Gortys

Gortys je fantastická archeologická a turistická lokalita v jižní části centrální Kréty. Bylo to obrovské římské město, v období největšího rozvoje mělo 300 tisíc obyvatel.

Kréta: Gortys
Byzantský kostelík Agios Titos

Kréta: Gortys
Každý z těch šutrů by byl v ČR extrémní památkou

Kréta: Gortys
Prostě se tu válejí římské sloupy

Kréta: Gortys
Desítky staveb někdejšího polis

Kréta: Gortys
Sloupy jsou různých druhů

Do Gortysu jsme přijeli od východu a auto jsme nechali u kostelíčku u křižovatky. Kolem kostelíčku je plot a platí se tam vstupné 4€. Tento areál ale není až tak zajímavý, snad kromě poznatku, že kostelíčku chybí zadní stěna, což od silnice není vidět. Kousek dál je velký balvan z mínus šestého století a obsahuje vytesaný Dórský zákoník psaný jak-oře-vůl (boustrophedon), to jest liché řádky zprava doleva a sudé naopak (možná i zrcadlově obrácené, to nevím). Placená expozice končí malým divadlem. Výše ve svahu je akropolis a další vykopávky.

Lepší je jít podél silnice kus na východ a pak zabočit na jih -- doprava. Tam se nachází několikahektarové vykopávky centra římského města. Část je nepřístupná za plotem (chrámy, bazilika), část je normálně přístupné v terénu (mužské a ženské lázně, divadlo, stadión). Na některých místech se nesmí archeologicky kopat, protože jsou tam tisícileté chráněné olivy. Výzkum provádějí Italové.

Gortys byl v době největšího rozmachu římské říše hlavním městem provincie Libye. (Římané jako Libyi nazývali zejména Kyrenaiku, nikoli dnešní centrální Libyi, totiž Tripolisko.) Po pádu Římské říše Gortys nezaniknul, ale setrval coby důležité centrum říše východořímské - Byzantské. Vyplěnění a zánik osídlení Gortysu přinesla až arabská invaze po roce 824. Zajímavá je i historie starší. V klasickém řeckém období soupeřil Gortys o dominantní postavení na ostrově s Knóssem. Dlouhý spor vyřešili až Římané, kteří Knóssos pobořili a z Gortysu udělali hlavní město.

Kostelíček u křižovatky silnic je jeden z nejstarších na Krétě. Je to byzantská křesťanská stavba Agios Titos ze sedmého století.

Archeologická lokalita Gortis se nachází poblíž dnešní vesnice Agii Deka. Skoro městečko.

Varianty názvu Gortys: Gortis, Gortina, Gortyna, Cortina. Řecky Γορτυς. Varianta Gortina je velmi častá.

Kréta: Gortys
Třetí zleva (i zprava) italský vedoucí archeolog

Kréta: Gortys
Myslím, že tohle je divadlo

Kréta: Gortys
Na troskách divadla se dobře daří různým kulturám

Kréta: Gortys
Divadlo je volně přístupné

Kréta: Gortys
Chrám nějakého egyptského boha

Kréta: Gortys
Zbytky kanalizace

Kréta: Gortys
Socha Vlka u mužských lázní

Kréta: Gortys
Socha sličné Irenky u dámských lázní

Kréta: Gortys
Tisíciletý olivovník

Kréta: Gortys
Πραιτωριον, PRAETORIUM

Heraklion Knossos Chersonissos Stalida Malia Archanes Lassithi Jeskyně u Psichro Agia Pelagia Fodele Bali Svatyně Ida Zaros Gortys Festos Agia Triada Matala Tilisos Západní Kréta Východní Kréta Střední Kréta mapka centrální Kréty


Areál se vstupným. Foceno samozřejmě bez vstupného.


Vodovod v severní části areálu (nad kostelem).

Kréta > Cíle > Gortys

Komentáře k této stránce - Gortys na diskusním webu najih.cz

rady pro turisty, lenochy a dobrodruhy

kreta.rovnou.cz píše Yuhů, © 2004 - 2023, +420 732 746 901, info@rovnou.cz kontakt.