Kam na Krétu

podle toho, co chcete zažít

Hodně se na mě obracíte s žádostí o radu, kam na Krétu letos nebo za rok jet. Rád každému odpovím emailem (kontakt), váš zájem mě samozřejmě těší, ale už mě nebaví to psát každému. Proto vznikla tato stránka.

Vylehávání na pláži - Okolí Heraklionu - Za přírodou na západ - Romantiku najdete na jihu - Za archeologií na východ - Hlavní výlety

Vylehávání na pláži

Jestli se chcete jet na Krétu válet, tak můžete jet kamkoliv. Nekecám. Na Krétě jsou všechna letoviska hezčí než jinde ve středomoří, kde jsem byl.

S dětmi na sever

Výhodou severokrétských pláží je to, že se do moře svažují postupně a moře je mělké i daleko od břehu. Takže děti se tu topí pomaleji nebo vůbec. Jestli vyjedete na jih Kréty, tak tam bývají velké vlny a prudší klesání.

Romantika a klid u moře

Nejčastější dotaz, co mi chodí mailem, zní: "chceme nějaké malé klidné romantické místo u moře, ubytování nejlépe v soukromí." Jenomže to je těžké, to chtějí všichni. A proto platí pravidla:

  • čím romantičtější a klidnější místo, tím dražší ubytování
  • čím blíž moře, tím dražší
  • čím levnější ubytování, tím víc panelák na křižovatce
  • i v dobrém letovisku jsou špatné hotely a naopak

Takže chápete, že nemá cenu radit konkrétní místo. Můžete mít štěstí a dostat se na opravdu hezké laciné místo, ale s českými cestovkami, které mají většinou Arabské majitele (a u Arabů cena nic neznamená), je na to dost malá šance. České cestovky do malých opravdu romantických míst zájezdy masivně neprodávají, protože to Češi nejsou ochotni platit. Naštěstí je Kréta tak hodně hezká, že i podprůměrná místa jsou značně romantická a docela klidná. Všude jinde v Evropě je to horší.

Okolí Heraklionu

Lenochům obzvláště doporučuju povalečské pláže na východ od Herakleionu, to znamená Chersonissos, Stalis, Malia a menší letoviska Gournes, Kokkini Hani, Karteros, Vathianos Kambos, Kato Gouves, Analipsi a Sisi. Nemyslím to povalečství ironicky, taky rád ležím na plážích nebo u bazénu. Jezdí sem zhruba polovina nebo třetina všech turistů a říká se tomu krétská riviéra.

Kréta: pláž
Dlouhé čisté pláže severní Kréty

Protože je to ve středu délky ostrova, dá se od Heraklionu kamkoliv (snad kromě úplného západu) dobře jezdit autem nebo i autobusem. Do hlavního města Heraklionu se svezete autobusem a mrknete do muzea. Do Knossosu se dá taky autobusem nebo fakultativním výletem od cestovky. Všude jinam je blízko autem (třeba na planinu Lassithi).

Heraklion Chersonissos Stalida Malia Pláň Lassithi Jeskyně u Psichro Agios Nikolaos Olous Spinalonga Knossos Archanes Západní Kréta Střední Kréta Východní Kréta Mapka severního pobřeží Kréty v okolí Malie a Heraklionu

Pokud seženete laciný zájezd do letoviska Amoudara, tak ta láce může být daná tím, že u letoviska Amoudara je elektrárna.

Za přírodou na západ

Druhá krétská riviéra vhodná na vylehávání a procházky je v západní části ostrova na západ od Chanie. Sem jezdí ta druhá třetina turistů (většinou přes letiště v Chanii). Západní část ostrova je vlhčí než zbytek Kréty, a tak je tu zeleněji a veseleji. Pro severní pláže platí opět to, že jsou povlovné a vhodné pro děti. Naopak Plakias a Paleochora na jihu jsou zajímavější a romantičtější (to hlavně Paleochora).

