Arkadi

Arkadi je klášter v podhůří Ida (centrální pohoří) na severní straně Kréty.

Klášter Arkadi se proslavil bojem proti Turkům v roce 1866. Po obléhání nechali obránci 9. listopadu vniknout několik tisícovek útočníků do kláštera, načež nechali vybouchnout prachárnu. Tisícovka obránců včetně žen a dětí zahynula, Turků ještě víc. Klášter byl rekonstruován počátkem dvacátého století, akorát prachárnu nechali tak, jak byla, s chybějící střechou. Mají z toho státní svátek a oslavy.

Předek kláštera je renesanční. Uvnitř je klášterní kostel. V jednom z křídel je malé muzeum s ikonami a církevními předměty. Kostnice je vně areálu u autobusového parkoviště, uvnitř jsou působivě vyrovnané lebky.


Místnost bez stropu připomíná výbuch


Truchlivé vyobrazení shromáždění obránců před výbuchem

Prachárna bez střechy stojí v severovýchodním rohu kláštera. Na zadní stěně je vidět malbu s vlastenecky jásavým vyobrazením čackých Řeků, jak ve dveřích šermují s Turky a přitom se obkládají soudky s prachem. Dost chmurné pomyšlení.


Dospělí platí vstupné 2 eura.


Babička oděná v typickém řeckém oděvu následovaná kočkou.

Klášter Arkadi mi přišel jako klasický řecký klášter, je ale evidentní, že sem jezdí mnohem víc turistů než do jiných klášterů. V sezóně je to tady dost turistov. Arkadi leží ve středu ostrova, takže se k němu sjíždějí zájezdy ze západu i z východu. Na rozdíl od jiných klášterů se vybírá vstupné 2 €. Klášter je dodnes obýván nějakým církevním řádem. Část obyvatel se stará o obsluhu turistů, ale většinou si jich nevšímají.


Ve zdech kláštera hnízdí drobní ptáci.


Ikony v muzeu se fotit nesmějí. Porušil jsem zákaz. Aspoň vidíte, co je k vidění.

 


Soutěska od Arkadi k moři u Rethymna.


Parkoviště před klášterem porostlé v květnu kvetoucím pravým heřmánkem.

Jezdí sem autobusy z Rethymna. Jedete-li do Arkadi autem, doporučuju spojit to s návštěvou nedalekého údolí Amari mezi horami. Z vyhlídky u parkoviště v Arkadi jsou krásné pohledy do lesnatých soutěsek a údolí mířících k severnímu moři. Těsně vedle kláštera, v jehož zdech hnízdí zpěvné ptactvo, roste na sezónním parkovišti úplné pole pravého heřmánku (neplánované). Kvete v květnu. Kolem kláštera se mi líbily mohutné cesmínové duby.

Varianta názvu: Arkadiou, Moni Arkadi, řecky Αρκαδιου

Rethimno Bali Plakias Preveli Jezero Kournas Východní Kréta Střední Kréta Západní Kréta Mapa části Kréty v okolí Rethimna

Kréta > Cíle > Arkadi


Balkónové podloubí (volně přístupné)


Parkuje se ve stínu velkých cesmínových dubů.


Malebné podloubí na jedné straně nádvoří.


Arkadi zezadu. Asi se zde parkuje, když už jinde není místo.

 

Komentáře k této stránce - klášter Arkadi na diskusním webu najih.cz

rady pro turisty, lenochy a dobrodruhy

kreta.rovnou.cz píše Yuhů, © 2004 - 2023, +420 732 746 901, info@rovnou.cz kontakt.