Podrobný informační web o dovolené na Krétě.

Dovolená Kréta

Aktuálně nejvýhodnější termíny na Krétu do destinace Kréta

Porto Plazza

Porto Plazza

Řecko > Kréta > Chersonissos Hotelové zařízení má 3 hvězdičky. *** Návštěvníci dávají pobytu Porto Plazza hodnocení: 2 / 5. zařízení má svůj bazén, vzdálenost od moře 130 m Jídlo v rámci pobytu je: Polopenze . Odlet: sobota 18.5. Návrat: sobota 25.5. Délka pobytu je 8 dnů, 7 nocí. Odlétá se z letiště: Praha . Konečná cena 11 805 Kč recenze pobytu detaily nabídky
Hersonissos Blue (Ex. Averinos)

Hersonissos Blue (Ex. Averinos)

Řecko > Kréta > Chersonissos Hotelové zařízení má 2 hvězdičky. ** Návštěvníci dávají pobytu Hersonissos Blue (Ex. Averinos) hodnocení: 1 / 5. zařízení má svůj bazén, volně přístupný vnitřní bazén, vzdálenost od moře 100 m Jídlo v rámci pobytu je: All Inclusive . Odlet: sobota 18.5. Návrat: sobota 25.5. Délka pobytu je 8 dnů, 7 nocí. Odlétá se z letiště: Praha . Konečná cena 11 879 Kč recenze pobytu detaily nabídky
Kri Kri Village

Kri Kri Village

Řecko > Kréta > Gournes Pediados Hotelové zařízení má 2 hvězdičky. ** zařízení má svůj bazén, vzdálenost od moře 80 m Jídlo v rámci pobytu je: Bez stravy . Odlet: neděle 26.5. Návrat: sobota 1.6. Délka pobytu je 7 dnů, 6 nocí. Odlétá se z letiště: Praha . Konečná cena 12 190 Kč recenze pobytu detaily nabídky
Agrabella

Agrabella

Řecko > Kréta > Chersonissos Hotelové zařízení má 3 hvězdičky. *** zařízení má svůj bazén, vzdálenost od moře 300 m Jídlo v rámci pobytu je: Snídaně . Odlet: čtvrtek 6.6. Návrat: čtvrtek 13.6. Délka pobytu je 8 dnů, 7 nocí. Odlétá se z letiště: Praha . Konečná cena 12 441 Kč recenze pobytu detaily nabídky
Marirena

Marirena

Řecko > Kréta > Ammoudara Hotelové zařízení má 3 hvězdičky. *** Návštěvníci dávají pobytu Marirena hodnocení: 2 / 5. zařízení má svůj bazén, vzdálenost od moře 100 m Jídlo v rámci pobytu je: Snídaně . Odlet: čtvrtek 30.5. Návrat: čtvrtek 6.6. Délka pobytu je 8 dnů, 7 nocí. Odlétá se z letiště: Praha . Konečná cena 12 594 Kč recenze pobytu detaily nabídky
Triton

Triton

Řecko > Kréta > Malia Hotelové zařízení má 3 hvězdičky. *** Návštěvníci dávají pobytu Triton hodnocení: 2 / 5. zařízení má svůj bazén, díky své poloze má klidné okolí, vzdálenost od moře 300 m Jídlo v rámci pobytu je: Polopenze . Odlet: čtvrtek 30.5. Návrat: středa 5.6. Délka pobytu je 7 dnů, 6 nocí. Odlétá se z letiště: Praha . Konečná cena 12 690 Kč recenze pobytu detaily nabídky
Zobrazilo se 6 termínů.

Možnosti dovolené na Krétě

Západní Kréta

Platanias - další standardní plážové letovisko na dobrou dovolenou

Agia Marina - standardní plážové letovisko Kréty

Chania - druhé největší město Kréty. Chania má své letiště, takže se mnoho hotelů nebo městeček v širším okolí prostě hlásí k destinaci Chania.

