Amoudara

Amoudara je krétské letovisko u pláží západně od Heraklionu, fakticky jde o klidné turistické předměstí Haraklionu. Amoudara je zajímavá tím, že je zde docela lacino, také je tu ale elektrárna.

Elektrárna zabírá takový trojúhelník mezi pobřežím, dálnicí a jakýmsi potokem (je to vidět třeba na Google Maps). Podle kouře, který z elektrárny vychází, hádám, že je uhelná. Všechny cestovky svorně uvádějí, že elektrárna místnímu prostředí nevadí -- je to možné, ale čert jim věř. Já sám jsem kolem jenom projížděl. Faktem je, že Amoudara je dlouhá nudle pobřeží, takže východní okraj Amoudary je už dost daleko má zase téměř problém s tím, že je moc blízko Heraklionu.

Když se podíváte na fotku z dálky od Agia Pelagia, tak vlevo je aglomerace Heraklion, vpravo hned u kraje je takový šedivý obláček kouře. Uprostřed je větší aglomerace, což bude Amoudara.

Kréta: Herakleion
Ze severu focené pobřeží Amoudary

Kréta: Herakleion
Elekrárna Amoudara bez chladicích věží

Elektrárnu máme na fotce tady. Není to zas taková obluda, jenom menší obludka pro středně velký ostrov. Nevím, jestli má chladicí věže, možná je nemá a chladí si výměníkem v moři. Ale to fakt nevím.

Varianta názvu: Ammuodara s dvěma m.

Větší hotely v oblasti Amoudara: Candia Maris, Zeus Beach, Grecotel Agapi Beach, Creta Beach, Dolphin Bay a Santa Marina Beach. Na východě, blízko elektrárny u obce Linoperamata jsou hotely Akti Zeus a Apollonia Beach. České cestovky v letovisku Amoudara využívají tyto hotely: Poseidon, Minoas, Castro, Lambi, Alkion, Sunny Club Santa Marina, Apollonia Beach, Marilena, Blue Marine, Dolphin Bay a Agapi Beach.

Heraklion Knossos Chersonissos Stalida Malia Archanes Lassithi Jeskyně u Psichro Agia Pelagia Fodele Bali Svatyně Ida Zaros Gortys Festos Agia Triada Matala Tilisos Západní Kréta Východní Kréta Střední Kréta mapka centrální Kréty

Na mapě jsem Amoudaru nakreslil trochu moc doleva, střed má blíž Heraklionu.  Co je poblíž Amoudary: pěšky jedině hlavní město Kréty Heraklion, ale to je lepší vzít autobusem, případně týmž směrem palác Knossos. Na druhou stranu letovisko Agia Pelagia a městečko Fodele. Když si půjčíte auto, tak se dostanete všude, ale první zastávka mimo dálnici může být mínojský palác Tilisos.

Náhled hledání na invia.cz
Ubytování v Amoudara
v nabídkách všech cestovek na www.invia.cz

Komentáře k této stránce - Amoudara na diskusním webu najih.cz

Kréta > Cíle > Amoudara
rady pro turisty, lenochy a dobrodruhy

kreta.rovnou.cz píše Yuhů, © 2004 - 2023, +420 732 746 901, info@rovnou.cz kontakt.