Podrobný informační web o dovolené na Krétě.

Dovolená Agia Pelagia

Aktuálně nejvýhodnější termíny na Krétu do oblasti Agia Pelagia

Scala

Scala

Řecko > Kréta > Agia Pelagia Hotelové zařízení má 4 hvězdičky. **** zařízení má svůj bazén, vzdálenost od moře 70 m Jídlo v rámci pobytu je: Bez stravy . Odlet: sobota 25.5. Návrat: sobota 1.6. Délka pobytu je 8 dnů, 7 nocí. Odlétá se z letiště: Praha . Konečná cena 14 899 Kč recenze pobytu detaily nabídky
Panorama Boutique Village

Panorama Boutique Village

Řecko > Kréta > Agia Pelagia Hotelové zařízení má 4 hvězdičky. **** Návštěvníci dávají pobytu Panorama Boutique Village hodnocení: 4 / 5. zařízení má svůj bazén, vzdálenost od moře 800 m Jídlo v rámci pobytu je: All Inclusive . Odlet: středa 19.6. Návrat: čtvrtek 27.6. Délka pobytu je 9 dnů, 8 nocí. Odlétá se z letiště: Praha . Konečná cena 17 990 Kč recenze pobytu detaily nabídky
Panorama Village (Agia Pelagia)

Panorama Village (Agia Pelagia)

Řecko > Kréta > Agia Pelagia Hotelové zařízení má 3 hvězdičky. *** Návštěvníci dávají pobytu Panorama Village (Agia Pelagia) hodnocení: 4 / 5. zařízení má svůj bazén, díky své poloze má klidné okolí, vzdálenost od moře 600 m Jídlo v rámci pobytu je: All Inclusive . Odlet: neděle 22.9. Návrat: neděle 29.9. Délka pobytu je 8 dnů, 7 nocí. Odlétá se z letiště: Praha Brno Ostrava Pardubice Bratislava . Konečná cena 18 669 Kč recenze pobytu detaily nabídky
Blue Bay

Blue Bay

Řecko > Kréta > Agia Pelagia Hotelové zařízení má 4 hvězdičky. **** zařízení má svůj bazén, volně přístupný vnitřní bazén, vzdálenost od moře 250 m Jídlo v rámci pobytu je: All Inclusive . Odlet: středa 29.5. Návrat: čtvrtek 6.6. Délka pobytu je 9 dnů, 8 nocí. Odlétá se z letiště: Praha . Konečná cena 19 590 Kč recenze pobytu detaily nabídky
Alexander House

Alexander House

Řecko > Kréta > Agia Pelagia Hotelové zařízení má 4 hvězdičky. **** Návštěvníci dávají pobytu Alexander House hodnocení: 4 / 5. zařízení má svůj bazén, díky své poloze má klidné okolí, vzdálenost od moře 150 m Jídlo v rámci pobytu je: All Inclusive . Odlet: neděle 15.9. Návrat: neděle 22.9. Délka pobytu je 8 dnů, 7 nocí. Odlétá se z letiště: Praha Brno . Konečná cena 20 090 Kč recenze pobytu detaily nabídky
Esperides

Esperides

Řecko > Kréta > Agia Pelagia Hotelové zařízení má 3 hvězdičky. *** zařízení má svůj bazén, vzdálenost od moře 1000 m Jídlo v rámci pobytu je: Polopenze . Odlet: úterý 18.6. Návrat: pondělí 24.6. Délka pobytu je 7 dnů, 6 nocí. Odlétá se z letiště: Praha . Konečná cena 27 890 Kč recenze pobytu detaily nabídky
Zobrazilo se 6 termínů.

Agia Pelagia

Letovisko postavené mezi kopci a mořem na nejdivočejším úseku severní pobřeží Kréty. Pláže seskupené kolem širokého zálivu jsou zde menší a v sezóně bývají obsazenější, ale svoje místo si najdete. Stojí to za to. Můžete se i přes kopec vydat nalézt si malou svou mělkou pláž sevřenou skalami. Vhodné pro šnorchlování.

