Kde shánět letenky na Krétu

Otestoval jsem mnoho českých stránek, které se vytahují tím, že prodávají letenky. Sháněl jsem letenky na Krétu. Je to ale dost bída, protože se linkově na Krétu z Čech prostě létá málo. Takže ani nepomohou obvyklé pokročilé letenkové vyhledávače.

Obecně poblematiku leteckého spojení pobírám podrobněji na stánce Letecky do Bulharska, hodně věcí je podobných .

Náležitosti odbavení a procedury na letišti jsem psal na svém webu o Tunisku (do Tuniska letecky), na Krétu je to skoro to samé pouze s tím rozdílem, že se odlétá z Terminálu 2, neb Řecko je v Shengenu.

Kódy krétských letišť


Čekání na odbavení zavazadel při odletu z Heraklionu


Kam všude to z Heraklionu létá

Na Krétě jsou mezinárodní letiště tři. V Heraklionu, v Chanii a v Sitii. Pokud si při hledání letenek na Krétu chcete ušetřit hodně klikání, tak pomohou IATA kódy. Heraklion má kód HER, Chania CHQ a Sitia JSH. (V případě ICAO kódů je Heraklion LGIR a Chania LGSA, ty se ale moc nepoužívají). Mezinárodní letiště v Sitii bylo otevřeno až v roce 2007, takže se v nabídkách letenkových vyhledávačů často nedá najít.

Praha je PRG. Brno BRQ, Ostrava Mošnov je OSR.


Letenka vydaná cestovkou Firo tour

Následují moje zkušenosti s jednotlivými letenkovými servery v roce 2005.

Smart Wings


Letadlo Travel Service neboli Smart Wings na letišti v Heraklionu.


Typické palubní menu u Travel Service, pokud letíte s cestovkou.

Asi nejelegantnější způsob hledání letů. Smart Wings je česká nízkorozpočtová letecká společnost, i když mi přijde, že ceny má poněkud vysoké. Naštěstí SmatWings létají také do Heraklionu a dokonce do Chanie. Letos od 10 května. Této letecké společnosti využívají i velké cestovky. Ceny za jednu cestu včetně poplatků se pohybují kolem 4000 korun.

Najděte si stránku Smartwings.

V levém oranžovém sloupku si zvolte datum, zvolte Prahu (Brno) a Chanii nebo Heaklion. Rozhodněte se, zda chcete hledat letenky zpáteční nebo jenom jednosměrné (jednosměrné se hledají snáze). U nalezených letů si dejte pozor, že ceny nejsou za zpáteční letenku, ale jenom za jednu cestu. Zobrazené ceny jsou včetně poplatků, což je příjemné. Ovládání mi přijde intuitivní, ale nesmíte se splést a jít zpět, protože formuláře v rámech při jakémkoli obnovení ztrácejí všechna data a musíte od začátku. 

Platbu letenky je u Smart Wings možno provést pouze platební kartou. Vzhledem k tomu, že tam uvádějí přesné podmínky odblokování tuzemské karty, bych si tipnul, že s tím budou trable, takže možná normální českou kartu nepůjde použít. Nemám s tím žádné zkušenosti.

Student Agency - Královna

Student Agency provozuje systém kralovna.cz . Ačkoli není úplně vyladěný, je asi nejlepší český. Hodně českých vyhledávačů letenek je ve skutečnosti pouze klonem Královny.

Všechny české systémy pak interně používají rezervační systém Amadeus, proto je to všechno tak pomalé.

Královna si bere na každé letence provizi 380 korun, všechny její pobočky také. Mohou si brát i víc. Může se to zdát hodně, ale některé vyhledávače mohou být i dražší.

Student Agency off-line

Osobně doporučuju najít si někde telefon a normálně jim do Student Agency zavolat. Weby sice moc dělat neumějí, ale když dostanete na telefon zkušeného letenkáře, tak vám najde rychle a spolehlivě přesně to, co hledáte.

Výhodou je, že Student Agency má na letišti v Ruzyni v odletové hale nonstop přepážku, kde si letenky můžete v pohodě vyzvednout před odletem.

Řecké aerolinie

Dvě letecké společnosti létají na Krétu. Podrobnosti se občas dají najít na jejich webech:

Olympic Airlines www.olympicairlines.com

Z Athén a Soluně létají do Herakleionu, Chanie a do Sithie.  Do Heraklionu navíc ještě z Rhodosu. Do Sithie létají z Alexandroupolis a z Prevezy.

Aegean Air www.aegeanair.com

Z Athén do Heraklionu a Chanie. Do Heraklionu navíc ze Soluně a Larnaky. Do Chanie z Vídně. Letěl jsem s nimi z Prahy do Athén a je to normální dražší letecká společnost.

Doba letu na Krétu

Let na Krétu trvá 2 hodiny 45 minut a může se protáhnout podle povětrnostních podmínek. Je nutné počítat také s časem stráveným na letišti před letem a po něm, což může v součtu zabrat podobný čas.

Vzdálenost z Prahy na Krétu je vzdušnou čarou 2050 km.

Kréta > Doprava > Letenky

Komentáře k této stránce - letenky na Krétu na diskusním webu najih.cz

rady pro turisty, lenochy a dobrodruhy

kreta.rovnou.cz píše Yuhů, © 2004 - 2024, +420 732 746 901, info@rovnou.cz kontakt.