Rethymno

Kréta: Rethimno
Rozpadající se benátské domy

Kréta: Rethimno
Typická rethimonská ulička s dráty

Kréta: Rethimno
Toto je realita: tekoucí voda a popsané zdi

Rethymno je krásné město na severním krétském pobřeží asi na půl cesty mezi Heraklionem a Chanií. Je to hlavní město stejnojmenného kraje (směrem od západu druhého).

Dominantou Rethymnonu je benátsko-turecká pevnost na vyvýšenině vystrčené do moře. Na místě dnešního samotného města bylo kdysi mořské dno nebo jenom šíje s přístavem, ale postupně se prostor mezi pevností a pevninou zavážel a město se ve středověku na úkor přístavu rozšiřovalo.  Město tedy v počátcích středověku stálo na poloostrově na místě dnešní pevnosti, podobně jako řecko bulharská města Sozopol nebo Nesebar, teprve později se posunulo do oblasti šíje a rozšířilo ji.

V úzkých uličkách je spousta hospůdek, krámků a stánků s továrně vyráběným zbožím. Má cenu kupovat tu pásky, med, koření a ručně malované ikony (ne ty tištěné). Samotné město je v jádru benátské, tedy renesanční. Většina domů je v nevalném stavu, ale je na tom cosi kouzelného. Napůl orient.

Kréta: Rethimno
Arabská mešita v srdci města

Kréta: Rethimno
Mešita paši Kara Moussy přebudovaná na kostel

Orientální dojem je umocněn přítomností několika mešit (původně kostelů), dokonce je tu minaret (původní mešita je nyní pro změnu kostel). Je prostě znát, že tady tři sta let vládli Turci.

Pevnost Rethymno

Kréta: Rethimno
Rethimonská pevnost z jihu (od města)

Kréta: Rethimno
Vchod do pevnosti, kde se platí vstupné

Turecký vliv je patrný i na pevnosti Rethymno, původně benátské. Jednak mají hradby dostavený turecký stupeň patrný při pozorném prohlížení. Za druhé jsou polorozpadlé turecké stavby v samotné pevnosti. Tam se platí vstupné (na jaře 2007 tři eura deset). Těžko říct, zda to za to stojí. Jediná opravdu zajímavá stavba tam má tureckou kupoli. I kdybyste do pevnosti nechtěli, doporučuji vystoupit alespoň k bráně. Je odtud hezký pohled na město.

Kréta: Rethimno
Pohled od pevnosti. Město vzniklo na místě mořského dna.

Kréta: Rethimno
Skutečnost řeckých památek je ubohá a sladká.

 

Někde jsem četl, že Němci v roce 1941, když dobývali Krétu, tak při invazi výsadkáři obsadili Rethymonskou pevnost, z níž ovládali pobřežní silnici. Protože Řekové tenkrát na Krétě ještě neměli dálnici, fakticky tak Němci paralyzovali pohyb záloh spojenců, které se chtěly přesunout do západněji položených bojišť.

Doporučuji také prohlídku Benátského přístavu (kousek stranou od velkého přístavu), jsou v něm historické lodě nebo přinejmenším něco, co historické lodě vzhledem připomíná. Ve skutečnosti jsou to motorové bárky beroucí turisty na předražené plavby kolem pobřeží.

Varianty názvu: Rethymnon, Rhetymno, Rhetymon, Retymnon, Retymno, Rethymon, Réthymon, Rhetymnon, Rhétymno, Rethimo, Réthimno, Rhetimno, Rethimno. Hezké, že? Určitě potkáte i další varianty. Řecky Ρέθυμνο, turecky Resmo.

Kréta: Rethimno
Excelentní kamenická práce

Kréta: Rethimno
Minaret

Kréta: Rethimno
Dřevěné nadstavby domů

Kréta: Rethimno
Pravoslavná trafostanice

Rethimno Bali Plakias Preveli Jezero Kournas Východní Kréta Střední Kréta Západní Kréta Mapa části Kréty v okolí Rethimna

Letoviska Rethymna

V bezprostředním okolí města Rethymon se nacházejí letoviska: Scaleta, Sfakaki, Adelianos Kambos, Perivolia, Pigianos Kampos a Dramia. Ve větší vzdálenosti pak Platanes, Georgiopolis Panormos, Bali a na jižním pobřeží Plakias. Výlet si můžete udělat k jezeru Kournas a na jižní pobřeží do Frangokastelo, Moni Preveli nebo Chora Sfakion.


Lví kašna na náměstí


Pohled z pevnosti na město Rethymno


Nahoře v pevnosti


Stavby v pevnosti Rethymno


Pláž u Rethimna


Přístav v Rethymnonu s rádoby-historickou lodí


Vnitřek malého katolického kostela


Dům poblíž přístavu zralý na zhroucení


Nějaký hezký portál


Benátská kašna se lvími hlavami


Parkoviště na konci starého města a na začátku živého předměstí

Kréta > Cíle > Rethymno

Komentáře k této stránce - Rethymno na diskusním webu najih.cz

rady pro turisty, lenochy a dobrodruhy

kreta.rovnou.cz píše Yuhů, © 2004 - 2021, +420 732 746 901, info@rovnou.cz kontakt.