Mires

Město Mires je střediskem Messarské nížiny na jihu centrální Kréty. Mires je město hodně obyčejné, díky čemuž má pro turistu neobyčejný půvab. Centrem je hlavní ulice plná aut a kaváren. Celé město žije, do kaváren chodí Řekové. Doprava občas vázne, ale troubení to vyřeší. Chodníky často chybí, protože vlastně nejsou potřeba.

Zjistil jsem, že Mires byl nejlevnějším městem, kde jsem na Krétě vůbec byl. Výborné frapé v kavárně za 80 centů je méně než polovina krétského průměru. Do Miresu se podíváte minimálně ze sedadla auta nebo autobusu, budete-li chtít na jihu Kréty navštívit blízkou Matalu, Gortys nebo Feistos.

Mires je místním uzlem autobusové dopravy. Nechtějte ale z úředníka v autobusové restauraci (v úřadu se podává jídlo) dostat nějaké informace. Když jsem se ho lámanou angličtinou ptal (lámanou, aby to pochopil), kam všude jezdí z Miresu autobusy, zareagoval slovem FINIŠ. Neznamenalo to, že jde o cílovou zastávku, znamenalo to "ty jsi SKONČIL, panáčku". Prostě jsem se ptal na moc těžkou věc a on se o tom odmítl bavit. Dnes už vím, že kromě cílů uvedených v jízdním řádu (Heraklion, Matala) se jezdí do Agia Galini, Spili a do Rethymna.


Svérázný rukou psaný jízdní řád.


Jízdní řád společný pro okolí Miresu (Matala a Festos)


Klasicky oblečený pán si vybírá zeleninu.


O dvě hodiny později jsem téhož pána vyfotil při čekání na autobus. Že je to tentýž, jsem zjistil až při promazávání fotek.


Nejlevnější supermarket široko daleko.


Oříškárna v Miresu je naše oblíbená zastávka na delších cestách.

V Miresu není žádné klasické centrum, jenom pár rozptýlených kostelů kolem autobusové zastávky a hlavní ulice.

Messarská nížina je největší nížinou Řecka. Ačkoli má touto nižinou podle map nedaleko Miresu protékat řeka Messara nebo Megara, našli jsme akorát suché vádí a přes něj mosty. A to byl květen, kdy má být ještě spousta vláhy. Messarská nížina je úrodná, ale veskrze suchá.

Varianty názvu: Moires, řecky Μοιρες

Heraklion Knossos Chersonissos Stalida Malia Archanes Lassithi Jeskyně u Psichro Agia Pelagia Fodele Bali Svatyně Ida Zaros Gortys Festos Agia Triada Matala Tilisos Západní Kréta Východní Kréta Střední Kréta mapka centrální Kréty


Část obydlí v Miresu je neobydlených.


Slum v uličce z hlavní třídy


Takto uzounká ulička není pro Mires zrovna typická.

 

Kréta > Cíle > Mires

Komentáře k této stránce - Mires na diskusním webu najih.cz

rady pro turisty, lenochy a dobrodruhy

kreta.rovnou.cz píše Yuhů, © 2004 - 2023, +420 732 746 901, info@rovnou.cz kontakt.