Preveli

Preveli je klášter a stejnojmenná pláž na jižním pobřeží Kréty v kraji Rhetymno.

Klášter Moni Preveli je samozřejmě pravoslavný, žijí v něm mniši. Holky před prohlídkou musejí vyfasovat dlouhé sukně, které si přetahují přes kalhoty (ještě že se tu dají fasovat, v jiných klášterech se musejí omotávat ručníkem). Vstupné je dvě eura pade. Uvnitř je kostel a muzeum ikon (vstupné do muzea další euro pade).


V klášteře Preveli je muzeum ikon


do údolí na pláž vede stezka pro zdatné chodce


soutěska Kourtaliotiko pod klášterem


Výklenek na sošku, na Krétě běžný úkaz

Nebo se dá jít k moři. Cesta je křivolaká a vede do údolí říčky Megalo Potamos (tuším, že to znamená něco jako velký potok). V údolí rostou palmy (asi vysazované) a oleandry. Cesta je delší než se zdá, chce to dobré boty.


Pláž Preveli hluboko pod klášterem
Pohled z přijíždějící lodě

Místa na pláži je stále dost

Na konci údolí je pláž, která je proslulá právě tím, že se v ní mísí sladká voda se slanou. Sladká potoční voda je dost chladná a někdy i špinavá -- v důsledku toho koupání v moři, které je také chladnější, nemusí být nic moc. Navíc v sezóně na pláži bývá hodně lidí. Přímo u pláže kotví výletní lodě, které přivážejí turisty z Plakias, Agia Galina i odjinud.

Klášter Preveli byl v minulosti nejvlivnější církevní institucí na Krétě. Možná je i dodnes, mám za to, že jde o nejrušnější klášter (nejenom co se turistů týká). Taky tady myslím bylo jeden čas centrum odporu proti Turkům.


Říčka Megalopotamos
Pohled na záliv od kláštera

Krajina směrem na západ

Kus dál jsou zříceniny bývalého kláštera označované jako Kato Preveli. Skála kláštera je vysoká asi 200 metrů a na kopci je placené parkoviště.

Jezdí sem lodě, nahoru ke klášteru autobusy (určitě aspoň z Rethimna nebo Plakias). Parkování doporučuju nahoře na parkovišti. Sice je dole u moře ještě jedno parkoviště, ale na vede jenom úplně příšerná cesta.

Cestou z Rethymna do Preveli se projíždí soutěskou Kourtaliotiko neboli Kourtalioti Gorge. Pár kiláků na západ je známé letovisko Plakias.

Varianta: Moni Preveli, Piso Preveli, řecky psáno Πισο Πρέβελι.

Rethimno Bali Plakias Preveli Jezero Kournas Východní Kréta Střední Kréta Západní Kréta Mapa části Kréty v okolí Rethimna

 

Kréta > Cíle > Preveli

Komentáře k této stránce - Preveli na diskusním webu najih.cz

rady pro turisty, lenochy a dobrodruhy

kreta.rovnou.cz píše Yuhů, © 2004 - 2023, +420 732 746 901, info@rovnou.cz kontakt.