Ierapetra

Ierapetra je jediné větší město na jižním pobřeží Kréty a zároveň i nejjižnější město Evropy. 8000 obyvatel. Ve městě je místy příjemně, ale jinak je Ierapetra asi nejhorší a nejnudnější město Kréty. Chybí tu většinou chodníky, jako ostatně v mnoha turistických letoviscích. Město se docela rozvíjí, tečou sem hodně evropské peníze, ovšem na různé podivnosti, což je v Řecku normální.

Za vidění asi stojí benátská pevnost na špičce přístavu (otevřená do 15 hodin). Ve staré čtvrti je mešita a docela zajímavá kašna z tureckého období.

Na východ od města je krásná pláž Long Beach s černým pískem. Je fakt, jak už název napovídá, příšerně dlouhá. Černý písek je pro Evropana opravdu nezvyklá věc. To moře se jmenuje Lybijské. Dýchla tu na mě Afrika. Na jižním pobřeží bývá silný vítr a příboj. Vítr občas přináší písek ze Sahary.

Autobus do Agios Nicolaos stojí 2,50€.  Nemám zatím žádné vlastní fotky, protože jsme jenom rychle projížděli, takže děkuji čtenářům, kteří mi je poslali.

Když se z Ierapetry vyjíždí na východ, tak po pravé straně je dobrý supermarket. V okolí Ierapetry je hodně fóliovníků na banány a na rajčata. Občas už je to docela drsnej pohled, říkám tomu "zemědělský průmysl". Ierapetra je mimochodem jedno ze dvou krétských míst, kde (pokud byste měli zájem) seženete na místním trhu práci jako nádeník v zemědělství (tím druhým místem je Mires v Messarské nížině).


Cesta z Ierapetry na východ k letovisku Makrigialos

Východně od Ierapetry je pár celkem příjemných a klidných letovisek, nejznámější je Makrigialos, někdy též označovaný jako Analipsi. Stejně jako na celém jižním pobřeží Kréty, i v okolí Ierapetry mohou foukat ostré a teplé jižní větry, které někdy znemožňují koupání. Chcete-li mít větší šanci na klidné moře, jeďte na Krétu na severní pobřeží. Na druhou stranu čerstvý teplý vítr může v letních vedrech znamenat příjemné osvěžení.

Varianta názvu: Hierapetra. Řecky: Ιεράπετρα

Pláž Vai Zakros Ierapetra Agios Nikolaos Olous Spinalonga Sitia Západní Kréta Střední Kréta Východní Kréta mapka východní Kréty

České cestovky v okolí města Ierapetra využívají tyto hotely: Apartmány Achlia, studia Kreta Sky, studia Gialos, Kakkos Bay (letovisko Kutsunari, též bungalovy), Coriva Beach (Kutsunari), Tylissos Beach, Porto Belissario (to je v letovisku Ferma), Petra Mare, Arion Palace a Ostria Beach.

Náhled hledání na invia.cz
Ubytování v Ierapetra
v nabídkách všech cestovek na invia.cz

Kréta > Cíle > Makrigialos

Komentáře k této stránce - Ierapetra na diskusním webu najih.cz

rady pro turisty, lenochy a dobrodruhy

kreta.rovnou.cz píše Yuhů, © 2004 - 2023, +420 732 746 901, info@rovnou.cz kontakt.