Agia Triada

Agia Triada jsou vykopávky mínojského paláce nebo větší vily asi tři kilometry západně od důležitého paláce Festos. Asi osm kiláků daleko je městečko Mires.

Vykopávky Agia Triada se nacházejí na stejném masivu kopce jako Festos, jsou na jeho západním úbočí (Festos je na východním), takže od Agia Triada je dobře vidět moře, vzdálené odhadem asi 5 km. Jedna z teorií říká, že ve starověku sahalo moře až pod úbočí kopce a Agia Triada sloužila jako přístav pro Festos. Podle mě je to kravina, protože jako přístav z mínojské doby evidentně sloužilo město Komos vykopané na stejnojmenné pláži těch asi 5 km na západ. Jinak řečeno, neví se, co v Agia Triada v mínojské době bylo.

Do areálu se platí vstupné 3 €. Dost věcí je vidět i přes plot, bez placení. Společná vstupenka s Faistosem stojí 6 €.

K Agia Triada se dá dostat po úzké silničce, která vede z Festosu kamsi k Timbaki. Směrem od Festosu se dá jít pěšky (my ji jeli stopem) klikatí se po jižním úbočí kopce. Dál silnička pokračuje klikaticemi k vojenskému letišti k Timbaki. Dříve se dalo od Festosu dojít do Agia Triady pěšinou po severním úbočí kopce. Tato cesta je ale podle mého názoru neprůchodná kvůli různým plotům a křovím (a trny v mých končetinách s mým názorem souhlasí).

Agia Triada znamená myslím Svatá trojice. S mínojskou dobou název samozřejmě nemá nic společného. Myslím, že nikdo neví, jak se toto místo v minojské době jmenovalo.

V kraji Chania na západě Kréty existuje na poloostrově Akrotiri klášter stejného jména Agia Triada.

Řecký zápis jména: Αγια Τριάδα

 

Heraklion Knossos Chersonissos Stalida Malia Archanes Lassithi Jeskyně u Psichro Agia Pelagia Fodele Bali Svatyně Ida Zaros Gortys Festos Agia Triada Matala Tilisos Západní Kréta Východní Kréta Střední Kréta mapka centrální Kréty


Odbočka na Agia Triadu u paláce Faistos


Odkryté zdi bývalých paláců v Agia Triada


Lokalita Agia Triada je v noci osvětlena


Část vykopávek se nachází i mimo oplocený areál.

Komentáře k této stránce - Agia Triada na diskusním webu najih.cz

Kréta > Cíle > Agia Triada
rady pro turisty, lenochy a dobrodruhy

kreta.rovnou.cz píše Yuhů, © 2004 - 2023, +420 732 746 901, info@rovnou.cz kontakt.