Kde shánět letenky na Krétu

Otestoval jsem mnoho českých stránek, které se vytahují tím, že prodávají letenky. Sháněl jsem letenky na Krétu. Je to ale dost bída, protože se linkově na Krétu z Čech prostě létá málo. Takže ani nepomohou obvyklé pokročilé letenkové vyhledávače (v Čechách málo známé), které používám na hledání spojení jinam, totiž www.dohop.com a www.flylowcostairlines.org. Jenomže jak toho na Krétu moc nelétá, tak ani pokročilé vyhledávače moc nepomohou.

Obecně poblematiku leteckého spojení pobírám podrobněji na stánce Letecky do Bulharska, hodně věcí je podobných (akorát tam létá SkyEuope, takže je to levnější).

Náležitosti odbavení a procedury na letišti jsem psal na svém webu o Tunisku (do Tuniska letecky), na Krétu je to skoro to samé pouze s tím rozdílem, že se odlétá z Terminálu 2, neb Řecko je v Shengenu.

Kódy krétských letišť


Čekání na odbavení zavazadel při odletu z Heraklionu


Kam všude to z Heraklionu létá

Na Krétě jsou mezinárodní letiště tři. V Heraklionu, v Chanii a v Sitii. Pokud si při hledání letenek na Krétu chcete ušetřit hodně klikání, tak pomohou IATA kódy. Heraklion má kód HER, Chania CHQ a Sitia JSH. (V případě ICAO kódů je Heraklion LGIR a Chania LGSA, ty se ale moc nepoužívají). Mezinárodní letiště v Sitii bylo otevřeno až v roce 2007, takže se v nabídkách letenkových vyhledávačů často nedá najít.

Praha je PRG. Brno BRQ, Ostrava Mošnov je OSR.

Cena letenek

Při porovnávání cen dejte pozor na to, že většinou nejsou připočítané letištní poplatky. Pro lety na Krétu bývají kolem 7500 Kč na osobu (počítáno pro celý zpáteční let), ale to berte prosím jenom orientačně. Když stihnete den, kdy se letenky uvádějí na trh, můžete mít štěstí a chytit něco levnějšího.

Na evropském trhu letenek je pozoruhodný bordel. Všichni dopravci uvádějí pouze základní cenu, která nevypovídá vůbec nic o skutečných nákladech na let. K ceně letenky je třeba připočítat:

  • palivový příplatek (několik stovek, roste s cenou ropy)
  • letištní taxy (obvykle kolem 1000 - 1500 korun)
  • bezpečnostní taxy (nějaké pojištění, ceny se různí)
  • manipulační poplatek aneb provize pro prodejce (pár procent z ceny)
  • různé daně nebo poplatky za platbu kartou.

Žádný prodejce si nemůže dovolit uvádět koncovou cenu, protože by se pak zákazníkům zdál drahý a zkrachoval by. Evropská komise vydala vyhlášku, která ještě není schválená (psáno v létě 2006), že se budou muset udávat koncové ceny. Je to jedna z mála evropských aktivit, kterou vítám a podporuji.


Letenka vydaná cestovkou Firo tour

Jestliže na Krétu (nebo vlastně kamkoli do Středomoří) letíte s cestovkou, cena letenky je už v ceně zájezdu. V ceně zájezdu ale nemusejí být uvedeny (a obvykle nejsou) letištní taxy a palivový příplatek.

Občas se v reklamě objevují letenky za pár korun. Samozřejmě jsou bez poplatků, ale i tak je to marketingový tah. V letadle jsou opravdu třeba dvě sedadla za stovku, ale další sedadla jsou za víc. Ta letadla za stovku bývají rezervovaná půl roku dopředu.

Následují moje zkušenosti s jednotlivými letenkovými servery v roce 2005.

Smart Wings


Letadlo Travel Service neboli Smart Wings na letišti v Heraklionu.


Typické palubní menu u Travel Service, pokud letíte s cestovkou.

Asi nejelegantnější způsob hledání letů. Smart Wings je česká nízkorozpočtová letecká společnost, i když mi přijde, že ceny má poněkud vysoké. Naštěstí SmatWings létají také do Heraklionu a dokonce do Chanie. Letos od 10 května. Této letecké společnosti využívají i velké cestovky. Ceny za jednu cestu včetně poplatků se pohybují kolem 4000 korun.

 Stránka Smartwings

V levém oranžovém sloupku si zvolte datum, zvolte Prahu (Brno) a Chanii nebo Heaklion. Rozhodněte se, zda chcete hledat letenky zpáteční nebo jenom jednosměrné (jednosměrné se hledají snáze). U nalezených letů si dejte pozor, že ceny nejsou za zpáteční letenku, ale jenom za jednu cestu. Zobrazené ceny jsou včetně poplatků, což je příjemné. Ovládání mi přijde intuitivní, ale nesmíte se splést a jít zpět, protože formuláře v rámech při jakémkoli obnovení ztrácejí všechna data a musíte od začátku. 

Platbu letenky je u Smart Wings možno provést pouze platební kartou. Vzhledem k tomu, že tam uvádějí přesné podmínky odblokování tuzemské karty, bych si tipnul, že s tím budou trable, takže možná normální českou kartu nepůjde použít. Nemám s tím žádné zkušenosti.

Student Agency - Královna

Student Agency provozuje systém www.kralovna.cz . Ačkoli není úplně vyladěný, je asi nejlepší český. Hodně českých vyhledávačů letenek je ve skutečnosti pouze klonem Královny.

Všechny české systémy pak interně používají rezervační systém Amadeus, proto je to všechno tak pomalé.

Královna si bere na každé letence provizi 380 korun, všechny její pobočky také. Mohou si brát i víc. Může se to zdát hodně, ale některé vyhledávače mohou být i dražší.

Student Agency off-line

Osobně doporučuju najít si někde telefon a normálně jim do Student Agency zavolat. Weby sice moc dělat neumějí, ale když dostanete na telefon zkušeného letenkáře, tak vám najde rychle a spolehlivě přesně to, co hledáte.

Výhodou je, že Student Agency má na letišti v Ruzyni v odletové hale nonstop přepážku, kde si letenky můžete v pohodě vyzvednout před odletem.

Řecké aerolinie

Dvě letecké společnosti létají na Krétu. Podrobnosti se občas dají najít na jejich webech:

Olympic Airlines www.olympicairlines.com

Z Athén a Soluně létají do Herakleionu, Chanie a do Sithie.  Do Heraklionu navíc ještě z Rhodosu. Do Sithie létají z Alexandroupolis a z Prevezy.

Aegean Air (Egejský vzduch) www.aegeanair.com

Z Athén do Heraklionu a Chanie. Do Heraklionu navíc ze Soluně a Larnaky. Do Chanie z Vídně.

Kréta > Doprava > Letenky

Komentáře k této stránce - letenky na Krétu na diskusním webu najih.cz

rady pro turisty, lenochy a dobrodruhy

kreta.rovnou.cz píše Yuhů, kontakt.