Agios Nikolaos

Agios Nikolaos je hlavní město nejvýchodnější Krétské provincie - provincie Lassithi.

Na ceny dovolené do Agios Nikolaos jsem si napsal srovnávač.


Sladkovodní jezero Voulismeri.


Pohled na městskou skálu nad jezerem.

Město Agios Nikolaos je relativně mladé, bylo založeno roku 1869 na troskách bývalé pevnosti Mirabello (benátské ze třináctého století). Když zakládali město, tak s mořem propojili veliké sladkovodní jezero Voulismeni, které je dnes centrem turistické oblasti. Je hluboké 60 metrů.

Hodně blízko města se už od moře zvedají kopce, a tak si lze vychutnat z výšky pohled na přístav a vůbec se tak jako pokochat rozhledem na záliv Mirabello a okolní kopce. Kolem širokého zálivu se rozkládají letoviska Istro a Pahia.

Moderní město nemělo vlastní pevnost, protože jej prý strategicky chránila pevnost Spinalonga. Tomu sice nerozumím (je to pěkně daleko), ale tuto informaci jsem našel v mnoha pramenech.

Centrum Agios Nikolaos kolem jezera mi přišlo dost snobské a drahé. Chcete-li poznat pravý řecký život, musíte zamířit na předměstí na kopcích kolem jezera. Dostanete tam najíst i napít dvakrát laciněji než v centru. Možná i třikrát. Město je relativně moderní. Mezi předměstími a centrem kolem jezera se rozkládá zvláštní čtvrť, v jejichž příčných ulicích jsou namísto silnic schodiště. Je to nutné, protože ulice mají zoufale příkrý spád.

Jedete-li do Agios Nikolaos autem, nezapomeňte brzo parkovat, ideálně někde na předměstí za prvním semaforem. Spádová parkoviště nad centrem jsou mastně zpoplatněná (myslím, že 3 € na hodinu). Dál směrem do centra, kde začínají schodiště, se parkuje děsně blbně.

Řecky zapsáno: Αγιος Νικολαος. Znamená to svatý Mikuláš (Nikola). Angličani to občas píšou Agios Nicolaos s c  namísto k.


Přístav v Agios Nikolaos


Pohled přes jezero na moře


Jako všude na Krétě začínají za městem kopce


Nejmodernější ze čtyř velkých krétských měst

Mapka okolí Agios Nikolaos směrem na západ:

Heraklion Chersonissos Stalida Malia Pláň Lassithi Jeskyně u Psichro Agios Nikolaos Olous Spinalonga Knossos Archanes Západní Kréta Střední Kréta Východní Kréta Mapka severního pobřeží Kréty v okolí Malie a Heraklionu

Mapka provincie s hlavním městem Agios Nikolaos:

Pláž Vai Zakros Ierapetra Agios Nikolaos Olous Spinalonga Sitia Západní Kréta Střední Kréta Východní Kréta mapka východní Kréty

 

Co je blízko Agios Nikolaos: severně letoviska Olous a Elounda a pevnost Spinalonga. Na jižním pobřeží leží město Ierapetra. Velmi blízko v horách lze navštívit autobusem vesničku Kritsa. Soutěskou se dá autem po serpentinách dojet na planinu Lassithi. Směrem na východ se dá dojet do mínojské lokality Gournia a dále do města Sitia.

České cestovky poblíž Agios Nikolaos využívají tyto hotely: Studia Pepi, Sterling, Agrabella, Hotel Stella Village, Alkion, Hotel Magda, Hotel & Resort Iberostar Mirabello Beach, Lito, Sgouros, Alkion, Almiros Beach, Hotel Elpida, Istron, Minos Palace.

Náhled hledání na invia.cz
Ubytování v Agios Nikolaos
v nabídkách všech cestovek na www.invia.cz


Jezero Voulismeri je nejfotografovanější místo Kréty


Do Agios Nikoláos přijíždí nějaká výletní loď.


Loďky na jezeře kotví hned u taveren


Freska mořské panny na jednom z domů. Dost plastická.


Nad jezerem je malý parčík, který se dá využít k líným procházkám.


Dětem v Agios Nikolaos závidím dopravní hřiště. Kromě toho, že je zcela volně přístupné, má i kruhák.


Ulice Agios Nikolaos se k centru u jezera svažují dost prudce. Často jsou místo průjezdných ulic schodiště.

Komentáře k této stránce - Agios Nikolaos na diskusním webu najih.cz

 

Kréta > Cíle > Agios Nikolaos
rady pro turisty, lenochy a dobrodruhy

kreta.rovnou.cz píše Yuhů, © 2004 - 2023, +420 732 746 901, info@rovnou.cz kontakt.