Plakias

Plakias je možná nejlepší krétské letovisko. Leží na jižním pobřeží západní části Kréty.

U Libyjského moře často fouká ostrý vítr ze Sahary. Pláž v Plakias je dlouhá, oblázková a docela příjemná.

Centrem městečka Plakias je dlouhá pobřežní ulice a malý přístav. Je to spíš modernější letovisko, ale narozdíl od jiných krétských letovisek je zde poněkud levněji. Ve městečku je bankomat, lékárna, pošta, několik cestovních kanceláří a půjčoven vozidel.

Výhodou Plakias je to, že je odsud kam chodit pěšky (což třeba u letovisek na severním pobřeží rozhodně nelze říci).

Moře je čisté a při krajích pláže hluboké. Dobrá místa na potápění. Na pláži jsou občas nudisté, spíše prý na jihu nebo na dalších plážích směrem na východ.


Tunel vytesaný do skály vede do starého opevnění


Cestou k opevnění se prochází kolem příkré skály.

Kousek od pláže na jihovýchod je zbytek starého opevnění, chodí se tam cestičkou kolem příkré skály a pak tunelem vysekaným do skály. Je lepší vzít si baterku, je tam pár krasových jevů. (Reakce z fóra: To, o čem píšete, není zbytek opevnění. Je to pozůstatek po nákladovém molu pro na vytěžený antracit a žádné krasové jevy jsem ve Vámi popsaném tunelu nezaznamenal.)

Naprostá většina ubytovacích zařízení je moderní. Neznamená to sice vždycky všechny hvězdičky (průměrně hodnocené ubytování je v Plakias lacinější než odpovídá průměru Kréty), ale nebývá to prostě špatné. Na druhou stanu v Plakias chybí cokoli jako starší původní městské centrum (na to si musíte vyšlápnout do horských vesniček).

Pár kiláků na západ podél pobřeží je nějaké nové letovisko. Myslím, že se jmenuje Souda (pozor, stejně se jmenuje i přístav na severním pobřeží Kréty).


Co vypadá jako starý kostelík, je novostavba


Plakias je příjemně normální městečko

Někdy kolem šestého července 2006 v Plakias hořelo. Podle toho, co vím, ale požár olivového sadu neměl vážnější následky.


Hotel Krete Mare


Ani ne moderní, ani ne stylové. Prostě Řecko.

Cestou po východním pobřeží se dostanete na pláž Damnoni a dále na malé kouzelné pláže Ammoudi a Skinaria. Dál po pobřeží směrem na jihovýchod je také klášter a pláž Preveli, ale to už pěšky je to dost náročné.  Můžete se tam svézt lodí, v sezóně jich jezdí každý den několik (myslím, že odjezd je v deset a v jednu).

Pár kiláků na sever jsou tři rozpadlé větrné mlýny, je k nim moc hezká stinná cesta. Dál v horách jsou vesničky Sellía (západněji) a Mirthios, tam se taky dá dojít pěšky. Jsou tu příjemné taverny.

Když píšu pěšky, tak si nepředstavujte Třeboňsko. Tady hned od moře začínají hory typu Krkonoš (ale bez lesů, porostlé jen křovím).  Vyšší z hor je Tsilivdikas (929), nižší hora je Kyrimianou (815). Oba údaje jsou v metrech nad hladinou moře a to doslova.

Do Plakias se ze severu cestuje většinou soutěskou Kourtaliotiko (to je ten potok, co vede ke klášteru Preveli). Do Plakias jezdí 4 autobusové linky z Rethimna (34 km) a jedna linka z Agia Galini.


Vysočina na sever od Plakias


Pohled z kopců na moře

Řecky se Plakias píše Πλακιάς. Varianta názvu: Porto Plakias.

Rethimno Bali Plakias Preveli Jezero Kournas Východní Kréta Střední Kréta Západní Kréta Mapa části Kréty v okolí Rethimna

Plakias leží naproti krásnému městu Rethymno, do kterého doporučuju udělat si výlet autem.

Soutěska Kotsifou


průzračně čistá voda potoků jižní Kréty

Přímo z Plakias se dá jít do hor soutěskou podél potoka. Soutěska je hodně dlouhá, ale je to příjemná procházka. Kousek tam vede silnice, která brzo stoupá do kopců. Dál se jde po cestičkách ve svahu. Dá se dojít k rozpadlým vodním mlýnům. V Plakias by údajně v korytě potoka Kotsifou měly žít
sladkovodní želvy.

Pláž Damnoni

Asi dva kiláky na východ od Plakias je za kopcem pláž jménem Damnoni. Míří sem hodně českých cestovek, takže můžete mít štěstí a něco sem sehnat. Jde o malé a velmi klidné letovisko s dostatečným konfortem.

Náhled hledání na invia.cz
Ubytování v Plakias
v nabídkách všech cestovek na www.invia.cz

 

Kréta > Cíle > Plakias

Komentáře k této stránce - Plakias na diskusním webu najih.cz

rady pro turisty, lenochy a dobrodruhy

kreta.rovnou.cz píše Yuhů, © 2004 - 2023, +420 732 746 901, info@rovnou.cz kontakt.