Olous, Elounda

Kréta: Olous
Zemědělské zídky a pohled do zátoky
Kréta: Olous
Poloostrov Velká Spinalunga je napojen pouze můstkem
Kréta: Olous
Byzantská podlahová mozaika
Kréta: Olous
Jediný ze břehu viditelný kousek potopeného města

Olous je zajímavá archeologická lokalita ve východní části Kréty nedaleko Agios Nikolaos. Jednak tam jsou zajímavé větrné mlýny z benátského období, ale hlavně to jsou rozvaliny římského města částečně potopené pod mořskou hladinu.

Olous se nachází v oblasti úzké šíje, která spojuje s "pevninou" ostrov Velká Spinalonga. Dokonce je tam mostík a pod ním mohou proplouvat čluny. Kousek od mostíku a větrných mlýnů je plot a za ním vykopávky. Například byzantská podlahová mozaika. V rohovníkovém houští se pasou kozy jsou tam zídky (základy římských domů?). Na pobřeží stojí nepříliš zajímavý kostelíček a břeh se povlovně svažuje pod hladinu, kde jsou vidět základy římských zdí. Dá se tam potápět, všude je spousta opracovaných kamenů. Ale kdo není odborník na podmořskou archeologii, ten z toho stejně moc nepozná. Město se potopilo údajně tektonickou činností poklesem pobřeží o pár metrů.

V průvodcích je Olous zaznamenáno jako "sunken city", což je poněkud nadnesené.

Na tomto místě se mi nejvíc líbily hory. Kopce strmě se svažující do moře jsou prostě nádherné.

Varianty názvu: Oloys, Oloundu, Olounda. Olous řecky: Ολους

Elounda

Nedaleko od šíje Olous se nachází letovisko Elounda se dvěma plážemi. Slovo Elounda patrně pochází od stejného základu jako Olous. Elounda je nejluxusnější letovisko, jaké jsem na Krétě viděl. Myslím, že zde žádný hotel nejde pod čtyři hvězdičky a možná ani pod pět. Voda na koupání je obzvláště teplá, protože laguna mezi poloostrovem Velká Spinalonga a "pevninou" je velmi mělká, a tak se rychle prohřeje. Pláže jsou ale trochu méně písčité, spíše oblázkové.

Městečkem Elounda budete projíždět, pokud se pokusíte dostat do vesnice Plaka, která leží naproti Malé Spinalonze.

 

 

Heraklion Chersonissos Stalida Malia Pláň Lassithi Jeskyně u Psichro Agios Nikolaos Olous Spinalonga Knossos Archanes Západní Kréta Střední Kréta Východní Kréta Mapka severního pobřeží Kréty v okolí Malie a Heraklionu

 

Pláž Vai Zakros Ierapetra Agios Nikolaos Olous Spinalonga Sitia Západní Kréta Střední Kréta Východní Kréta mapka východní Kréty

 

Kréta > Cíle > Olous

Komentáře k této stránce - Elounda na diskusním webu najih.cz

rady pro turisty, lenochy a dobrodruhy

kreta.rovnou.cz píše Yuhů, © 2004 - 2023, +420 732 746 901, info@rovnou.cz kontakt.