Kommos

Kommos je dlouhá pláž nedaleko jihokrétských letovisek Kalamaki a Matala. Přímo nad pláží se na malém pahorku nacházejí oplocené vykopávky mínojského městečka - přístaviště.

Koupání na pláži Kommos je velmi příjemné. Narozdíl od nedaleké Mataly je zde spousta místa pro všechny. Vítr zde bývá silný, ale vstup do vody povlovnější. Během západu slunce je pláž nejhezčí, protože slunce zapadá nad mořem nebo nad vzdálenými Bílými horami. Pláž je otevřená k západu. Hned od pláže se zvedá celkem prudký kopec (platí pro jižní okraj pláže).

Na pláž Kommos se dá dojít z Festosu nebo ještě lépe z Agia Triady, ale lepší je sem dostopovat. Častým cílem je Kommos pro obytatele z městečka Matala. Cesta z Mataly nevede přímo na sever přes kopec, jak by se mohlo zdát, ale poněkud složitěji údolím ve vnitrozemí. Ale je to moc hezká procházka mezi olivovníky a malými hotely.


Cedule u vykopávek.


Archeologické vykopávky na pláži Kommos.


Kamenná plotna kousek ve srázu


Anonymní kostelík nad pláží Komos.


Zemědělské vnitrozemí, dost malebné


Další z mnoha fotogenických pohledů na vykopávky přístavu.


Černošedý písek pláže


Pláž Kommos je opravdu hodně dlouhá


Útes na jžním okraji pláže, pod ním malá taverna.


Pohled na archeologickou lokalitu z výšky.

 

Jak jsme zjistili, pláž Kommos je velmi často navštěvována místními Řeky, protože jak u pláže nejsou žádné větší hotely (to možná až na jejím severu v oblasti Tibaki), tak je tu pro ně dost místa a neruší je turisté. Úplně na severu pláže od ní kolmo vede startovní dráha vojenského letiště. Je to pohoda. Letadla neruší a občas si užijete vzrůšo.

Zhruba v polovině pláže je poblíž vesnice Kalamaki s několika malými hotýlky. Záliv na jižním okraji pláže se jmenuje Megara.

Časté varianty názvu pláže Kommos: Kalamaki, Komos. Méně často se uvádí pláž pod jmény Tympaki či Tybaki (jde o totéž). Na mapě leží Kommos poblíž městečka Kalamaki.

Heraklion Knossos Chersonissos Stalida Malia Archanes Lassithi Jeskyně u Psichro Agia Pelagia Fodele Bali Svatyně Ida Zaros Gortys Festos Agia Triada Matala Tilisos Západní Kréta Východní Kréta Střední Kréta mapka centrální Kréty

Kréta > Cíle > Kommos

Komentáře k této stránce - pláž Kommos na diskusním webu najih.cz

rady pro turisty, lenochy a dobrodruhy

kreta.rovnou.cz píše Yuhů, © 2004 - 2023, +420 732 746 901, info@rovnou.cz kontakt.