Palmová pláž Vai

Vai je proslulá pláž na východním pobřeží Kréty. Samotná pláž je vyústěním mělkého údolí, ve kterém rostou palmy. Palmy na Krétě potkáte leckde, ale vysazované -- tady rostou přirozeně a samy se množí (různé prameny uvádějí, že to je jediné takové místo na světě, nevím, jestli tomu mám věřit).

Kréta: palmová pláž Vai
Palmy se zde rozmnožují samy

Některé prameny udávají, že se na pláž Vai platí vstupné. Já jsem se tam rozhodně dostal bez vstupného, ale je fakt, že už zrovna končila sezóna.

Kréta: palmová pláž Vai
Palmy prý na Krétu přinesli Egypťané

Kréta: palmová pláž Vai
Koupání s barevnými oblázky

Kréta: palmová pláž Vai
Palmy začínají kousek od moře

Kréta: palmová pláž Vai
Kousek dál od moře rostou palmy v oplocené rezervaci


Pláž Vai v poledním slunci

Východní pobřeží Kréty je narozdíl od jednotvárného lineární pobřeží severního (a vlastně i jižního) velmi mnohotvárné. Je to tím, že zde vrásnění pokračuje i pod mořem a hory se vlastně jakoby zasouvají pod hladinu. Tím vzniká mnoho hlubokých zátok a malebných scenérií.

V jedné takové zátoce je pláž Vai. Písek je u břehu jakoby slepený a ztvrdlý (tipuju to na nějaké slizové mikroorganizmy), protože jinak by ho příboj odnesl. Pod hladinou jsou milióny nádherně zbarvených kamínků. Asi půl hodiny jsem splýval na hladině a kamínky pozoroval přes brejličky. Brejličky jsem mimochodem potom na pláži Vai ztratil, tak je tam třeba najdete.

Mezi kmeny palem se do normálně chodit. Jsou moc krásné, třebaže listí není tak zelené, jak to vypadá na pohledech. Výše položená větší část údolí palmového údolí je oplocená a nepřístupná. Datlové palmy sem prý zatáhli nějací egyptští vojáci ve starověku. V kopcích kolem pláže se volně pasou kozy.

Kdyby bylo na pláži moc lidí (a to v sezóně bývá), vylezte si na vyhlídku (při pohledu na moře vpravo) a slezte na menší druhou pláž. Tam sice nejsou palmy, ale je tam pohoda.

Varianta názvu pláže Vai: pláž Bai. Řecky: Βάι. Znamená to "palma".

Asi dva kiláky na sever leží rozvaliny významného antického města Itanos (je to asi lepší vzít oklikou po silnici).

Kdesi vlevo za odbočkou silnice na pláž Vai má být i banánová farma. Kromě pěstování a skladování banánů se zde podává výklad o pěstování dalších plodin, zejména oliv. Znám dvě příhody o zdejších banánech:

  1. Banány si tu nekupujte, nedají se jíst.
  2. Je to něco úžasně dobrého, stojí dvě eura kilo a jsou fantastické.

Takže to prostě zkuste, za tu srandu pár banánů asi stojí.

Pláž Vai Zakros Ierapetra Agios Nikolaos Olous Spinalonga Sitia Západní Kréta Střední Kréta Východní Kréta mapka východní Kréty

 

Kréta > Cíle > Vai

Komentáře k této stránce - pláž Vai na diskusním webu najih.cz

rady pro turisty, lenochy a dobrodruhy

kreta.rovnou.cz píše Yuhů, © 2004 - 2023, +420 732 746 901, info@rovnou.cz kontakt.