Georgioupolis a Kavros - nově vznikající plážová oblast u ústí řeky

Rethymno - větší město s okolními plážovými hotely. Rethymno je velmi zajímavé svou historií a architekturou.

Adelianos Kampos - opět další dlouhá pláž na severním pobřeží. Vhodné hlavně pro děti. Do Rethymna je blízko.

Střední Kréta - severní pobřeží

Bali a Panormos mají menší pláže, protože terén v okolí je kopcovitý. Nejsou to ale tak rušná letoviska a na další menší pláže se dá jít o něco dál.

Agia Pelagia - členitější pobřeží, vhodné pro windsurfing. V okolních kopcích menší letoviska Palekastro a Fodele.

Amoudara - dlouhá pláž na západní straně od Herakleionu

Heraklion - hlavní město Kréty, letiště a přístav, takže obvykle první kontakt s Krétou. Zajímavé ubytování je přímo ve městě, ale některá letoviska v okolí se také označují jako Heraklion.

Kokkini Hani - nejbližší letovisko k letišti, hezké pláže

Kato Gouves - na širokém pruhu olivových sadů vyrostlo u moře několik příjemných hotelových oblastí kolem starších vesnic

Chersonissos - staré městečko a pod ním přístav Limes Chersonissos, kolem pláže a hotely

Stalida - hned vedle Malie, letovisko u dlouhé pláže

Malia - jedno z nejstarších krétských letovisek, hodně cizinců, výborné rušné pláže

Východní Kréta

Elounda - velmi výstavné letovisko s výborným koupáním.

Agios Nikolaos - centrum východní části Kréty. Příjemné město u širokého zálivu.

Ierapetra - nejjižnější evropské město, teplo. Dlouhé jižní pobřeží zahrnuje víc letovisek, například Makris Gialos.

Jižní pobřeží Kréty od západu na východ

Paleochora - zajímavá stará obec, v okolí hodně možností na procházky

Plakias - milé menší letovisko na jižním pobřeží, doporučuji

Agia Galini - městečko a hotelová oblast nalepená na kopce

Matala - od 70. let slavná pláž a menší vesnička plně přizpůsobená turistickému ruchu

Na Krétu z menších letišť

Filtrování zájezdů podle letiště, ze kterého se odlétá: Brno, Ostrava, Pardubice

Moře na Krétě

Moře na Krétě je velmi čisté a dost teplé. Teplota je dána hodně tím, jak je Kréta jižně. Čistota je dána velikostí a hloubkou východního Středozemního moře. Na jaře je lepší jezdit k moři na severní pobřeží Kréty, protože tam jsou mělčí pláže, které se rychleji prohřívají. Jižní pobřeží Kréty je divočejší, vhodné k potápění. Pobřeží je často tvořeno skalami, ale i tak je pláží na jižním pobřeží hodně. Na severním pobřeží jsou celé dlouhé mnohakilometrové pobřeží jedna velká pláž (zejména oblast západně od Chanie a oblast východně od hlavního města Heraklionu). U těchto zoufale dlouhých plážích vyrostla četná turistická letoviska, do kterých prodávají zájezdy i české cestovní kanceláře.

V některých obdobích jsou nejznámější pobřežní letoviska už příliš zaplněná lidmi, týká se to hlavně okolí Malie. Moře kolem ostrova je všude plné ryb a zajímavých vodních živočichů. Z nich nebezpeční mohou být pouze mořští ježci, kteří se na některých místech vyskytují hlavně na podzim, lze se jim ovšem snadno vyhýbat, protože si v klidu sedí na dně. Velmi zábavné je na Krétě šnorchlování a to i na severních dlouhých plážích, které jsou místy přerušeny malými útesy, v jejichž skalkách přebývají hejna ryb.

hejl-makrigialos-3.jpg
Makrigialos

sitia-pristav.jpg
přístav v Sithia

Dovolená na Krétě

Kréta je nejjižnější a největší řecký ostrov. Je celkem dost velká, zabírá čtyři řecké provincie. Od západu k východu jsou to provincie Chania, Rethymno, Heraklion a Lassithi s hlavním městem Agios Nikolaos.

