Zaros

Zaros je vesnice mezi pohořím Ida a Meserskou nížinou. Zdejší zajímavostí je chov pstruhů ve velkých bazénech a přehrada nad obcí, jinak je to normální vesnice. Ve dne si můžete pstruha nechat ulovit a připravit v místní taverně (je to asi drahé, nevím). Navečer se k bazénům dá dojít a pstruhy pozorovat. Když se jim hodí ostružina (nic jiného kolem nerostlo), tak se voda začne úplně vařit.

Kréta: Zaros
Pstruzi jak noha

Kréta: Zaros
Pohled k Zarosu a k pohoří Ida

Celé to místo je takové příjemné. Horská bystřina, subtropické klima, pohoda. Nasbíral jsem si tu na louskání vlašské ořechy.

Zaros řecky: Ζαρός. Zaros se jmenuje jedna ze dvou oblíbených krétských značek stolní vody. Asi se tady točí do lahví. Zaros leží 340 m nad mořem.


Obyvatelé vesničky mají celkem příjemný život


Olivy k prodeji v nedalekém Miresu.

Heraklion Knossos Chersonissos Stalida Malia Archanes Lassithi Jeskyně u Psichro Agia Pelagia Fodele Bali Svatyně Ida Zaros Gortys Festos Agia Triada Matala Tilisos Západní Kréta Východní Kréta Střední Kréta mapka centrální Kréty

Fotky bazénků se pstruhy

Kréta: Zaros
Kádě jsou plněny horskou bystřinou

Přehrada nad vesnicí

Nad obcí u ústí soutěsky Rouves je přehrada s tavernami. Vypadá spíš jako rybník. Nenašel jsem žádný přítok této "přehrady".


Jedna ze dvou jediných větších sladkovodních přehrad na Krétě je nad vesnicí Zaros


Soutěskou teče potok, ale na určitém místě je zatrubkován a kamsi odveden. Možná do toho rybníka nebo ke pstruhům


Cedule popisující krásy soutěsky vedoucí ze Zarosu do hor


Cestou od rybníka k soutěsce mě zaujal velký vápencový lom na protějším svahu

Klášter v soutěsce

Ze Zarosu se dá jít soutěskou Rouves (Rouvas) nahoru do hor ke kapli Agios Ioannis. Cesta trvá pět hodin. Na začátku cesty, přímo v ústí soutěsky, asi kilák na západ je zajímavý klášter, jehož jméno se mi nepodařilo zjistit. Pracují v něm mniši s ovcemi. Klášter má nyní novou dominantu, zdaleka viditelný kostelík s velkou kupolí. Teprve zblízka je vidět, že kostel je úplně nový, celý odlitý z betonu. Ještě z něj čouhají železné pruty. Úžasně zajímavá podívaná, nevěřil jsem vlastním očím. Cestou nahoru soutěskou Rouvas se postupně dostanete k nějaké betonové stavbě na kraji náhorní planiny. Možná je to ten kostel Agios Ioannis, čert ví. Náhorní planina je celkem velká, ale svažitá (ne jako Lassithi), není z ní žádný rozhled a cesta se tam napojuje na západovýchodní turistickou stezku přes Oros Ida.


Uprostřed soutěsky přijdete z ořešákového lesa do kláštera a v něm doutná kadidlo, jen tak, pod širým nebem.


Starý mnich pozoruje práci mladších. On zapálil to kadidlo. Vypadal pohrouženě do nějaké modlitby.


Betonový klášterní kostel je novostavba a vypadá hrůzostrašně, protože je hrozně velký


Přímo v areálu kláštera jsou stáje pro ovce

Kréta > Cíle > Zaros

Komentáře k této stránce - Zaros na diskusním webu najih.cz

rady pro turisty, lenochy a dobrodruhy

kreta.rovnou.cz píše Yuhů, © 2004 - 2023, +420 732 746 901, info@rovnou.cz kontakt.