Podrobný informační web o dovolené na Krétě.

Dovolená Kréta

Vyhledávají se aktuálně nejvýhodnější nabídky zájezdů z databáze srovnávače evropou.cz.

Gialos

Gialos

Řecko > Kréta > Ierapetra Hotel má 2.5 hvězdičky. ** Návštěvníci dávají hotelu Gialos hodnocení: 3.7 / 5. díky své poloze má hotel klidné okolí, vzdálenost na pláž 20 m Strava v rámci zájezdu je: Bez stravy . Odlet: středa 19.6 Návrat: sobota 29.6 Délka zájezdu je 11 dnů, 10 nocí. Odlétá se z letiště: Praha . Cena včetně všech poplatků 6 990 Kč recenze hotelu ověřit dostupnost
Damnoni Paradise

Damnoni Paradise

Řecko > Kréta > Plakias Hotel má 2 hvězdičky. ** Návštěvníci dávají hotelu Damnoni Paradise hodnocení: 1.9 / 5. díky své poloze má hotel klidné okolí, Strava v rámci zájezdu je: Bez stravy . Odlet: středa 19.6 Návrat: středa 26.6 Délka zájezdu je 8 dnů, 7 nocí. Odlétá se z letiště: Praha . Cena včetně všech poplatků 6 990 Kč recenze hotelu ověřit dostupnost
Chrisselen

Chrisselen

Řecko > Kréta > Platanias Hotel má 3.5 hvězdičky. *** Návštěvníci dávají hotelu Chrisselen hodnocení: 4.6 / 5. hotel má vlastní bazén, vzdálenost na pláž 200 m Strava v rámci zájezdu je: Bez stravy . Odlet: středa 19.6 Návrat: sobota 29.6 Délka zájezdu je 11 dnů, 10 nocí. Odlétá se z letiště: Praha . Cena včetně všech poplatků 6 990 Kč recenze hotelu ověřit dostupnost
Nikos

Nikos

Řecko > Kréta > Plakias Hotel má 2 hvězdičky. ** Návštěvníci dávají hotelu Nikos hodnocení: 4.1 / 5. díky své poloze má hotel klidné okolí, vzdálenost na pláž 200 m Strava v rámci zájezdu je: Bez stravy . Odlet: středa 19.6 Návrat: sobota 29.6 Délka zájezdu je 11 dnů, 10 nocí. Odlétá se z letiště: Praha . Cena včetně všech poplatků 7 490 Kč recenze hotelu ověřit dostupnost
Anelin Clever

Anelin Clever

Řecko > Kréta > Kato Gouves Hotel má hvězdičky. Návštěvníci dávají hotelu Anelin Clever hodnocení: 3.4 / 5. hotel má vlastní bazén, díky své poloze má hotel klidné okolí, vzdálenost na pláž 120 m Strava v rámci zájezdu je: Bez stravy . Odlet: středa 9.10 Návrat: středa 16.10 Délka zájezdu je 8 dnů, 7 nocí. Odlétá se z letiště: Praha . Cena včetně všech poplatků 7 690 Kč recenze hotelu ověřit dostupnost
Nirever Apartments Clever

Nirever Apartments Clever

Řecko > Kréta > Kato Gouves Hotel má hvězdičky. Návštěvníci dávají hotelu Nirever Apartments Clever hodnocení: 3.4 / 5. hotel má vlastní bazén, díky své poloze má hotel klidné okolí, vzdálenost na pláž 700 m Strava v rámci zájezdu je: Bez stravy . Odlet: středa 19.6 Návrat: středa 26.6 Délka zájezdu je 8 dnů, 7 nocí. Odlétá se z letiště: Praha . Cena včetně všech poplatků 7 990 Kč recenze hotelu ověřit dostupnost
Zobrazilo se 6 zájezdů.

Možnosti dovolené na Krétě

Západní Kréta

Platanias - další standardní plážové letovisko na dobrou dovolenou

Agia Marina - standardní plážové letovisko Kréty

Chania - druhé největší město Kréty. Chania má své letiště, takže se mnoho hotelů nebo městeček v širším okolí prostě hlásí k destinaci Chania.

Georgioupolis a Kavros - nově vznikající plážová oblast u ústí řeky

Rethymno - větší město s okolními plážovými hotely. Rethymno je velmi zajímavé svou historií a architekturou.

Adelianos Kampos - opět další dlouhá pláž na severním pobřeží. Vhodné hlavně pro děti. Do Rethymna je blízko.

Střední Kréta - severní pobřeží

Bali a Panormos mají menší pláže, protože terén v okolí je kopcovitý. Nejsou to ale tak rušná letoviska a na další menší pláže se dá jít o něco dál.

Agia Pelagia - členitější pobřeží, vhodné pro windsurfing. V okolních kopcích menší letoviska Palekastro a Fodele.

Amoudara - dlouhá pláž na západní straně od Herakleionu

Heraklion - hlavní město Kréty, letiště a přístav, takže obvykle první kontakt s Krétou. Zajímavé ubytování je přímo ve městě, ale některá letoviska v okolí se také označují jako Heraklion.

Kokkini Hani - nejbližší letovisko k letišti, hezké pláže

Kato Gouves - na širokém pruhu olivových sadů vyrostlo u moře několik příjemných hotelových oblastí kolem starších vesnic

Chersonissos - staré městečko a pod ním přístav Limes Chersonissos, kolem pláže a hotely

Stalida - hned vedle Malie, letovisko u dlouhé pláže

Malia - jedno z nejstarších krétských letovisek, hodně cizinců, výborné rušné pláže

Východní Kréta

Elounda - velmi výstavné letovisko s výborným koupáním.

