Lentas

Lentas (nazývaný též Lendas) je malé romantické letovisko na jižním pobřeží Kréty. Kdo mě znáte, tak víte, že pojmem "romantické" neoznačím každou díru. Je ale fakt, že v Lentasu se mi moc líbilo.

Lentas je malá vesnička, kterou z jedné strany uzavírá moře, ze dvou stran kopce a hned u autobusové zastávky jsou rozlehlé římské vykopávky lázní, u kterých se pasou ovce. V Lentasu je pár taveren, dva supermarkety (což tady znamená vesnickou prodejnu se vším), zahradní hotýlky, internetová kavárna s pooomalýým připojením, tři úzké uličky a jinak tu úžasně chcípnul pes.  Není nejmenší šance sehnat do Lentasu ubytování přes českou cestovku, ale přece je to místo, kde bych s klidem strávil týden povalováním a procházkami. Asi to chce přijet autobusem (jízdní řád není k dispozici, ale snad sem něco jezdí) a najít si ubytování naslepo.

Příroda v okolí není nijak zvlášť úžasná. Nebo naopak je úžasná, podle toho, jak se to bere. Je to tady fakt už hodně na jihu, takže vysoké kopce, které se rychle zvedají od moře, jsou téměř úplně suché. Ani křovitou makchii, která normálně krétské kopce porůstá, zde moc nenajdete. Jenom občas přežívající trsy tabáku sivého. O to víc mě při procházce po okolí Lentasu překvapilo zrající melounové pole.

V moři jsou fakt hodně zajímavé útvary skal. Pláž je relativně krátká, ale je tu dost málo lidí. Na pláži jsem neviděl sprchu se sladkou vodou, ale třeba jsem jenom málo hledal. Procházky se dají dělat na východ i na západ. Samotná vesnička je zajímavá vykopávkami římských lázní. Kdo římské vykopávky znáte, tak to není nic extra, ale pro našince je na mozaiky a sloupy zajímavá podívaná. Lázně prý fungovaly díky zdejším léčivím pramenům. Do Lentasu se také prý přestěhvali Hippies z Mataly.

Autem se dá z Lentasu projet na západ do vesničky Platia Peramata jenom s krajním úsilím. Asi kilometr za Lentasem začíná prašná cesta (ačkoli je v mapách značena silně), která pokračuje i za Platia Peramata až do Kali Limenes. Lepší asfaltové cesty vedou do vnitrozemí (jak z Lentasu, tak z Platia Peramata). Na procházkách nebo při vyjížďkách poznáte, že se v okolních vyprahlých údolích ve fóliácích po tunách pěstují rajčata a občas i banány nebo jiná zelenina.

Do Lentasu se dostanete autem z Mesarské nížiny. Odbočit na jih je potřeba někde mezi Miresem a Agii Deka (Gortysem).

Varianty názvu: Lendas, Levin, Léntas, Léndas


Lentaská zátoka


Melounové pole za vesnicí


Malá ulička mezi zahradami, pro Lentas typická.


Supermarket znamená hokynářsví, takže tam koupíte všechno. Přes ulici je Internet.

 

Heraklion Knossos Chersonissos Stalida Malia Archanes Lassithi Jeskyně u Psichro Agia Pelagia Fodele Bali Svatyně Ida Zaros Gortys Festos Agia Triada Matala Tilisos Západní Kréta Východní Kréta Střední Kréta mapka centrální Kréty

Zájezd do Lentasu seženete přes české cestovky jenom velmi těžko, spíše vůbec. Možná zkuste německé nebo přijeďte na vlastní pěst. Ale tipnul bych si, že těch pár hotýlků bude v sezóně beznadějně plných.


Jižní pobřeží Kréty je úplně vyprahlé.


Hlavice antického sloupu zastavená ve zdi kostelíčku


Bývalé římské lázně


Mozaika na podlaze římských lázní


Podivné skalní útvary v moři východně od Lentasu


Staré neobývané domy na východním okraji pláže.


Za domy a jejich zahradami začíná pobřežní step.


Cedule archeologického naleziště


Zastávka autobusu s nerozluštitelným jízdním řádem.

Komentáře k této stránce - Lentas na diskusním webu najih.cz

Kréta > Cíle > Lentas
rady pro turisty, lenochy a dobrodruhy

kreta.rovnou.cz píše Yuhů, © 2004 - 2023, +420 732 746 901, info@rovnou.cz kontakt.