Takže hledejte Chania, Platanias, Agia Marina, Gerani, Stalos, Tavronisis, Kolymbari, Kastelli, to je všechno na severním pobřeží západně od Chanie. Víc na východ potom už Georgiopolis, Rethymno a vlastně až Bali a Agia Pelagia.


Soutěska Samaria

Ze západní Kréty se dá jezdit na přírodní zajímavosti. Jsou tam hory Levka Ori se soutěskou Samaria nebo Imbros, s náhorními planinami a tak vůbec. Spousta malých klášterů, pevnůstek (to hlavně na jižním pobřeží). Rybník Kournas, úplně na západě přízračná pláž Elafonisi, na severovýchodě ostrovní pevnost Gramvousa. No a samozřejmě dvě nejkrásnější krétská města Chania a Rethymno.

Kastelli = Kissamos Chania pláž Elafonisi Paleochora Samaria Plakias jezero Kournas Východní Kréta Střední Kréta mapka západní Kréty

Na západní Krétu jezdí hodně fanoušků 2. světové války, dvakrát tudy šla fronta, vyloďovaly se tu obě strany. Na druhou stranu, kdo si koupí zájezd někam na západ, ten si moc neužije archeologických památek, protože ty hlavní jsou odsud hodně na východě.

Romantiku najdete na jihu

Kdo si chce užít Krétu drsnou a romantickou, vydá se do vnitrozemí nebo na jih. Kamkoliv na jižní pobřeží. Úplně nejdrsnější je jet někam do vnitrozemí, ale tam se špatně shánějí zájezdy. Jižní pobřeží se hodně podobá krétskému vnitrozemí, a cestovky sem míří, takže jižní pobřeží doporučuju brát. Pláže jsou tu malé, vesničky zpustlé, cesty končící, historie živá. Počítejte s tím, že na jihu bývá ubytování trochu dražší a častěji je bez bazénu (na jihu je méně vody).


Letovisko Plakias

Existuje jedno masivnější letovisko, kam rádi jezdí Češi, takže se tu občas i domluvíte a je tu trochu levněji. Je to letovisko Plakias. Má tu výhodu, že je na jihu (takže žádná severní nuda) a je odsud leckam blízko. Oceníte cenu, klid, moderní prostředí, okolí vhodné na delší procházky (např. klášter Preveli).

Rethimno Bali Plakias Preveli Jezero Kournas Východní Kréta Střední Kréta Západní Kréta Mapa části Kréty v okolí Rethimna

Asi nejmalebnější ubytování se dá sehnat v Paleochoře. Je to ubytování v městečku. Dejte si vyhledat Paleochora nebo Paleohora a jestli najdete nějakou dostupnou last-minutku, tak šup tam. Je to sice hodně na západ, takže se odsud hůř jezdí jinam, ale stojí to za to. Beztak nestihnete okolí za dva týdny projít a projet. To je taky blízko Samarie a Elafonisi.

Víc na východ, vlastně už ve středu ostrova, jsou na jižním pobřeží další malá letoviska, to je asi lepší kouknout do mapy. České cestovky tam jezdí málo (a cizí taky moc ne). Většinou se to dá najít podle toho, že udávají, že to je blízko Mataly. Matala je jenom pláž, pár restaurací pod místním kopcem a několik rodinných hotelů v údolí -- žádné opravdu velké ubytovací kapacity, ale Matala je symbol, který cestovky udávají v popisu zájezdu, takže se podle toho dá hledat. Poblíž jsou archeologické lahůdky jako Gortys nebo Festos. Zase - jak se to vezme, ale okolí Mataly je možná nejhezčí kousek Kréty. Extrémně se mi tu libila vesnička Lentas nebo Agios Pavlos, ale tam české cestovky nejezdí.

