Knossos

Knossos je nejznámější krétská archeologická lokalita, nejzachovalejší mínojský palác. V mínojské době se s největší pravděpodobností jednalo o hlavní sídlo vladaře celé Kréty, Mínóa.

Kréta: Knossos
Pohled na celý areál Knossu

Kréta: Knossos
Ukázka dostavované stavby

Kréta: Knossos
Všude spousta turistů

Kréta: Knossos
Pokrývku hlavy a pití s sebou!

Kréta: Knossos
Kde nezůstal kámen na kameni, tam je beton na betonu

Kréta: Knossos
Beton praská a ničí původní zdivo

Kréta: Knossos
Delfínová mozaika je zde myslím na nepůvodním místě

Kréta: Knossos
Vlastní úzké chodbičky labyrintu, někdejší skladiště na amfory

Kréta: Knossos
Plníme pětiletku

Kréta: Knossos
Trůnní síň ilustrují holky z gymplu

Říká se, že kdo nebyl v Knóssu, nebyl na Krétě. Já ještě přidám, že kdo tam byl jednou, už tam podruhé nemusí. Je to tam fajn, ale na druhou stranu docela nuda.

Vstupné do areálu stojí tuším 15€ (2018, v roce 2003 6 €). Až na pár ohrazených míst se můžete po paláci a jeho okolí volně pohybovat. Kromě vykopávek z mínojské doby se tam objevují věci ještě starší, nějaké silážní jámy a tak. Střed naleziště tvoří centrální nádvoří, které je asi tak patnáct metrů vyvýšené nad terénem a obestavěné odkrytými základy labyrintu (kouká se na ně dolů).

Knossos jako naleziště objevil už Schliemann (objevitel Tróje), ale nechtěl pahorek koupit, protože mu přišel drahý. Koupil ho až sir Evans, který si na vykopávkách postavil živnost. Během první poloviny dvacátého století naleziště prokopal a částečně popsal. Většinu nálezů a zejména tabulek s lineárním písmem si sušil pro sebe, takže třeba lineární písmo B se rozluštilo až po Evansově smrti. Naneštěstí se Evans choval z dnešního archeologického hlediska jako prase, protože vykopané památky dostavoval pomocí betonu. Na mnoha místech naleziště je tak prostě místo dlaždic litý beton.

Více informací o mytologii a vykopávkách.

Nutno podotknout, že Řekové v prasáckém Evansově přístupu zdárně pokračují a Knossos prostě dostavují turistům před očima. Normálně vrtačky, bednění, litý beton, barvy, betonová imitace dřeva. Pohoda jazz, stavíme přece turistům atrakci. Na druhou stranu je třeba říct, že Knóssos je turisticky atraktivní a je v něm vidět něco víc, než jen základy zdí, jako v jiných významných mínojských palácích v Malii, Festosu nebo Zakrosu.

Nejzajímavější místo je královská trůní síň, která je ale tak malá, že se na ní na centrálním nádvoří stojí velká fronta. Pak tam vlezete, koukáte, fotíte a už vás ti vzadu tlačí, abyste vypadli.

Trochu lepší to je u delfínů. To je slavná žlutá mozaika, kterou lze spatřit asi z pětimetrové vzdálenosti. Žádná z vystavených fresek nebo mozaik není původní nebo na původním místě, všechno to jsou rekonstrukce, třebas velmi věrné a zdařilé. Originály jsou v Heraklionu v muzeu, povětšinou nepřístupné (pro neodborníky na nich není nic k vidění).

Vezměte si s sebou hodně pití. Lokalita většinou není zastřešená.

Jak se do Knossu dostat

Z Heraklionu z autobusového nádraží (u moře) jezdí každých 20 minut autobus číslo 2. Jedna cesta stojí 1,10 €. Jízdenku je dobré koupit v kanceláři předem.

Jedete-li autem, je docela obtížné na dálnici skrze Heraklion najít tu správnou odbočku. Během posledních let se to ale asi zlepšilo, už jsem tam těch cedulí viděl dost (možná zase až moc).

Varianty názvu: Knósos, Konossos, Knosos, Knossus, Cnossus, Gnossus, řecky Κνωσός.

Heraklion Knossos Chersonissos Stalida Malia Archanes Lassithi Jeskyně u Psichro Agia Pelagia Fodele Bali Svatyně Ida Zaros Gortys Festos Agia Triada Matala Tilisos Západní Kréta Východní Kréta Střední Kréta mapka centrální Kréty

 

Kréta > Cíle > Knossos

Komentáře k této stránce - Knossos na diskusním webu najih.cz

rady pro turisty, lenochy a dobrodruhy

kreta.rovnou.cz píše Yuhů, © 2004 - 2023, +420 732 746 901, info@rovnou.cz kontakt.