Podrobný informační web o dovolené na Krétě.

Dovolená Matala

Vyhledávají se aktuálně nejvýhodnější termíny na Krétu do oblasti Matala

V databázi nejsou žádné zájezdy vyhovující zvoleným parametrům. Možná je na tuto lokalitu moc brzo nebo pozdě nebo náhodou není nic v nabídce. Zkuste jinou lokalitu nebo méně omezení.

Zobrazilo se 0 termínů.

Matala

Matala je odlehlé letovisko na jižním pobřeží Kréty uprostřed skal. Kromě příjemné pláže a taveren je Matala zajímavá tím, že sem jezdí hodně turistů ze severního pobřeží na výlet, aby se podívali na slavnou pláž Hippies, kteří zde bydleli v sedmdesátých letech a letovisko proslavili. To trochu tlačí nahoru ceny ubytování, ale na druhou stranu je vesnička příjemně rušná, takže zde vždycky najdete příjemný obchůdek, tavernu či dokonce dobře zásobené knihkupectví. Přímo v Matale jsou za zajímavost považovány komůrky vytesané v římském období do skal. Původně to byly hroby, ale od středověku až do nedávna se v nich bydlelo nebo sloužily jako sklady.

Z Mataly se dají podnikat výlety autobusem do nedalekých minojských paláců Faistos a Agia Triada, což jsou vykopávky ležící obě na opačných stranách téhož kopce. Nebo se dají obejít skály a podniknout výpravu na odlehlou Red Beach či severně na velkou a liduprázdnou pláž Kommos.

Protože je Matala od ostatních krétských letovisek hodně na jih, je potřeba počítat s tím, že odsud cestovky nemusejí pořádat fakultativní zájezdy tak, jako je umožňují z jiných míst Kréty (typicky ze severního pobřeží).

Už jste četli popis letoviska Matala?

Hotely v Matale

V malé obci Matala není žádná zázračná nabídka ubytování. Přes české cestovky jsou obvykle dostupné jenom Zafiria, Fragiskos, Matala Bay a Princess Europa.

Zafiria je v centru, ale s ruchem nemá problém, protože má bětšinu hotelů otočených na jih do zahrady s velkým bazénem. Zafiria má slušnou reputaci v jídle a službách, i když vybavení pokojů je celkem prosté, na pláž je velmi blízko.

Fragiskos už jsem na tomhle webu popisoval jinde, býval horší (za to spíš mohla cestovka), ale postupně si zlepšil reputaci. Fragiskos má hezkou polohu v centru obce a příjemné pokoje v patře.

Hotel Matala Bay je od moře o poznání dál. Je díky tomu klidnější. Vybavení pokojů je v Matala Bay po rekonstrukci jednoduché, ale zahrada s bazénem dost příjemná na trávení času.


Hotel Matala Bay. Není u zálivu, jak naznačuje název, nýbrž asi 500 m od moře. Hezké místo u hlavní ulice.

Tak trochu naproti je hotel Princess Europa, o něco málo luxusnější, se členitějším bazénem, moc hezkou jídelnou a dobrou kuchyní. Na pláž už je to z Princess Europa asi 800 metrů a to už se člověk projde. Na druhou stranu procházky do údolí jsou odsud jednodušší. V okolí jsou sady a rákosí.


Hotel Armonia, Matala, tedy Harmonie (Řekové nemají H). V údolí asi 900 m od moře, příjemné místo.


Hotel Koudoris, Matala. Na hlavní ulici, asi 400 metrů od moře. Výhodou obchod  v přízemí.


Hotel Marina, Matala. Vůbec není u moře, leží ve svahu v údolí asi 600 metrů od moře. Příjemné místo.


Název tohoto hotelu jsem zapomněl, ale ležel dál v údolí.


Hotel Melisa, Matala. Novostavby s větším parkovištěm na svahu údolí v boční ulici, 1 km od moře. Klidné místo, ale zahrada nic moc.


Hotel Orion, Matala. Velmi daleko od moře (odhadem asi 1,5 km), ale absolutně klidné místo daleko od hlavní silnice, fakticky samota.


Bazén v hotelu Orion působil výborně a rozlehlá zahrada mezi olivovými háji září zelení. Sem bych jel, kdybych nechtěl být stále u moře.


