Planina Lassithi

Lassithi je horská planina, veliké zarovnané údolí uprostřed východokrétského pohoří Dikti. Je to neuvěřitelně malebná krajina. Dle mé laické domněnky byla planina Lassithi v minulosti dnem jezera (buď horského plesa, nebo tektonicky později vyzvednutého nížinného).

Kréta: planina Lasithi
Překvapení z prostoru po příjezdu ze severu

Kréta: planina Lasithi
Podzimní pohled na sever z jižního okraje planiny

Kréta: planina Lasithi
Pohled z jihu na východ (od jeskyně Psichro)

Kréta: planina Lasithi
Vesnice na planině jsou nejtypičtější řecké vnitrozemí

Na planině Lasithi bývaly v minulosti desítky a stovky malých větrných mlýnů, které čerpaly podzemní vodu na zavlažování polí. Dnes (2003) už jsou hodně nahrazovány čerpadly, ale pár větrných mlýnů s plátěnými lopatkami jsem ještě viděl.

Po obvodu planiny Lasithi je roztroušeno asi deset vesnic. Byly to ty nejhezčí zapadákovy, ve kterých jsem kdy byl. Planina je taková nefalšovaná zemědělská oblast, je tam cosi tajemného. Kousek od vesnice Psihro je druhá Diova jeskyně. Není mi známo, že by na planině Lassithi někdo nabízel ubytování (a zrovna sem bych klidně jel na týden).

Na odpočívadlech kolem silnice prodávají vesničané rakii - hroznovou pálenku.

Do oblasti planiny Lassithi se ze severu přijíždí přes horské sedlo Ambélos Afhin, které je zajímavé výskytem zřícenin větrných mlýnů z benátského období. Jsou to veliké kamenné větrné mlýny (ne mrňavé jako na samotné planině) rozmístěné na horské hraně. Dva největší větrné mlýny jsou ovšem nepůvodní a dostavěné pouze kvůli nalákání turistů do taverny a do prodejny suvenýrů. I tak je odsud ale hezký výhled, zajímavá zastávka.

Druhá silnice z planiny Lassithi vede do Agios Nikolaos, jinak sem z jihu (pokud vím) žádné silnice nejedou. Ona silnice je šíleně klikatá a vede po úbočí tak strmých hor, že jsem se tam chvílemi fakt bál řídit.

Lassithi není jedinou horskou planinou ostrova Kréta. V západním pohoří Levka Ori je planina Omolos a v centrálním pohoří Ida je planina Nida. Podle fotek hádám, že to jsou také bývalá jezera.


Pohled z jiného kopce na jaře (foto Jana Rosa)

Lassithi je také název nejvýchodnějšího krétského správního kraje (hlavní město Agios Nikolaos).  Slovo Lassithi vzniklo z názvu města Sithia pravděpodobně během benátské nadvlády spojením slov La Sithia (podle mnohem východnějšího města Sithia).

Varianty názvu: Lasithi, Lassiti, Lashiti, Lasiti, řecky Λασίθιος.

Heraklion Chersonissos Stalida Malia Pláň Lassithi Jeskyně u Psichro Agios Nikolaos Olous Spinalonga Knossos Archanes Západní Kréta Střední Kréta Východní Kréta Mapka severního pobřeží Kréty v okolí Malie a Heraklionu

Kréta > Cíle > Lassithi

Komentáře k této stránce - planina Lassithi na diskusním webu najih.cz

rady pro turisty, lenochy a dobrodruhy

kreta.rovnou.cz píše Yuhů, © 2004 - 2023, +420 732 746 901, info@rovnou.cz kontakt.