Chania


Nábřeží Chanie s Janičářskou mešitou

Chania je centrum západní části Kréty a hlavní město stejnojmenné provincie. Leží 140 km na západ od Heraklionu. Říká se, že to je nejkrásnější město ostrova. Po dlouhou dobu byla Chanie hlavním městem celé Kréty (až do roku 1972).

Chanie má svoje letiště (kód CHQ), ale je menší než letiště v Heraklionu, a tak je možné, že poletíte do nebo z Heraklionu, i když budete bydlet někde na západě. Letiště je východně od Chanie na takovém tom poloostrově.


Typická úzká ulička Chanie


Některé domy jsou rozpadlé i na nábřeží

Centrum Chanie je z benátských domů (renesančních) přestavěných a dostavovaných za vlády Turků. Mezi zajímavosti patří kostel San Salvatore ze 16. století, klášter San Nikolao na náměstí Splantzia či starobylá Janičářská mešita.


Jakýsi kostelík s minaretem

Náhled hledání na invia.cz
Ubytování v Chania
v nabídkách všech cestovek na www.invia.cz

V okolí Chanie se nachází nejúrodnější a nejzelenější (protože nejvlhčí) krétská oblast.

Když Chanii dobývali Turci, tak při obléhání údajně ztratili 40 tisíc vojáků. Když se vítězný vojevůdce -- nějaký paša ali xyz --vrátil do Cařihradu, tak myslel, že bude odměněn, ale za ztrátu armády ho naopak popravili.

Jestli do Chanie půjdete na výlet pěšky nebo autem, opatřete si dobrou mapu (obvykle bývá také v atlasech nebo na okrajích větších map Kréty). Bez mapy se totiž můžete snadno ztratit. Místní obyvatelé cestu moc neporadí.

Varianty názvu Chania: Hania, Chaniie, Chaniá. Řecky Χανια. Letiště má mezinárodní kód CHQ.


Rozkvetlé zahrady Chanie (nepůvodní květena)


Kvůli těmto pohledům se Chania řadí k nejhezčím městům středomoří


Bílá bělejší, medvěd čistější


Námořníci u internetové kavárny

Téměř všechny fotografie na této stránce jsou od Plaváčka, děkuji.

Kastelli = Kissamos Chania pláž Elafonisi Paleochora Samaria Plakias jezero Kournas Východní Kréta Střední Kréta mapka západní Kréty

Do Chanie se určitě podívejte, pokud máte ubytování v některém z letovisek západně od Chanie. Jsou to (od východu): Kalamaki, Stalos, Agia Marina, Platanias, Gerani, Maleme, Tavronitis a Kolimbari. Mezi těmito městečky jezdí pravidelné autobusy končící právě v Chanii. Není problém vyjet si odpoledne nakoupit a k večeru si stopnout autobus zpět. V letoviscích západně od Chanie se hodně staví, pomalu se to slévá do jedné velké aglomerace.

Kréta > Cíle > Chania

Komentáře k této stránce - Chania na diskusním webu najih.cz

rady pro turisty, lenochy a dobrodruhy

kreta.rovnou.cz píše Yuhů, © 2004 - 2023, +420 732 746 901, info@rovnou.cz kontakt.