V Řecku se platí normálně eurem. Voda je všude pitná. Protože je Řecko v EU, je cestování velmi bezpečné, protože Češi mají na Krétě stejná práva jako Řekové.

Počasí na Krétě

Klima Kréty a větší části Řecka už je do značné míry kontinentální v tom smyslu, že jsou zde studené zimy a velmi teplá léta. Na dvou nejvyšších pohořích (Levka ori a Ideo oros) v zimě normálně sněží. Přes zimní sezónu naštěstí stihne spadnout tolik srážek, že Kréta je ostrov zelený. Pouze v nejvýchodnějších oblastech se vyskytují polopouště (ovšem musím říct, že i ty mají své kouzlo). V létě je na Krétě velmi teplo a zhruba po celý srpen vane od severu vítr Metelmi, což je znát hlavně v severních letoviscích. Na jižním pobřeží vanou silné větry od moře po celé léto, ale méně pravidelně. Vítr není v létě tak nepříjemný, protože dokáže ochladit. Asi nejhezčí je Kréta v dubnu, kdy všechno kvete a už je teplo, ale to tu ještě nefunguje turistická sezóna, takže se na Krétu v dubnu nijak snadno nedostanete. Zkraje května a června ale ještě můžete stihnout kvetoucí horské louky, což stojí za to.

Graf teploty vzduchu na severním pobřeží Kréty. V červenci a srpnu je průměr 27 stupňů.

Počasí na Krétě - teplota moře, vzduchu, srážky, aktuální počasí.

Na Krétu letecky

Ačkoli do jiných zemí sháním letenky přes lowcostové přepravce, na Krétu cestuji vždy s cestovní kanceláří. Je to kvůli tomu, že z Prahy létá na Krétu jenom SmartWings, u nichž zpáteční letenka většinou stojí stejně jako celý zájezd s ubytováním přes českou cestovní kancelář.

Na ostrově jsou dvě letiště

  • Chania (CHQ)
  • a Heraklion (HER).

Letiště Chania je pro pobyt v západní části ostrova, přes letiště Heraklion přijíždějí turisté do střední a východní části.

  • Let na Krétu z Prahy trvá obvykle 2 hodiny a 50 minut.

Časový posun

Na Krétě je - stejně jako v celém Řecku - o hodinu více než u nás.

Na Krétě se výborně vaří

Mají místní jehněčí maso, čerstvé suroviny na saláty, ovoce je zralé. Ať už zvolíte All inclusive nebo se budete stravovat po tavernách, bývá to gastronomický zážitek. Jídlo na Krétě a řecká jídla.

jidlo-menu.jpgvai-plaz.jpg

Hledání pobytu v dalších zemích: v Turecku, v Bulharsku, na Kanárských ostrovech, v Egyptě, v Portugalsku, na Madeiře, na Krétě, v Řecku, v Tunisku

Oblasti v lokalitě Kréta

Oblast počet hodnocených hotelů
Chersonissos 116
Malia 70
Rethymno 57
Kato Gouves 44
Stalida 39
Chania 35
Agios Nikolaos 29
Ammoudara 28
Heraklion 27
Bali 26
Plakias 26
Agia Marina 21
Agia Pelagia 21
Platanias 20
Elounda 19
Anissaras 19
Georgioupolis 16
Adelianos Kampos 16
Kokkini Hani 16
Paleochora 15
Analipsi 14
Ierapetra 13
Sissi 11
Panormos 11
Kavros 11
Agia Galini 9
Makris Gialos 8
Skaleta 7
Kolymbari 7
Kutsuras 6
Sfakaki 5
Matala 4
Gournes Pediados 4
Koutsounari 3
Ferma 2
Almyrida 2
Koundoura 2
Milatos 2
Gerani 2
Kastelli Kissamos 2
Stalos 2
Kalamaki 2
Plaka 2
Informační web kreta.rovnou.cz o dovolené na Krétě píše a programuje Dušan Janovský. tel. 732746901, email info@rovnou.cz . Facebook.