Pevnost Gramvousa


Vstupní brána do pevnosti


Celkový pohled na ostrov Gramvousa s pevností na vrcholu

Gramvousa je pevnůstka na ostrově na severozápadní špičce Kréty. V zátoce pod pevností je ztroskotaná loď. Pevnost Gramvousa je častý cíl fakultativních výletů cestovek. Do zátoky a k pevnosti Gramvousa se jezdí obvykle lodí, je totiž na ostrově u severní špičky toho nejzápadnějšího poloostrova Kréty, kam nevede žádná rozumná silnice. Po souši vede pouze horší cesta z Kissamos, pro auto nevhodná, ale hlavně se po cestě samozřejmě nedá dostat k pevnosti, která je na ostrově.


Výhled na druhý ostrov Divokou Gramvousu

Ostrovy jménem Gramvousa jsou v této oblasti vlastně dva, totiž severnější Divoká Gramvousa (Agria Gramvousa) -- a jižněji Zkrocená Gramvousa (Imeri Gramvousa). Pevnost stojí na té Zkrocené Gramvouse, která se také uvádí bez toho Imeri, prostě jako Gramvousa.

Pevnost byla na ostrově vystavěna Benátčany v letech 1579 až 1584, tedy v posledním období jejich vlády. Má téměř čtvercový tvar a délka každé strany je skoro 1 km. Gramvousa sehrála později důležitou roli v době osvobozeneckých bojů proti Turkům. Po dobu 3 let ostrov sloužil jako výchozí opěrná bašta pro 3000 krétských povstalců, kteří se pak kvůli hladu dali na pirátství.


Některým stavbám zůstaly kupole.


Všudypřítomný kostelíček z benátského období


Vyhlídka na všechny strany


Pohled z pevnosti zpět na pevninu"

Dnes je ostrov součástí jakéhosi chráněného hydrobiologického regionu východního Středomoří a prochází jím jedna z tras, po které probíhá stěhování ptáků přes Středomoří. To ostatně dává smysl, protože jde o krétský poloostrov nejbližší řecké pevnině, tak to tudy mají ptáci nejkratší, pokud chtějí kus cesty letět nad pevnou zemí.


Bývalá podvodní jeskyně vyzvednutá nad moře


Západní Kréta se geologicky nedávno zdvihla o 9 metrů

Na poloostrově a ostrovech Gramvousa se vyskytuje více než 100 druhů ptáku a 400 druhů rostlin. V místních podmořských jeskyních přivádějí na svět svá mláďata středomořští tuleni.

Okolí kolem Gramvousy je zajímavé i geologicky. Před dvěma tisíci let (což je relativně nedávno, ale materiály mluví jasně) se celá západní Kréta náhle  vyzdvihla nad moře do výše 6 až 9 metrů. Ostrovy Gramvousy a poloostrov jsou místo, kde je to nejlépe patrné. Nyní jsou pozůstatkem tohoto geologického zvratu vysoké pobřežní skály.

Gramvousa řecky: Γραμβουσα

Kastelli = Kissamos Chania pláž Elafonisi Paleochora Samaria Plakias jezero Kournas Východní Kréta Střední Kréta mapka západní Kréty


Cesta nahoru je drsná


Ztroskotaná loď v zátoce


Cesta ze zátoky do pevnosti trvá 20 minut

Výlet lodí na Gramvousu

Nejčastěji má výlet s cestovkou následující scénář (je jedno, zda si to koupíte od české cestovky nebo od místní, od místní vyjde laciněji).

  • Vyplouvá se dopoledne z městečka Kissamos (Kasteli), kam vede dálnice. Kissamos leží jakoby v zálivu dvou západokrétských poloostrovů.
  • Loď pluje okolo západního poloostrova, můžete pozorovat skály.
  • Připlouvá se ke Gramvouse. Kdo nechce na pevnost, zůstává na pláži (v zátoce je ztroskotaná rezavá loď).
  • Cesta nahoru do pevnosti je dlouhá asi 20 minut a náročná.
  • Po sestupu loď odplouvá do krásné zátoky Tigani Balos. Pasažéři se dopraví na břeh pomocí člunů, protože je tu mělko. Je tu hezké koupání.
  • Po odevzdání druhé části lístku (aby na břehu nikdo nezůstal) se loď večer vrací do Kissamos.

Tigani Balos

Poblíž ostrova Gramvousy je zátoka Tigani Balos, ve které se dá dobře  koupat. Hlavně je to tam ale krásné, tyrkysově modré moře, bílý písek. Je to taková menší a hezčí verze pláže Elafonisi. Průvodci rádi dávají k dobru informaci o tom, že zde během svatební cesty kotvili Charles s Dianou.


Tigani Balos


Je mělko, výletní lodě kotví dále od břehu


Jsme na Krétě, takže kostelíček


Turisté se na pláž z lodí dostávají čluny


Sbohem, zátoko

Do zátoky Tigani Balos se dá dostat i po souši, četl jsem povídání o tom, jak sem někdo dojel z Kasteli motorkou. Cestou jsou pak ještě nějaké zajímavé jeskyně.

Komentáře k této stránce - pevnost Gramvousa na diskusním webu najih.cz

Kréta > Cíle > Gramvousa
rady pro turisty, lenochy a dobrodruhy

kreta.rovnou.cz píše Yuhů, © 2004 - 2023, +420 732 746 901, info@rovnou.cz kontakt.