Archanes

Archanes je malé městečko v centrální oblasti Kréty, kousek na jih od Heraklionu. Je zajímavé zejména tím, že to něj hodně českých cestovek plánuje výlety coby ukázky typického krétského osídlení krétského vnitrozemí. Údajně centrum vinařství.

Kréta: Archanes
Obrázky zvířátek v místním muzeu

Poblíž Archanes by měla být tři naleziště z mínojské doby, já jsem ale v žádném nebyl. S cestovkou jsem navštívil pouze muzeum, které mapovalo osídlení od mladší doby kamenné. Docela malá expozice, ale nudná natolik, že bylo dobře, že byla malá.

Místní kostelíček je plný ikon. Jedná se o největší (a asi i nejkrásnější) krétskou sbírku ikon. V kostele na vás dýchne byzantská atmosféra.

Kréta: Archanes
Normální obchody se zeleninou jsou jenom ve vnitrozemí

V Archanes se mi líbily hlavně domy a obchůdky. Domy jsou rozpadlé, zarostlé fíkovníky a granátovými jabloněmi, plné špíny. Orient. V obchůdcích se anglicky nelze domluvit, funguje ukazování a číslovky. Na místním náměstí hrají toulaví psi velmi zábavné kolektivní hry s prázdnými pet flaškami.

Archeologická naleziště z minojské doby z okolí Archanes se jmenují Anemosfilia, Giouhas a Likastot.

Řecký zápis jména: Αρχανες

Kréta: Archanes
V Archanes je spousta malebných polorozpadlých domů

Kréta: Archanes
Fascinující kombinace moderního kýče s tradičním nepořádkem

Kréta: Archanes
Voda teče vesele do kanálu

Kréta: Archanes
Domy jsou na Krétě porostlé révou

Kréta: Archanes
Památníky padlým

Heraklion Knossos Chersonissos Stalida Malia Archanes Lassithi Jeskyně u Psichro Agia Pelagia Fodele Bali Svatyně Ida Zaros Gortys Festos Agia Triada Matala Tilisos Západní Kréta Východní Kréta Střední Kréta mapka centrální Kréty

 

Kréta > Cíle > Archanes

Komentáře k této stránce - Archanes na diskusním webu najih.cz

rady pro turisty, lenochy a dobrodruhy

kreta.rovnou.cz píše Yuhů, © 2004 - 2023, +420 732 746 901, info@rovnou.cz kontakt.