Sitia

Sitia je pobřežní městečko a přístav na nejvýchodnější části severního pobřeží Kréty. Staré, architektonicky zajímavé město leží v širokém zálivu otevřeným k severu. Někdejší hlavní město celé východní Kréty si uchovává hodně švihu. Starobylost městu dodává benátská pevnost nad přístavem.

Na pobřeží přístavu jsou fajn hospůdky a novodobé kamínkové mozaiky. Nad přístavem a celým městem se tyčí pevnost Kassarma. Zajímavé je, že město bylo v minulosti zničeno zemětřeseními a nájezdy pirátů a bylo asi dvě století opuštěné.

Benátská pevnost Sitia
Benátská pevnost nad Sithií

Pláž Sitia
Městská pláž

Přístav Sitia
Přístav s mozaikovou dlažbou

Ulice Sitia
Typická ulice Sitie

Nad přístavem se tyčí benátská pevnost, ale vevnitř jsem nebyl.

Kréta: noční Sitia
Starší torpédoborec kotvící v nočním sitijském přístavu

Kréta: noční Sitia
Všude kolem moře jsou místo dlažby mozaiky

Nedaleko Sitie je moderní turistické městečko Dionisys, můžete sem sehnat zájezd. Musíte ale počítat, že si pak neužijete každodenní idilku malého města. V Sitii se mi líbí právě to, jak stará zástavba přirozeně splývá s turistickým ruchem a každodenním řeckým životem. Kdybych měl Sitti k něžemu přirovnat, tak asi k bulharskému přístavu Achtopol.

Sitií budete pravděpodobně projíždět cestou na pláž Vai nebo do paláce Kato Zakrosu. Cestou po křivolakých silnicích si určitě všimnete velikých moderních větrných mlýnů. V noci jejich lopatky svítí červeně. Připadal jsem si jak v Matrixu.

Sithia donedávna stála stranou masové turistiky a zachovala si výrazně řecký ráz. V roce 2007 se ale u Sithie otevřelo mezinárodní letiště, což může strukturu návštěvnosti Sithie trochu pozměnit. Ubytovací kapacity kolem Sithie jsou soustředěny do malých pobřežních moderních "vesniček" i větších letovisek. Krajina v okolí Sithie je výrazně sušší a vyprahlejší, než je tomu třeba na západní Krétě. Ale i suché stráně mají své kouzlo, obzvlášť na jaře a na podzim. V Sithii lze ochutnat mnoho originálních specialit. Ceny zde nejsou pro středoevropské střední vrstvy zcela příznivé, a tak můžete v restauracích s ohledem na svůj původ zábavně dojednat slevu

Varianta názvu: Sithia. Sitia řecky: Σητεια.

Pláž Vai Zakros Ierapetra Agios Nikolaos Olous Spinalonga Sitia Západní Kréta Střední Kréta Východní Kréta mapka východní Kréty


Přístav je srdcem městečka Sithia

 

Kréta > Cíle > Sitia

Komentáře k této stránce - Sitia na diskusním webu najih.cz

rady pro turisty, lenochy a dobrodruhy

kreta.rovnou.cz píše Yuhů, © 2004 - 2021, +420 732 746 901, info@rovnou.cz kontakt.