Kato Zakros

Kato Zakros je mínojský palác na východním pobřeží Kréty. Patří ke čtveřici nejdůležitějších.

Kréta: Kato Zakros
Vykopávky zdí...

Kréta: Kato Zakros
... a zase zdi

Kréta: Kato Zakros
Neúnavní Britové procházejí vykopávky

Oplocené vykopávky rozvalin paláce se nacházejí asi 100 metrů od moře. V mínojských dobách sahala hladina až k nim, ale naplaveniny břeh během 3500 let posunuly.

Vstupné do areálu stojí dvě nebo tři eura, otevřeno do šesti. Jedná se o nejzachovalejší ze čtyř nejvýznamnějších mínojských paláců. Jeho archeologický význam je umocněn tím, že po opuštění asi v roce -1470 nebyl nikdy přestavován a byl opuštěn zřejmě narychlo, takže se v něm našla spousta věcí denní potřeby. Archeologické nálezy ze Zakrosu jsou k vidění v muzeu v Sítii. Narozdíl od Knossosu se zde nerestauruje betonem. Stále se postupuje do svahu a objevují se nové a nové místnosti.

Okolí rozvalin paláce je velmi bujné a příjemné. Parkovat se dá u moře, tam je také pár hospůdek. Dál od moře už je ale fíkovníkové křoví, rákosí a tráva. V křoví roste plané víno a granátová jablka. Byl jsem tu v říjnu a ze starého fíkovníku padaly lahodné sušené fíky. Holkám to ovšem nechutnalo a raději krmily trávou místní ovečky. U moře se toulají vyhublé kočičky.

Nad palácem Zakros se do nitra ostrova Kréta táhne dlouhé Údolí mrtvých. Dá se také zaparkovat nahoře v kopcích a k Zakrosu dojít údolím podél potůčku (na podzim téměř vyschlého). Ve skalách tam jsou kobky s hroby Mínojců. Turistická značka je značená barevnými cákanci na kamenech. Cesta z takového silničního odpočívadla/parkoviště trvá asi hodinu. Pokud chcete dojít až z městečka Zakros (nahoře se ta stezka nějak větví), počítejte s hodinami dvěma.

Samotné městečko Zakros mi zajímavé nepřišlo, ale úžasné jsou svahy nad ním a tamní silničky. Prostě jsme jeli po náhorní plošině s minimem vegetace a najednou se pod námi otevřelo obrovské hluboké údolí. Určitě minimálně tři sta metrů hloubka. A serpentiny. Pokud sem (jako my) pojedete autem z půjčovny, vyberte si nějaký model s nesjetým vzorkem na pneumatikách. Smyky v zatáčkách nad stometrovými srázy nejsou nic příjemného ani vzácného.

Varianty názvu: Zargos, Zagros, Zarkos, Kato Zakros. Řecky Ζάκρος.

Kréta: Kato Zakros
Ovečky nedaleko archeologického naleziště

Kréta: Kato Zakros
Člověk se nediví, že Mínojci neznali zbraně, tak je tu krásně

Pláž Vai Zakros Ierapetra Agios Nikolaos Olous Spinalonga Sitia Západní Kréta Střední Kréta Východní Kréta mapka východní Kréty

 

 

Kréta > Cíle > Zakros

Komentáře k této stránce - Zakros na diskusním webu najih.cz

rady pro turisty, lenochy a dobrodruhy

kreta.rovnou.cz píše Yuhů, © 2004 - 2023, +420 732 746 901, info@rovnou.cz kontakt.