Dopravní spojení se zbytkem ostrova zajišťují autobusy mezi Heraklionem a Rethymnem, musíte jít ale asi kilák do kopce na silnici. Nebo si můžete půjčit auto, v Agia Pelagia je půjčoven dost. Kromě centra Agia Pelagia stojí za návštěvu nedaleká zálivová pláž Lygaria Beach.

Další informace o letovisku Agia Pelagia

Východní cíp pobřeží se nazývá Ligaria. Další menší, ale zajímavá letoviska v blízkém okolí jsou Fodele západně a Paleokastro jižně.

Fodele

Fodele je jednak menší moderní přímořské turistické letovisko s písečnou pláží a několika příjemnými hotely, jednak starobylá vesnička pár kilometrů od moře. Vesnice Fodele se kromě krétského textilu proslavilo jako rodiště malíře El Greco, který z Kréty emigroval do Španělska, kde se proslavil malováním ikon (a tam byl nazván "Řek"). Navštivte starobylý kostelík za koncem vesnice nad údolím.

Mezi Kréťany je Fodele proslavené zejména svými pomeranči. Celé údolí potoka oplývá nezaměnitelnou sytou zelení pomerančovníkových listů. Zralé šťavnaté a sladké pomeranče se sklízejí na konci jara, ale paběrkovat v zahradách se dá až do konce září.

Fodele leží asi 5 km na západ od letoviska Agia Pelagia

Další informace o letovisku Fodele

Palekastro

Palekastro (též Paleokastro, Paliokastro) dělá ideálním místem pro život a dovolenou mix několika faktorů. Jednak dobré počasí. Neustále teplo a slunečno, ale ne nesnesitelně horko jako bývá třeba v Egyptě. Podnebí není vlhké a nehrozí žádné hurikány, tajfuny nebo jiné přírodní katastrofy. Absolutně bezpečná oblast, kde lidé nezamykají své domy a auta a turisté se nemusí obávat ani minimálních krádeží. Samozřejmě součást EU, takže všechny "vymoženosti" moderního světa a žádné cestovní restrikce. Místní lidé jsou jako z jiného světa. Takovou pohostinnost a upřímnou snahu pomoci jsem nikde nezažil, nějaká vypočítavost nebo snaha se obohatit na úkor hostů je jim naprosto cizí. Jsou pyšní na krásu svého kraje, své pláže, moře a na kvalitu místního olivového oleje, který má enormně nízkou kyselost (pod 0,5%). Proto nikdy neprodají své olivové sady u moře, aby na jejich místě vyrostly velké hotely.

Palekastro samotné je vzdálené od moře asi 2 km a tak se svými obchody, tavernami, případně bankou nebo lékárnou slouží spíše jako zázemí pro návštěvníky než jako ubytovací místo. Na náměstí se v sezóně občas konají festivaly nebo velké svatby, kdy se svatebčanem stává každý příchozí. Na závěr sezóny u příležitosti Dne turismu, 27. září, se koná velká slavnost s kulturními vystoupeními, hudbou, tancem, jídlem, vínem a na místě vypálenou rakijí. Vše zdarma pro místní i hosty. Zažili jste někde slavnosti vinobraní či dožínky, kde se na slavnosti neplatí vstupné a jídlo s pitím, včetně alkoholického, je pro návštěvníky zdarma? Já pouze v Palekastru. Osobně jsem byl přítomen na zasedání rady oblastní hotelové asociace, jejímž předsedou je jeden z mých přátel a majitel Flamingo Apartments Kostas Koxarakis, takže vím, jak je těžké zajistit finanční zabezpečení celé slavnosti. Ale nepořádat slavnost nebo vybírat od hostů nějaké vstupné je nepředstavitelné.

Několik významných minojských sídel bylo vybudováno na východní Krétě v blízkosti dnešního Palekastra, konkrétně u pláží Chiona, Itanos a Kato Zakros.

