mám na mysli především ubytování ve městě Agios Nikolaos a jeho blízkém okolí. Město samo o sobě je vcelku hezké, ale některá pobytová místa přímo ve městě by mě lákala ke strávení dovolené asi jako Náplavka v Praze na Vltavě. Nebo velký resort na jeho okraji má po levé straně hlavní hřbitov a před sebou malou hotelovou pláž, jednu z těch permanentně zalitých mořem.

Dalším okruhem potencionálních stížností ve velkých, levných střediscích na severním pobřeží je skladba návštěvníků. Osobně považuji stížnosti na tisíce ruských turistů a mnoho obchodů zaměřených přímo na ně za trochu nefér. I ruští turisté mají právo na dovolenou, přináší krétské ekonomice významné finanční prostředky, a protože utrácí hodně peněz v obchodech, některé obchody mají nápisy a personál v ruštině. Za opravdový problém považuji (stejně jako místní úřady, které se to snaží řešit), že si tyto střediska vybírají pro své "dovolenkové" nájezdy západoevropští chuligáni, především z Británie, Holandska a Německa, kteří mají jediný cíl, vypít co nejvíce alkoholu a pak se mezi sebou porvat nebo si posilněni alkoholem vyrazit na projížďku na motorkách či čtyřkolkách a ohrožovat nejen sebe, ale bohužel i nevinné spolunávštěvníky.

Jižní pobřeží je s méně návštěvníky mnohem klidnější než severní, to souvisí především se vzdáleností od letiště v Heraklionu. Pokud už se někdo vydá do této oblasti, pak doporučuji raději dále od Ierapetry. I když ani vzdálenější místa, jak samotná městečka, tak jejich okolí, nejsou příliš zajímavá, ale alespoň mají hezčí pláže. Jižní pobřeží se snad dá preferovat na úplných okrajích sezóny, jako květen nebo říjen, kdy teplota vzduchu a vody je vyšší než na severu. Ovšem léta bývají bez Meltemi větrů opravdu horká.
Logická otázka od případných zájemců o návštěvu naší oblasti by mohla znít, když je východní Kréta nejkrásnější částí Kréty, proč tam CK nedělají pobytové zájezdy. Odpověď je jednoduchá. Ubytovací kapacity. Kombinace několika faktorů, především přírodní členitost, pozemková vlastnictví a existence přírodních parků brání výstavbě velkých hotelů nebo resortů. A pouze velký objem zaručuje nízké ceny a přiměřený zisk pro CK. V okolí Palekastra jsou čtyři hotely, které mají mezi 30 – 40 pokoji. Jinak jsou tam pouze malá, rodinná ubytování s maximálně 9 ubytovacími jednotkami.

Soutěsky východní Kréty

Chochlakies soutěskou se dojde na Karoumes pláž a Zakros soutěskou (známou též pod jménem Soutěska mrtvých) se může dojít do Kato Zakros. Obě soutěsky mají podobný charakter a jsou od sebe jenom pár kilometrů. Chochlakies soutěska se musí projít tam i nazpátek pěšky, tedy dohromady asi 7 km. GPS souřadnice parkoviště před Chochlakies soutěskou jsou 35.146469 a 26.249736. Zakros soutěska má několik možností. Jednak se dá jít celá, s počátkem za vesnicí Zakros v délce asi 4 km, nebo jenom poslední 2/3. Jako zajímavost lze uvést, že Zakros soutěska je posledním úsekem evropské turistické trasy E4, která prochází celou Evropou a končí v Kato Zakros (východní Kréta je opravdu konec Evropy). Nazpátek se dá samozřejmě také jít pěšky nebo se nechat odvést ke svému autu. Obvykle to funguje tak, že pokud si v Kato Zakros dáte v nějaké taverně jídlo, majitel vás potom odveze zdarma nazpět k vašemu autu. Nebo můžete požádat někoho, kdo se vrací, aby vás svezl. Běžné a bezproblémové. GPS souřadnice parkoviště před více užívaným vstupem jsou 35.096881 a 26.235256. Ti, co chtějí projít celou soutěsku, parkují auta na polní cestě před začátkem soutěsky a GPS souřadnice pro začátek této polní cesty jsou 35.104617 a 26.228947. Třetí známá soutěska na východní Krétě je Richtis soutěska. Jiná než předchozí dvě. Nejenom, že je na druhé straně východní Kréty s počátkem v obci Exo Mouliana, ale má i jiný charakter. Velice bujná vegetace, protékající říčka se zbytky vodních mlýnů, jezírky a krásným vodopádem, který mají v oblibě hlavně děti. Kluci si zde hrají na Tarzany, jenom místo skákání ze stromu na strom skáčou ze stromu do jezera pod vodopádem. A malá dcerka jedněch německých návštěvníků řekla, že u toho vodopádu se jí zdálo, že tam bydlí víly. Kouzelná východní Kréta. Soutěska nebo spíše kaňon končí na mořském pobřeží, kde jsou piknikové stoly. Délka též okolo 4 km, možno se vrátit opět pěšky, což je ale hodně do kopce nebo požádat někoho kdo jede nahoru o svezení (přinejmenším pro řidiče, který se pak vrátí pro ostatní autem). GPS souřadnice parkoviště před Richtis soutěskou jsou 35.164150 a 25.989107. Jeskyní má východní Kréta také několik. V Sitii existuje i speleologický klub. Nejdosažitelnější je Peristeras, na náhorní planině u vesnice Karidi, asi 0,5 km od silnice. Volně přístupná, ovšem bez jakéhokoliv zajištění nebo dozoru, takže opatrně. Klukům všech věků se tam bude líbit. GPS souřadnice "parkoviště" před začátkem cesty k jeskyni jsou 35.130076 a 26.182428.

