Malia

Malia je

  • jednak město na severním krétském pobřeží,
  • jednak archeologická lokalita s jedním ze čtyř nejvýznamnějších mínojských paláců.

Malia bylo první krétské město, kde se ve dvacátém století rozvinula moderní turistika (jinak řečeno turisté to tu vzali útokem a dneska jsou předměstí Malie jeden velký neonový mumraj). Přesto si ale městečko zachovalo řecký ráz.

Na ceny dovolené do Malia jsem si napsal srovnávač.


Stánek s banány


Hodně Kréťanů jezdí na motorkách

 

Samotné město je obklopeno desítkami hotelů, takže celá oblast od moře do kopců od Chersonissosu přes Stalidu po Malii je jedna turistická oblast. Je velká pravděpodobnost, že zde seženete výhodný pobyt. Pláže kolem Malie jsou výborné. Mělké, teplé, plné barevných ryb. Protože je pobřeží mírně zahnuté, bývá Malia v turistických prospektech vzletně pojmenována jako Malia Bay, tedy Záliv Malia, ačkoli je to prostě trochu křivé pobřeží. Přímo u zálivu stojí pár obřích hotelů ve stylu bulharského letoviska Albena nebo Zlatých písků, ale naštěstí jich není moc.

Kréta: Malia
Pohled na Malii ze západního kopce

Kréta: Malia
a z trochu jiného místa v divočině v noci

V Malii momentálně (2004) končí severokrétská dálnice, ale v kopcích se staví obchvat.


Tohle je ta slavná skutečná krétská taverna, kde se vaří opravdová řecká jídla.

Jediná opravdová řecká taverna (nezaměřená na turisty), ve které jsem byl, se nachází na západním výjezdu z Malie (po hlavní silnici na Chersonissos), poslední stavení -- když se kouká z města, tak po levé straně. Najíte se tam velmi zvláštně a zajímavě.

Mínojský palác leží docela daleko na východ od centra města. Patří mezi čtyři hlavní mínojská naleziště, ale přišlo mi nejnudnější. Některé části naleziště jsou zastřešené. Vykopávky provádějí Francouzi. Ve vykopávkách hřbitova se našel slavný šperk dvou včel nesoucích kapku medu.

Řecký zápis: Μαλια.

Kréta: fotka hor
Na Malií výjimečně zataženo

Kréta: pláž
Pohled z pláže od Stalis směrem k Malii

Kam na výlety, co je blízko: Udělejte si denní výlet do Heraklionu, tam jezdí autobusy.  Blízko je to na planinu Lassithi, ale budete si asi muset půjčit auto, protože přímé autobusy nejsou. Jiné pobřežní městečko poblíž je Chersonissos. Na východ se můžete vypravit dál přes Agios Nikolaos, autobusem nebo autem.

Heraklion Chersonissos Stalida Malia Pláň Lassithi Jeskyně u Psichro Agios Nikolaos Olous Spinalonga Knossos Archanes Západní Kréta Střední Kréta Východní Kréta Mapka severního pobřeží Kréty v okolí Malie a Heraklionu

České cestovky v letovisku Malia využívají tyto hotely: Sterling, studia Nikolas, Studio Maistrali, Neon Beach (hodně špatný hotel), bungalovy Kalypso , Kyknos Beach hotel, Phaedra, Triton, Iberostar Ikarus Hotel, Sirens Beach, Blue Club Phaedra Beach, Alexander Beach, Kalimera Kriti (letovisko Sissi), Cretan Malia Park, Kernos Beach

Náhled hledání na invia.cz
Ubytování v Malii
v nabídkách všech cestovek na invia.cz


Příjemné posezení


Běžná ulice v Matale

Kréta > Cíle > Malia

Komentáře k této stránce - Malia na diskusním webu najih.cz

rady pro turisty, lenochy a dobrodruhy

kreta.rovnou.cz píše Yuhů, © 2004 - 2023, +420 732 746 901, info@rovnou.cz kontakt.