Windsurfing v Paleokastro

2 centra: Freak Surfstation a Gone Surfing

  • Vítr – fouká skoro každý den, v hlavní sezóně je průměr 6 Beaufort a minimálně polovina dnů je 7+ Beaufort. Nejvíce používané plachty 4,5 – 5,3 a plováky okolo 100 L.
  • Vhodnost pro všechny styly – freeride, freestyle i malé vlny.
  • Teplota vody – v hlavní sezóně okolo 25°C, zatímco Kanárské ostrovy i v létě mají vodu sotva přes 20°C.
  • Prostředí – podobný vítr mají v hlavní sezóně i na řeckém ostrově Karpathosu nebo Sotaventu na Fuerte, ale revír na Karpathosu je vedle letiště, kde kromě windsurfingu nic není a Sotavento je de facto poušť s jedním hotelem, zatímco Palekastro leží v nádherné oblasti východní Kréty, která je vhodná i pro nesurfaře.

Dovolená na Krétě

Kréta je nejjižnější a největší řecký ostrov. Je celkem dost velká, zabírá čtyři řecké provincie. Od západu k východu jsou to provincie Chania, Rethymno, Heraklion a Lassithi s hlavním městem Agios Nikolaos.

V Řecku se platí normálně eurem. Voda je všude pitná. Protože je Řecko v EU, je cestování velmi bezpečné, protože Češi mají na Krétě stejná práva jako Řekové.

Počasí na Krétě

Klima Kréty a větší části Řecka už je do značné míry kontinentální v tom smyslu, že jsou zde studené zimy a velmi teplá léta. Na dvou nejvyšších pohořích (Levka ori a Ideo oros) v zimě normálně sněží. Přes zimní sezónu naštěstí stihne spadnout tolik srážek, že Kréta je ostrov zelený. Pouze v nejvýchodnějších oblastech se vyskytují polopouště (ovšem musím říct, že i ty mají své kouzlo). V létě je na Krétě velmi teplo a zhruba po celý srpen vane od severu vítr Metelmi, což je znát hlavně v severních letoviscích. Na jižním pobřeží vanou silné větry od moře po celé léto, ale méně pravidelně. Vítr není v létě tak nepříjemný, protože dokáže ochladit. Asi nejhezčí je Kréta v dubnu, kdy všechno kvete a už je teplo, ale to tu ještě nefunguje turistická sezóna, takže se na Krétu v dubnu nijak snadno nedostanete. Zkraje května a června ale ještě můžete stihnout kvetoucí horské louky, což stojí za to.

Graf teploty vzduchu na severním pobřeží Kréty. V červenci a srpnu je průměr 27 stupňů.

Počasí na Krétě - teplota moře, vzduchu, srážky, aktuální počasí.

Na Krétu letecky

Ačkoli do jiných zemí sháním letenky přes lowcostové přepravce, na Krétu cestuji vždy s cestovní kanceláří. Je to kvůli tomu, že z Prahy létá na Krétu jenom SmartWings, u nichž zpáteční letenka většinou stojí stejně jako celý zájezd s ubytováním přes českou cestovní kancelář.

Na ostrově jsou dvě letiště

  • Chania (CHQ)
  • a Heraklion (HER).

Letiště Chania je pro pobyt v západní části ostrova, přes letiště Heraklion přijíždějí turisté do střední a východní části.

  • Let na Krétu z Prahy trvá obvykle 2 hodiny a 50 minut.

Časový posun

Na Krétě je - stejně jako v celém Řecku - o hodinu více než u nás.

Na Krétě se výborně vaří

Mají místní jehněčí maso, čerstvé suroviny na saláty, ovoce je zralé. Ať už zvolíte All inclusive nebo se budete stravovat po tavernách, bývá to gastronomický zážitek. Jídlo na Krétě a řecká jídla.

jidlo-menu.jpgvai-plaz.jpg

Informační web kreta.rovnou.cz o dovolené na Krétě píše a programuje Dušan Janovský. tel. 732746901, email info@rovnou.cz .