Výlety po náhorní planině

Výlety po náhorní planině jsou nejlepší na horském kole nebo terénní čtyřkolce, ale některá místa jsou dosažitelná i běžným autem. Nabízí krásné výhledy do krajiny a na moře.

Historická místa

Celá Kréta je plná archeologických nalezišť. Východní Kréta má několik významných sídel z doby minojské, ať již přímo v naší oblasti Roussolakos u Chiona pláže nebo Itanos mezi první a druhou pláží či největší v Kato Zakros blízko pláže (vstupné € 3). Známé je archeologické muzeum v Sitii, jehož expozice pokrývají dobu od pozdně neolitické po dobu pozdně románskou, tedy přibližně 4.000 let. GPS souřadnice muzea jsou 35.204345 a 26.104994. Dále jsou to historické kláštery, v naší oblasti Moni Toplou ze 14. století se stálou výstavou cenných artefaktů, především ikon. Klášter vyrábí vlastní víno, olivový olej, med a různé přírodní kosmetické produkty na bázi olivového oleje a medu, které zde též prodává, i v dárkových baleních. GPS souřadnice M. Toplou jsou 35.221173 a 26.215514.

Města okolo

Sitie (19 km od Palekastra), nejlépe v úterý dopoledne, kdy se zde koná trh, nebo vzdálenějších Agios Nikolaos na severním pobřeží či Ierapetry na jižním pobřeží (obojí cca 80 km od Palekastra).

Lodní výlety

Známé jsou především dva. Transfer lodí na ostrov Spinalonga, původně pevnost ze 16. století, ve 20. století do roku 1957 zde byla poslední evropská kolonie lidí nakažených leprou. Výlet na Spinalongu se dá kombinovat s prohlídkou Agios Nikolaos nebo Eloundy a Plaky, odkud odjíždí lodě na Spinalongu. Z Plaky je to pouze asi 10 minutová jízda, z Eloundy pak asi 30 minut.

Dalším lodním výletem je výlet z Ierapetry na Chrissi ostrov. Malý, prázdný ostrov, i jediná taverna byla zrušena. Možnosti koupání a pobytu na dvou plážích na protilehlých stranách ostrova. Chápu, že pro turisty trávicí dovolenou u moře v Agios Nikolaos nebo u Ierapetry je koupání na Chrissi zážitkem, ale osobně si myslím, že Vai nabízí lepší podmínky za nesrovnatelně nižší cenu, protože jenom zpáteční lodní lístek stojí ke € 40 na osobu.

Pláže východní Kréty

Sitia

Sitia je správní centrum východní Kréty. Hezké, v sezóně velice živé město má i svoji městskou pláž. Jako většina městských pláží je především o prázdninách plná lidí, jak místních, především dětí, které mají prázdniny, tak turistů. Typická komerční pláž s lehátky, slunečníky, atrakcemi a veškerým zázemím. Nevýhodou je, že kromě začátku u přístavu, kde je trochu širší, se pak zužuje až na pár metrů a při silnějším, severním větru je zalitá vlnami, protože Sitia ještě leží na severním pobřeží s on-shore větry. Navíc pláž vede pod hlavní silnicí. Tento charakter má bohužel i u Sitia Beach Resortu, jediném all inclusive resortu na východní Krétě, takže mnoho hostů jede dopoledním linkovým autobusem na Vai. GPS souřadnice pláže, v části u přístavu, jsou 35.205436 a 26.108840.

