Chersonissos

Chersonissos (též Hersonissos) je přístavní městečko na severním pobřeží Kréty, východně od Heraklionu. Je důležité z toho důvodu, že se v jeho okolí nachází obrovské množství hotelových kapacit, a tak je velká pravděpodobnost, že se do něj coby turisté podíváte.

Na dovolené do Chersonissos jsem si napsal srovnávač cen.

Chersonissos byl římský přístav. Mezi uličkami pod hlavní třídou jsou k vidění oplocené vykopávky, ale naprostou náhodou jsem se dočetl (Kondratov, Vody a staletí), že podstatná část římského přístavu se potopila při zemětřesení a že ji zkoumají podmořští archeologové. U mysu jsou vidět zbytky římských staveb.

Kréta: Chersonissos
Chersonissos u zálivu na severním pobřeží, pohled od východu

Kréta: Chersonissos
Nejlepší krétská taverna v Chersonissosu je Mythos (ulice Sanoydaki)

Z různých taveren doporučuji tavernu Mythos schovanou v uličkách kousek od přístavu. Byl to zatím jediný podnik, do kterého jsem na Krétě zavítal dvakrát.

Chersonissos je relativně rušné místo. V sezóně zde bývá spousta Němců, ale chovají se docela slušně (to asi jenom k nám z Německa jezdí nevychované socky). V komentářích jsem se dozvěděl, že víc než Němci tam jezdí Holanďané. Chersonissos jakožto jediné větší město východně od Heraklionu prakticky tvoří centrum turistické aglomerace od Stalidy přes Analipsi až ke Kato Gouves. Turisté z těchto míst se do Chersonisu večer sjíždějí (i autobusem) za zábavou. Ve slangu turistických kanceláří se Charsonissosu neříká letovisko, ale resort.


Jako všude na severu je v Chersonissosu teplé moře


Občas zafouká vítr metelmi a udělá krásné vlny. Star Beach.

Pokud Chersonissos projíždíte autem nebo autobusem, zdá se, že se všechno odehrává jenom kolem hlavní výhodo-západní třídy jménem Odos Eleftheriou Venizelou. Je tu spousta obchodů s bižuterií, suvenýry, nějaké kavárny a obvykle taky dopravní zácpa. Ale není to tak, že by tato ulice byla tím hlavním lákadlem, zajímavé jsou právě ty uličky nahoru a dolů k moři. V noci se hodně ruchu odehrává na nábřeží na Beach road. V kopcích za Chersonissem vede dálniční obchvat, takže se přehnaného dopravního ruchu bát nemusíte.


Kopce nad hotely


Celkem zajímavý noční život

Koupání je u Chersonisossu velmi dobré, ostatně jako všude na severu Kréty. Ubytování může být různé. Před lety jsem tu viděl staveniště větších osmipatrových hotelů srovnatelných třeba se zástavbou v bulharských letoviscích Primorsko nebo Pomorie. Většinou ale seženete ubytování do třípatrových hotýlků ve městě nebo někde u pláže.


Tato fotka je z vodního parku Star Beach

Poblíž Chersonissosu jsou tři vodní parky. Poblíž jsou Aqua Splash Water Park a Star Beach Water Park. Star Beach Water Park relativně malý akvapark a velmi blízko moře. Vstup je zdarma, ale co jsem slyšel, tak za všechno se tam platí, za atrakce asi euro a za lehátka 5 €, takže nuda. O Aqua Splash Water Park mám informací málo, vstupné je 15€, půldenní 12,50€ a je tam podle fotek překrásný park (jako kykty a keře). Tento akvapark leží vysoko v kopcích uprostřed pustiny a vznikajících golfových hřišť. Alternativou je obětovat 17 € za celodenní vstupné do vodního parku Anapolis asi dvanáct kiláků směrem na západ (spíše poblíž Gouves). Je tam spousta kluzaček a "řeka", na které se dá jezdit na nafukovacím kruhu. Na klouzačkách se tam musí jezdit s rukama za hlavou. České cestovky do Anapolis vozí fakultativní výlety. Tento vodní park je také v pustých kopcích pár kiláků od moře.

Náhled hledání na invia.cz
Ubytování v Chersonissu
v nabídkách všech cestovek

Skoro hned za městem se zvedají hory. Kousek do kopce je vesnička Koutouloufari s hezkými původními domky (a spoustou taveren).

Varianty názvu: Hersonissos, Herssonisos, Hersonisos, Limes Chersonissos, Limen Chersonisou. Skloňování buď bez Chersonissosu nebo bez Chersonisa. Řecky Χερσόνησος. Chersonissos znamená řecky "poloostrov" a jmenuje se tak také nějaké slavnější město v kontinentálním Řecku (myslím, že někde poblíž takového toho tříprstého poloostrova Chalkidiki).

 

Heraklion Chersonissos Stalida Malia Pláň Lassithi Jeskyně u Psichro Agios Nikolaos Olous Spinalonga Knossos Archanes Západní Kréta Střední Kréta Východní Kréta Mapka severního pobřeží Kréty v okolí Malie a Heraklionu

Co je poblíž Chersonissu: Pěšky se dá dojít do sousedních letovisek Analipsi (západně) a Stalida (ta je na východ), případně až do Malie. Autobusem se lze snadno dostat do hlavního města Heraklionu a dál pak kamkoli. Opačným směrem jezdí autobusy přes Malii do Agios Nikolaos.

Do kopců se dá jít do vesničky Koutouloufari, kde je jakési muzeum. Další hezké vesničky tímto směrem jsou Piskopiano a Old Chersonisos. V Chersonisosu je za Star Beach, směrem na Stalis, jakýsi skanzen jménem Lychnostatis. Z přístavu Limin Chersonissos se dají podnikat výlety po moři lodí, například do Sissi. Nad přístavem je pozůstatek křesťanské baziliky. (Za informace děkuji Joanně z fóra.) Také prý lze dojít až k dálničnímu tunelu, což ovšem není zrovna lákavý turistický cíl.

České cestovky v letovisku Chersonissos využívají tyto hotely: Hotel Antinoos, Dimitra, Irene Village (apartmány a studia), Vila Kasapakis (apartmány a studia), Aloi, hotel Albatros, Ntanelis, Vila Malievi, Kyknos Beach, Triton, Kalia Beach, Porto Village (apartmány a studia), Chrissi Amoudia, Royal Mare Village, Blue Sea, Kyknos Beach hotel, Nana Beach, Arminda, Royal Belveder, Creta Maris, Knossos Royal Village, Knossos Royal Village, Europa Beach, Chrissi Amoudia, Dimitrion, Aldemar Royal Mare Village, Sergios, Iro, Stella Village (ten už je v Analipsi).

Kréta > Cíle > Chersonissos

Komentáře k této stránce - Chersonissos na diskusním webu najih.cz

rady pro turisty, lenochy a dobrodruhy

kreta.rovnou.cz píše Yuhů, © 2004 - 2023, +420 732 746 901, info@rovnou.cz kontakt.