Agios Nikolaos - centrum východní části Kréty. Příjemné město u širokého zálivu.

Ierapetra - nejjižnější evropské město, teplo. Dlouhé jižní pobřeží zahrnuje víc letovisek, například Makris Gialos.

Jižní pobřeží Kréty od západu na východ

Paleochora - zajímavá stará obec, v okolí hodně možností na procházky

Plakias - milé menší letovisko na jižním pobřeží, doporučuji

Agia Galini - městečko a hotelová oblast nalepená na kopce

Matala - od 70. let slavná pláž a menší vesnička plně přizpůsobená turistickému ruchu

Na Krétu z menších letišť

Filtrování zájezdů podle letiště, ze kterého se odlétá: Brno, Ostrava, Pardubice

Moře na Krétě

Moře na Krétě je velmi čisté a dost teplé. Teplota je dána hodně tím, jak je Kréta jižně. Čistota je dána velikostí a hloubkou východního Středozemního moře. Na jaře je lepší jezdit k moři na severní pobřeží Kréty, protože tam jsou mělčí pláže, které se rychleji prohřívají. Jižní pobřeží Kréty je divočejší, vhodné k potápění. Pobřeží je často tvořeno skalami, ale i tak je pláží na jižním pobřeží hodně. Na severním pobřeží jsou celé dlouhé mnohakilometrové pobřeží jedna velká pláž (zejména oblast západně od Chanie a oblast východně od hlavního města Heraklionu). U těchto zoufale dlouhých plážích vyrostla četná turistická letoviska, do kterých prodávají zájezdy i české cestovní kanceláře.

V některých obdobích jsou nejznámější pobřežní letoviska už příliš zaplněná lidmi, týká se to hlavně okolí Malie. Moře kolem ostrova je všude plné ryb a zajímavých vodních živočichů. Z nich nebezpeční mohou být pouze mořští ježci, kteří se na některých místech vyskytují hlavně na podzim, lze se jim ovšem snadno vyhýbat, protože si v klidu sedí na dně. Velmi zábavné je na Krétě šnorchlování a to i na severních dlouhých plážích, které jsou místy přerušeny malými útesy, v jejichž skalkách přebývají hejna ryb.

Dovolená na Krétě

Kréta je nejjižnější a největší řecký ostrov. Je celkem dost velká, zabírá čtyři řecké provincie. Od západu k východu jsou to provincie Chania, Rethymno, Heraklion a Lassithi s hlavním městem Agios Nikolaos.

V Řecku se platí normálně eurem. Voda je všude pitná. Protože je Řecko v EU, je cestování velmi bezpečné, protože Češi mají na Krétě stejná práva jako Řekové.

Počasí na Krétě

Klima Kréty a větší části Řecka už je do značné míry kontinentální v tom smyslu, že jsou zde studené zimy a velmi teplá léta. Na dvou nejvyšších pohořích (Levka ori a Ideo oros) v zimě normálně sněží. Přes zimní sezónu naštěstí stihne spadnout tolik srážek, že Kréta je ostrov zelený. Pouze v nejvýchodnějších oblastech se vyskytují polopouště (ovšem musím říct, že i ty mají své kouzlo). V létě je na Krétě velmi teplo a zhruba po celý srpen vane od severu vítr Metelmi, což je znát hlavně v severních letoviscích. Na jižním pobřeží vanou silné větry od moře po celé léto, ale méně pravidelně. Vítr není v létě tak nepříjemný, protože dokáže ochladit. Asi nejhezčí je Kréta v dubnu, kdy všechno kvete a už je teplo, ale to tu ještě nefunguje turistická sezóna, takže se na Krétu v dubnu nijak snadno nedostanete. Zkraje května a června ale ještě můžete stihnout kvetoucí horské louky, což stojí za to.

Graf teploty vzduchu na severním pobřeží Kréty. V červenci a srpnu je průměr 27 stupňů.

Počasí na Krétě - teplota moře, vzduchu, srážky, aktuální počasí.

Na Krétu letecky

Ačkoli do jiných zemí sháním letenky přes lowcostové přepravce, na Krétu cestuji vždy s cestovní kanceláří. Je to kvůli tomu, že z Prahy létá na Krétu jenom SmartWings, u nichž zpáteční letenka většinou stojí stejně jako celý zájezd s ubytováním přes českou cestovní kancelář.

Na ostrově jsou dvě letiště Chania (CHQ) a Heraklion (HER). Letiště Chania je pro pobyt v západní části ostrova, přes letiště Heraklion přijíždějí turisté do střední a východní části.

Let na Krétu z Prahy trvá obvykle 2 hodiny a 50 minut.

Časový posun

Na Krétě je - stejně jako v celém Řecku - o hodinu více než u nás.

Na Krétě se výborně vaří

Mají místní jehněčí maso, čerstvé suroviny na saláty, ovoce je zralé. Ať už zvolíte All inclusive nebo se budete stravovat po tavernách, bývá to gastronomický zážitek. Jídlo na Krétě a řecká jídla.

Informační web kreta.rovnou.cz o dovolené na Krétě píše a programuje Dušan Janovský. tel. 732746901, email janovsky@gmail.com .