Chiona

 ​Chiona pláž je jedna ze dvou hlavních pláží, které se dají označit jako Palekastro pláže, byť leží asi 2 km východně od Palekastra. GPS souřadnice jsou 35.198301 a 26.276502. Dlouhá asi 300 m s písčitým, velice mírným vstupem do vody, takže vhodná i pro malé děti. Tamaryškové stromy na okraji pláže vytváří případný stín. K dispozici je převlékací kabina a sprcha. Za Chiona pláží je několik menších pláží, kde je ještě méně lidí než na vlastní Chioně a hlavně ve všední den nebo mimo hlavní sezónu na nich není nikdo. U Chiona pláže je několik rybích taveren.

Kouremenos

Kouremenos pláž je nejdelší pláží celé východní Kréty se skoro 2 km. Nemyslím si, že je na světě příliš mnoho pláží, kde jsou tak rozdílné podmínky na obou koncích. Zatímco přední část má stejný charakter jako Chiona, tedy velice mírný vstup do vody, klidná hladina, zadní část je ráj pro windsurfaře s prudším vstupem do vody a při silném větru zčeřenou hladinou. Pro její délku není lehké dát jedny GPS souřadnice, ale pro klidnou část se dají použít GPS souřadnice Akti Villas, tedy 35.215083 a 26.267455 a pro windsurfařskou část GPS souřadnice Freak Surfstation, tedy 35.206059 a 26.270065. V přední části jsou převlékací kabiny a sprchy, v zadní části se dá používat zázemí windsurf center, i když nejste klienty. Mezi windsurf centry stojí plážový bar Surf Beach a podél pláže je několik taveren.

Vai

Vai je možná nejznámější krétská pláž, především pro svůj palmový háj. Je to jediný přírodní palmový háj v Evropě a od roku 1973 má status chráněné krajinné oblasti. Když filmaři v Evropě potřebují exteriéry karibské pláže, jednou z alternativ je právě Vai pláž. Sláva přitahuje návštěvníky a tak se sem pořádají fakultativní výlety z ostatních částí Kréty nebo zde končí i ranní linkový autobus z Heraklionu. Jediná komerční pláž na východní Krétě (když nepočítám městskou pláž v Sitii) s lehátky a slunečníky k pronájmu, jízdy na banánu, šlapadla a jiné atrakce. Samozřejmě kompletní zázemí včetně restaurací, ale i placeným parkovištěm (€2,50). Tak jak pláž přitahuje návštěvníky z jiných částí Kréty, musím říci, že návštěvníci, kteří tráví dovolenou v naší oblasti, se sice na Vai jedou podívat, ale moc času zde netráví. Pro ně je pláž příliš plná a komerční.

Maridati

Maridati pláž je přibližně v půli cesty mezi Palekastrem a Itanos oblastí. Z hlavní silnice je to 1,2 km po vedlejší, částečně polní cestě, takže je to jedna ze "skrytých pláží". GPS souřadnice jsou 35.221531 a 26.273004. I v hlavní sezóně se těch pár lidí na cca 200 m dlouhé pláži ztrácí. Na okraji jsou tamaryškové stromy, sprcha nebo sociální zařízení zde není. Vstup do vody je též příjemný, i když ne tak pozvolný jako na Chioně nebo začátku Kouremenos.

Psili Ammos

Psili Ammos soukromě nazývám Vai 2, protože leží v těsném sousedství Vai pláže. Ano, vzdušnou čarou možná 200 m, ale tak schovaná za skalisky a s nenápadnou cestou, že jenom málo turistů o ní ví. Bez jakéhokoliv zázemí a ne příliš dlouhá, ale s jemným pískem a krásným mořem je nekomerční alternativou sousední Vai. GPS souřadnice pro parkoviště obou Vai pláží jsou 35.253071 a 26.264523.