Úplně na východě je na jižním pobřeží Ierapetra. Tam je to taky fajn a na východ od Ierapetry je asi šest menších letovisek, kam se taky dají sehnat zájezdy. Stále to má charakter romantického jižního pobřeží. Ale to už je čistá východní Kréta, což například znamená hodně suchou přírodu.

Za archeologií na východ

Když si rozdělíte Krétu na dvě poloviny, tak v té levé polovině žádná pořádná archeologie není. Všechno je to vpravo, tedy na východě. To zahrnuje střední a východní Krétu. Asi se jim tam ve starověku líbilo.

Heraklion Knossos Chersonissos Stalida Malia Archanes Lassithi Jeskyně u Psichro Agia Pelagia Fodele Bali Svatyně Ida Zaros Gortys Festos Agia Triada Matala Tilisos Západní Kréta Východní Kréta Střední Kréta mapka centrální Kréty

Jinak řečeno z té hlavní turistické zóny kolem Heraklionu se autem dostanete taky všude. V centrální části jsou mínojské paláce Knossos a Malia, v jižní nížině střední Kréty je absolutní historický špek Gortys a palác Festos. Čím víc ale zkusíte jet na východ, tím to bude větší výlet za historií.

Kréta: Kato Zakros
Mínojský palác Zakros

Pokud se ubytujete v Agios Nikolaos, v Sithii nebo v Ierapetře, máte to blízko na nejvýchodnější výběžek Kréty k paláci Zakros a k zajímavé archeologické lokalitě Gournia. Ze severního pobřeží východu se dají podniknout výlety na ostrovní pevnost Spinalognu a ke členitému místu Olous, kde se potopil kus města z římského období. Tam je také asi nejdražší krétské letovisko Elounda.

Pláž Vai Zakros Ierapetra Agios Nikolaos Olous Spinalonga Sitia Západní Kréta Střední Kréta Východní Kréta mapka východní Kréty

Hlavní výlety

Častý dotaz, kam na Krétě vyrážet na výlety, řeším obvykle takouto odpovědí:

Musíte do Knosu. Takže Knossos. Bude plný turistů, ale musíte. Dá se spojit s výletem do Heraklionu, třeba do muzea. Jeden den, teoreticky možno autobusem.

Frangokastelo, středověký hrad na jižním pobřeží. Spojit s Moni
Preveli, to je klášter. Možná nějakou malou procházku soutěskami. To je druhý den.

Planina Lasithi s návštěvou Diovy jeskyně v Psychru. Nutno autem. Cestou jsou větrné mlýny a občas nějaký hrad. Další den.

Jižní nížina: Gortys (byzantské vykopávky), Phaistos (minoiské). Možná pláž Matala se středověkými hrobkami. Dá se to autobusem, lepší je mít auto.

A tak dále, dá se hledat v průvodci nebo na mapě. Doporučuju cestou zastavovat a prohlížet si místní kostelíčky, obchody nebo sochy.

Ve zbylých dnech doporučuju koupání u moře a místní atrakce v místě, kde budete bydlet.

Odkazy na hledání dovolené

Dovolená na Krétě podle lokalit a letišť:

Dovolená Kréta, Kréta All Inclusive, Kréta Last minute

Agios Nikolaos, Elounda, Malia, Stalida, Chersonissos, Kato Gouves, Kokkini Hani, Heraklion, Amoudara, Agia Pelagia, Bali na Krétě, Adelianos Kampos, Rethymno, Georgiopolis, Chania, Agia Marina, Platanias, Paleochora, Plakias, Matala, Agia Galini, Ierapetra

Kréta z Brna, Kréta z Ostravy, Kréta z Pardubic

 

Kréta > Ubytování > Kam na Krétu

Komentáře k této stránce - Kam na Krétu na diskusním webu najih.cz

rady pro turisty, lenochy a dobrodruhy

kreta.rovnou.cz píše Yuhů, © 2004 - 2024, +420 732 746 901, info@rovnou.cz kontakt.