Hotel Panorama, Matala. Úplně jsem zapomněl, kde leží, ale asi hned vedle hotelu Paradise.


Hotel Paradise, Matala. V boční uličce naproti menší skále, za humny křoví. 400 m od moře, klidné místo.


Půjčovna aut v boční ulici pokračující dál údolím.


Penzion Romantika, Matala. Asi 400 metrů od moře, hlavní údolí.


Hotel Matala Sun v hlavním údolí na jižním svahu.  Novostavba s bazénem.


Hotel Valey Village asi 700 m od moře v hlavním údolí u boční silničky. Klidné místo, krásný bazén.


Vila di Matala. Příjemná zahrada, asi 800 m od moře.


Medusa, Matala. Asi 400 m od moře na hlavní silnici, menší hotel.


Areál Acropol, Matala. 400 m od moře, na hlavní silnici. Blízko obchod, zahrada hezká, ale suchá.


Penzion Xenios Dias, Matala. V bočním jižním údolí, poblíž jiných levnějších penzionů.


Hotel Xenofon, Matala. Hlavní údolí, asi 500 m od moře, u jižní skály ve vedlejší uličce.

Dovolená na Krétě

Kréta je nejjižnější a největší řecký ostrov. Je celkem dost velká, zabírá čtyři řecké provincie. Od západu k východu jsou to provincie Chania, Rethymno, Heraklion a Lassithi s hlavním městem Agios Nikolaos.

V Řecku se platí normálně eurem. Voda je všude pitná. Protože je Řecko v EU, je cestování velmi bezpečné, protože Češi mají na Krétě stejná práva jako Řekové.

Počasí na Krétě

Klima Kréty a větší části Řecka už je do značné míry kontinentální v tom smyslu, že jsou zde studené zimy a velmi teplá léta. Na dvou nejvyšších pohořích (Levka ori a Ideo oros) v zimě normálně sněží. Přes zimní sezónu naštěstí stihne spadnout tolik srážek, že Kréta je ostrov zelený. Pouze v nejvýchodnějších oblastech se vyskytují polopouště (ovšem musím říct, že i ty mají své kouzlo). V létě je na Krétě velmi teplo a zhruba po celý srpen vane od severu vítr Metelmi, což je znát hlavně v severních letoviscích. Na jižním pobřeží vanou silné větry od moře po celé léto, ale méně pravidelně. Vítr není v létě tak nepříjemný, protože dokáže ochladit. Asi nejhezčí je Kréta v dubnu, kdy všechno kvete a už je teplo, ale to tu ještě nefunguje turistická sezóna, takže se na Krétu v dubnu nijak snadno nedostanete. Zkraje května a června ale ještě můžete stihnout kvetoucí horské louky, což stojí za to.

Graf teploty vzduchu na severním pobřeží Kréty. V červenci a srpnu je průměr 27 stupňů.

Počasí na Krétě - teplota moře, vzduchu, srážky, aktuální počasí.

Na Krétu letecky

Ačkoli do jiných zemí sháním letenky přes lowcostové přepravce, na Krétu cestuji vždy s cestovní kanceláří. Je to kvůli tomu, že z Prahy létá na Krétu jenom SmartWings, u nichž zpáteční letenka většinou stojí stejně jako celý zájezd s ubytováním přes českou cestovní kancelář.

Na ostrově jsou dvě letiště

  • Chania (CHQ)
  • a Heraklion (HER).

Letiště Chania je pro pobyt v západní části ostrova, přes letiště Heraklion přijíždějí turisté do střední a východní části.

  • Let na Krétu z Prahy trvá obvykle 2 hodiny a 50 minut.

Časový posun

Na Krétě je - stejně jako v celém Řecku - o hodinu více než u nás.

Na Krétě se výborně vaří

Mají místní jehněčí maso, čerstvé suroviny na saláty, ovoce je zralé. Ať už zvolíte All inclusive nebo se budete stravovat po tavernách, bývá to gastronomický zážitek. Jídlo na Krétě a řecká jídla.

jidlo-menu.jpgvai-plaz.jpg

Informační web kreta.rovnou.cz o dovolené na Krétě píše a programuje Dušan Janovský. tel. 732746901, email info@rovnou.cz . Facebook.