Itanos

Jestliže Vai přitahuje turisty z jiných částí Kréty, Itanos je pláží pro domácí a znalé turisty, většinou z naší oblasti, kteří si zajedou na Itanos pro zpestření. První, malá pláž hned u provizorního parkoviště leží v sousedství významného archeologického naleziště. Podle rozsahu dnešních vykopávek se ani nechce věřit, že v této oblasti v minojské době žilo několik tisíc lidí. Druhá, trochu větší pláž leží schovaná asi 5 minut za první pláží jižním směrem okolo vykopávek. Ne příliš velká, ale s několika palmami, které tvoří příjemný stín. Třetí a hlavní pláž leží též pár minut pěšky od parkoviště, tentokráte severním směrem, za skaliskem. Cesta je dobře viditelná. V žádném případě se nedá říci, že by zde někdy bylo tolik lidí jako na Vai, ale hlavně o víkendech v hlavní sezóně zde může být několik desítek lidí, hlavně místních. Místními myslím především obyvatele Sitie, kteří dávají přednost Itanos před plnou městskou pláží v Sitii. V oblasti Itanos žádná obydlená místa nejsou. Pláž samotná má velice dobrý, postupný přístup do vody. Zázemí ani na jedné pláži není. Blízká skaliska u pláží umožňují i šnorchlování z pláží. GPS souřadnice provizorního parkoviště jsou 35.264598 a 26.262276

Skinias

Skinias pláž je dosažitelná pouze pěšky nebo na horském kole (a závěr jenom pěšky). Leží asi 5 km od vesnice Agathias a túra zahrnuje velice krásné přírodní výhledy na moře a okolní hory. Nicméně pláž se v žádném případě nedá doporučit jako místo kam vyrazit v žabkách a s plážovou taškou. Túra je relativně náročná, vyžaduje pevnou obuv a dostatek pití. Vykoupání na Skinias pláži je na odpočinek a načerpání sil před cestou nazpět. GPS souřadnice jsou 35.169410 a 26.281260.

Karoumes

Karoumes je nejizolovanější pláž na východní Krétě. Krásná, dlouhá i široká, hrubší písek, dobrý přístup do vody. Být taková pláž jinde, tak jsou na ní řady slunečníků a stovky turistů. Na východní Krétě nejsou stovky turistů ani na plážích, ke kterým vede normální silnice, natož na plážích, na kterou se lze dostat jenom lodí nebo skrze 3,5 km dlouhou soutěsku. Děti budou výletem nadšení, dospělí pokud mají rádi náročnější pěší turistiku (kamenitá cesta, zdolávání menších překážek). Pevná obuv a dostatek pití je nutností, nicméně se zde nepřekonává významné výškové převýšení jako u túry na Skinias pláž. Samozřejmě žádné zázemí. GPS souřadnice pláže jsou 35.147113 a 26.276604.

Kato Zakros

Výletní místo, ležící asi 30 km od Palekastra, u kterého končí Zakros soutěska. Z vesnice Zakros sem vede nová silnice s krásnými pohledy na moře a údolí. U části pláže jsou taverny, které nabízí zdarma lehátka a slunečníky, pokud si u nich dáte byť jen vodu (ale nevyhodí nikoho, i když si u nich nic nedá, to se na východní Krétě nedělá). Pláž samotná má hrubší písek, výborný přístup do vody a je ideálním místem pokud na severním a severovýchodním pobřeží dují opravdu silné severozápadní větry. Kompletní zázemí se sprchami, toaletami, převlékacími kabinami. GPS souřadnice jsou 35.097389 a 26.263155.

Xerokampos

Cca 30 km od Palekastra na jihovýchodním pobřeží, Xerokampos má několik skvělých pláží. Byť se nejedná ani o skryté pláže, ani se k nim nemusí pěší túrou, naopak, vede k nim kvalitní asfaltová silnice, tak určitá odlehlost od větších center z nich dělá cíl denních výletů, na které se jen tak nezapomíná. Zvláště, když se přijíždí od vnitrozemí a sjíždí se z hor dolu k moři s dech beroucím pohledem na pláž v zátoce. Pláž, s řeckým názvem Stou Mazda ton Ammo a GPS souřadnicemi 35.036183 a 26.219307, má jemný písek a ten nejmírnější vstup do křišťálové vody. V posledním roce se na pláži objevily i lehátka a slunečníky k pronájmu, ovšem vzhledem k minimu lidí jsou většinou prázdná.

Kréta > Cíle > Východní Kréta

Komentáře k této stránce - východní Kréta na diskusním webu najih.cz

rady pro turisty, lenochy a dobrodruhy

kreta.rovnou.cz píše Yuhů, © 2004 - 2023, +420 732 746 901, info@rovnou.cz kontakt.